… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Žhářský útok připravil v arabské vesnici o život batole 3.20/5 (64.00%) 5 ohodnocení

podpálený dům v obci Duma, 31. 7. 2015; foto: Zacharia Sadeh/Rabbis for Human Rights

podpálený dům v obci Duma, 31. 7. 2015; foto: Zacharia Sadeh/Rabbis for Human Rights

Dnes brzy ráno byl spáchán žhářský útok na dva domy v arabské vesnici Duma u Šechemu (Nábulusu) v Samaří. V důsledku požáru zemřel 18měsíční Ali Davabša (Ali Dawabsha) a 3 další členové rodiny, včetně 4letého dítěte, byli zraněni. Na místě bylo nalezen hebrejsky psaný nápis, takže podezření padá na židovské extrémisty. Útok odsoudili přední izraelští a palestinskoarabští představitelé.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu žhářství označil za zavrženíhodný a příšerný čin, kterým je šokován. „V každém ohledu jde o teroristické jednání,“ dodal.

K útoku došlo před čtvrtou hodinou ranní, kdy dva maskovaní muži ve vesnici Duma rozbili okna dvou domů a hodili dovnitř zápalné láhve. Oba domy začaly hořet. Jeden z domů byl naštěstí prázdný, takže došlo jen ke škodě majetkové.

V druhém domě však byla rodina, z níž požár zavinil smrt jeden a půl roku starého chlapce a zranění jeho čtyřletého bratra a obou rodičů. Všichni zranění byli ihned letecky přepraveni do nemocnice Tel HaŠomer k ošetření.

tag mechir "pomsta"; foto: Zacharia Sadeh/Rabbis for Human Rights

„pomsta“; foto: Zacharia Sadeh/Rabbis for Human Rights

Na místě zločinu bylo nalezeno graffiti s hebrejsky psaným slovem „pomsta“ a „ať žije mesiáš král“, což vede izraelské bezpečnostní síly k předběžnému podezření vůči židovským krajním nacionalistům.

tag mechir "ať žije mesiáš král"; foto: Zacharia Sadeh/Rabbis for Human Rights

„ať žije mesiáš král“; foto: Zacharia Sadeh/Rabbis for Human Rights

Žhářství odsoudili vysocí představitelé arabské autonomní Palestinské správy. Mluvčí předsedy autonomie Mahmúda Abbáse Nábil Abú Rudejna obvinil z odpovědnosti izraelskou vládu a její podporu židovského osidlování Judeje a Samaří a vyzval mezinárodní společenství k reakci.

„K tomuto ohavnému zločinu by nedošlo, pokud by vláda nebránila osadníky (tj. židovské obyvatele Judeje a Samaří – pozn. překladatele) a netrvala na budování osídlení,“ prohlásil v izraelském rozhlase, čímž reagoval na několik dní staré rozhodnutí izraelské vlády povolit výstavbu 300 bytových jednotek v obci Beit El.

Útok odsoudil mezi jiným také bývalý předseda Rady židovských obcí Judeje a Samaří (Rady Ješa) Dany Dajan. „Takovýto zločin musí být bez váhání vykořeněn. Pokud k němu někdo podněcuje, musí skončit ve vězení,“ dodal.

Mluvčí Izraelských obranných sil brigádní generál Moti Almoz prohlásil,  že takto závažný incident v posledních letech nepamatuje.

Izraelská armáda ve snaze udržet klid a zabránit případným masovým arabským nepokojům rozmístila v Judeji a Samaří další čtyři prapory. Dvě pěchotní brigády, Nachal a Givati, přerušily výcvik a přesunuly se na základny.

„Musíme se připravit na incidenty a na to, co se bude dít na Chrámové hoře. Napětí v Judeji a Samaří v posledních dvou týdnech se projeví s ohledem na tento vážný incident. Koordinujeme s bezpečnostními silami Palestinské správy klid v oblasti,“ uvedl Almoz.

6 reakcí na Žhářský útok připravil v arabské vesnici o život batole

 • smal napsal:

  Nějak mě to nedojímá, duše všech komunofašistů a jiných podobných levičáků zaplesala, co zase ti Židi provedli. V našich pseudohumanistických Lidových novinách mají zase o čem psát, ještě bude jistě třeba připomenout válečné zločiny, které spáchala izraelská armáda v Ghaze apod. Jaksi se třeba zapomnělo na Sámira Kuntara, který zavraždil 3 letou židovskou holčičku tak, že jí rozmlátil hlavu pažbou samopalu; a to podobných vražd izraelských civilistů spáchali tzv. Palestinci desítky. No a zatím není vůbec jasné kdo je skutečným pachatelem; co když to byl nějaký palestinský provokatér? Vzpomínám si na válku v Alžírsku v létech 1954 až 1962, tenkrát zcela běžně vraždili muslimové z tzv. FNO arabské civilisty a za viníka označovali Francouze. A nešlo o ojedinělé případy, povraždili jich stovky. Doufám, že si jako „český extrémista“ s nímž Židi nemají nic společného mohu ještě dovolit mít vlastní názor.

  • Tomáš Kolský napsal:

   Ale jo, názor si určitě dovolit můžete.
   Jen to opravdu nevypadá, že by zrovna tenhle útok udělali Arabové. Podle všech indicií byl tenhle útok pro Židy velmi jednoduše proveditelný, útočníci si vybrali to nejubožejší bydlení (dost se to podobá útoku ve Vítkově). Na nějakou válku mezi klany to taky vůbec nevypadá. Zkrátka, nic nenasvědčuje tomu, že by zrovna tenhle útok měli na svědomí Arabové.

 • Refael napsal:

  Není rozdíl mezi teroristy, kteří ubodali Fogelovu rodinu v Itamaru a těmi, co provedli tento žhářský útok ! ! !
  Jen se bojím, že antiizr.organizace budou mít opět žně. Jsou defakto rádi, že se něco podobného stalo, jenom aby mohli demonstrovat na tomto příkladě, že provádíme „genocidu“. Co na tom, že je obrovský rozdíl v přístupu k těmto činům.

 • Refael napsal:

  Není rozdíl mezi teroristy, kteří ubodali Fogelovu rodinu v Itamaru a těmi, co provedli tento žhářský útok ! ! !
  Jen se bojím, že antiizr.organizace budou mít opět žně. Jsou defakto rádi, že se něco podobného stalo, jenom aby mohli demonstrovat na tomto příkladě, že provádíme „genocidu“. Co na tom, že je obrovský rozdíl v přístupu k těmto činům mezi námi a Palestinci.

 • smal napsal:

  Hm, já přece jenom malý rozdíl vidím. Pokud se k excesu tohoto typu uchýlí Židé, jde o výjimečný případ, zatímco ze strany muslimů jde o čin celkem běžný; jsou totiž už od dětství programově vychováváni k nenávisti k jinověrcům a ateistům zvláště, a tak zřejmě podobné činy vidí jenom jako cestu do jejich ráje. Jako příklad je možno uvést arabská zvěrstva za povstání 1936 – 39 (organizoval to známý Amín Hussejni), vraždění židovských raněných a zdravotníků (Latrun, Scopus) atd. Chovají se bestiálně bez zjevného důvodu i jinde např. Setif (Alžírsko) 8.5. 1945 – 102 mrtvých Evropanů, 10 žen před smrtí znásilněno (včetně malých holčiček nebo El Halia (Alžírsko) 20.8. 1955 – 136 zavražděných Evropanů, muži vykastrováni, ženy po znásilnění vyvrženy a je tak možno uvést i další případy. Proč asi dr. Baruch Goldstein, který často ošetřoval oběti muslimských barbarských útoků, si to šel do mešity vyřídit po svém?

 • Refael napsal:

  Nezlobte se na mě, ale takové „porozumění“ pro teror.čin Barucha Goldsteina opravdu nechápu. On nešel zabíjet teroristy, ale neozbrojené modlící civilisty, byť nemám nejmenší pochyb, že i tito měli „porozumění“ pro své teroristy.
  To je to samé, jako když Palestinci „chápou“ své sebevraž.atentátniky.
  Jaký je v tom rozdíl?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2015
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv