… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Benjamin Netanjahu: Odsuzujeme zločince z našich řad, nepojmenováváme po nich náměstí (+ video) 4.60/5 (92.00%) 15 ohodnocení

Benjamin Netanjahu, 2. 7. 2015

Benjamin Netanjahu, 2. 7. 2015

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu se v neděli před pravidelným zasedáním vlády vyjádřil ke dvěma závažným zločinům, které zasáhly Izrael: ke žhářskému útoku v arabské vesnici Duma v Samaří, při němž zemřelo batole a těžká zranění utrpěli jeho rodiče a sourozenec, a k pobodání účastníků homosexuálního průvodu v Jeruzalémě, na jehož následky zemřela 16letá dívka.

Ve svém projevu zopakoval důrazné odsouzení obou skutků, když i v případě žhářského útoku vycházel z toho, že byl spáchán Židy. Neopomněl ovšem upozornit, že právě v odsouzení pachatelů zločinů spočívá rozdíl mezi Izraelci a jejich sousedy.

Premiér uvedl:

Nedávnou jsme byli svědky dvou odporných zločinů. Naší politikou vůči těmto zločinům je nulová tolerance. Dal jsem představitelům bezpečnostních a zákon vymáhajících složek pokyn, aby použili všechny právní prostředky, které mají, k zatčení těchto vrahů a k tomu, aby s tímto útočník a žháři bylo naloženo zcela dle zákona. Jsme odhodláni důsledně bojovat proti projevům nenávisti, fanatismu a terorismu, ať už pocházejí odkudkoliv. Boj proti těmto jevům nás všechny sjednocuje. Není to boj té či oné skupiny. Je to záležitosti samých základů lidskosti a leží v základech osvícených židovských hodnot.

Pamatuji si jako dítě, že když jsem o šabatu navštívil dům velkého učitele svého otce, profesora Josefa Klausnera, jednoho z největších historiků židovského lidu v moderní době, na jeho dveřích byla vyryta dvě slova: „judaismus“ a „lidskost.“ Jsou propojena a navzájem se podporují. To je to, co nás odlišuje od našich sousedů. Odsuzujeme tyto vrahy. Budeme je pronásledovat až do konce. (Zatímco) oni (naši sousedé) po vrazích dětí pojmenovávají náměstí. Tento rozdíl nemůže být zamlžen nebo zakryt. Je důležité to říci, i když jsme vyslovili naše odsouzení a i když jsme sjednoceni proti těmto zločincům mezi našimi lidmi.

—————-

„בימים האחרונים היינו עדים לשני פשעים מתועבים. המדיניות שלנו כלפי פשעים כאלה היא אפס סובלנות. הנחיתי את גורמי הביטחון והאכיפה לפעול בכל הכלים החוקיים העומדים לרשותם כדי לתפוס את הרוצחים ולמצות את הדין עם הדוקר ועם השורפים. אנחנו נחושים להיאבק בתקיפות בתופעות של שנאה, קנאות וטרור מכל צד שהוא. המאבק בתופעות הללו מאחד את כולנו, זה איננו מאבק של מחנה זה או אחר – זה עניין של אנושיות בסיסית, שהיא יסוד הערכים היהודיים שאנו פועלים לאורם.

אני זוכר כילד, כשהייתי מבקר את מורהו הדגול של אבי, הפרופסור יוסף קלאוזנר, מגדולי ההיסטוריונים שקמו לעם ישראל בזמן החדש, ומעל דלת ביתו, כשהייתי מבקר אותו בשבתות, היו חקוקות שתי מלים: ‚יהדות‘ ו’אנושיות‘ – הן משולבות זו בזו, הן תומכות זו בזו, וזה מה שמבדיל אותנו משכנינו. אנחנו מוקיעים ומגנים את הרוצחים הללו, אנחנו רודפים אותם עד תום, הם קוראים כיכרות על שם רוצחי הילדים – ואת ההבדל הזה אי אפשר לטשטש ואי אפשר להבליע. חשוב לומר אותו באותה עת שאנחנו מוקיעים ומתלכדים נגד הפושעים בקרב עמנו“.

Jedna reakce na Benjamin Netanjahu: Odsuzujeme zločince z našich řad, nepojmenováváme po nich náměstí (+ video)

  • Nofar napsal:

    Bohuzel charedim jsou si az prilis vedomi sve nedotknutelnosti. Doufam, ze tento stav se ted zmeni. ‚Lide“, kteri se dopustili techto odpornych zlocinu, nemaji pravo byt nazyvani lidmi.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv