Užívání marihuany mezi izraelskou mládeží v posledních letech vzrostlo a naopak více mladých ji nepovažuje za nebezpečnou. Zjistil to průzkum provedený izraelskou pobočkou mezinárodní organizace Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), který se uskutečnil mezi 14 tisíci žáků šestých, osmých, desátých, jedenáctých a dvanáctých tříd izraelských škol.
V roce 2011 považovalo ve věkové skupině od 15 do 18 let užívání marihuany za neškodné 15 %, v roce 2014 už 24 %. Nebezpečnost přitom více nevnímají chlapci – 18,8 % v roce 2011, 36,2 % v roce 2014.
Ze sekulárních židovských žáků 10. třídy připustilo užití marihuany v posledních 12 měsících v roce 2011 jen 5,4 %, loni již 8,8 %.
Nejvyšší zastoupení uživatelů marihuany je mezi arabskými chlapci – 16,4 %, nejnižší mezi židovskými dívkami ze státních náboženských škol – 1 %.
Podle výzkumu zvýšení užívání marihuany přímo souvisí s tím, že je stále méně považována za nebezpečnou.
Izraelská protidrogový úřad
Výkonný ředitel Izraelského národního úřadu pro boj s drogami a alkoholem (הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול, zkráceně jen Izraelský protidrogový úřad, Israel Anti-Drugs Authority, IADA) Eitan Gorni přitom varuje před liberální diskusí o marihuaně, která ignoruje významná nebezpečí této drogy.
balení marihuanové cigarety
Mírně mezi izraelskou mládeží vzrostlo užívání extáze a LSD.
Ze sekulárních židovských žáků 10. třídy připustilo užití jedné z těchto látek v posledních 12 měsících v roce 2011 jen 2,1 %, loni už 3,2 %.
Opět tyto drogy nejvíce užívali arabští chlapci – 14 % a nejméně židovské dívky ze státních náboženských škol – 0 %.
Dr. Josi Harel-Fiš (Yossi Harel-Fisch), stojící v čele Mezinárodního výzkumného programu zdraví dospívajících Bar Ilanovy univerzity a vedoucí vědec izraelského protidrogového úřadu, upozorňuje, že i když v mezinárodním srovnání si zatím Izrael vede vcelku dobře a nachází se s 7 % uživatelů marihuany ve spodní třetině, situace se může rychle změnit.
„Data nelze oddělit od veřejné diskuse o legalizaci drog, diskuse, která u mladých legitimizuje užívání konopí,“ prohlásil.
Izraelský protidrogový úřad navíc provedl vlastní výzkum mezi 1.562 studenty 14 izraelských univerzit a vysokých škol.
I zde byl zaznamenán růst užívání marihuany. Zatímco v roce 2013 uvedlo, že v posledních 12 měsících užilo marihuanu 31 % vysokoškoláků, nyní to už je 40 %. Obdobně 37 % nepovažuje marihuanu za nebezpečnou.
Jen 6,2 % vysokoškoláků ale nepovažuje za nebezpečné tzv. kioskové drogy, tedy levné a formálně legální syntetické látky, ať již náhražky cannabinoidů anebo jiných drog, u nichž jejich prodejci využívají rychlé změny receptur k tomu, aby byli vždy krok před úřady, které je zakazují. Užívání těchto drog nevzrostlo, ale v roce 2014 oproti roku předchozímu užilo kokain 5,3 % namísto 3,7 % vysokoškoláků.
Obzvlášť varující je narůst počtu studentů, kteří přiznali řízení auta pod vlivem drog. Zatímco v roce 2013 to bylo 16 %, v roce 2014 už 19 %.