… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Heinz se nesmí v Izraeli označovat za kečup 4.80/5 (96.00%) 20 ohodnocení

kečupová válka: Heinz vs. Osem

kečupová válka: Heinz vs. Osem

Přestože v USA, ale i v Evropě je značka Heinz symbolem kečupu, v Izraeli nově toto označení užívat nesmí. Nesplňuje totiž minimální množství rajčatového podílu, stanovené izraelskými předpisy.

Rozhodnutí o tom, že výrobky Heinz nesmí být nadále označovány v Izraeli jako kečup, ale jako „rajčatové ochucovadlo“ vydalo nedávno izraelské ministerstva zdravotnictví na žádost konkurenční společnosti Osem.

Osem, který je významným izraelským výrobcem kečupů, v lednu uvedl, že kečupy Heinz nechal otestovat v přední evropské nezávislé laboratoři a ta zjistila, že obsahují jen 21 % rajčatového koncentrátu, namísto 61 %, jak je uváděno spotřebitelům. Izraelské předpisy přitom označení kečup přiznávají výrobkům, které mají alespoň 41 % rajčatového obsahu.

Obvinění ze strany Osemu odmítla společnost Diplomat, která je dovozcem kečupů Heinz do Izraele. Označila chování Osemu za snahu získat monopol na izraelském trhu, kde již nyní má Osem tržní podíl okolo dvou třetin a Heinz je s velkým rozdílem druhou nejsilnější značkou.

Ministerstvo zdravotnictví nicméně po přezkoumání věci dalo Osemu zapravdu. Diplomat nyní připravuje proti rozhodnutí odvolání, takže  konečné rozhodnutí teprve padne.

Nabízí se možnost, že si Heinz na problém zadělal tím, že kečupy pro Izrael oproti těm, které prodává v USA či západní Evropě šidí. Tak jak to činí jiní globální výrobci ve vztahu k Česku či jiným „neprioritním trhům“, kde se prodávají potraviny horší kvality, než v Západní Evropě, ale za to za vyšší ceny.

3 reakce na Heinz se nesmí v Izraeli označovat za kečup

 • Hana Mayer napsal:

  Majetkové poměry firmy Heinz prodej izraelském trhu jistě neovlivní, ale možná, že i jiné země se začnou ptát co to tam do těch kečupů a omáček dávají. A to už způsobí pani Kerry – manželce ministra zahraničí vrásky, ona je totiž dědičkou koncernu Heinz. A do Íránu nekvalitní kečup také nevyveze, tam si totiž na dobré jídlo potrpí. Jsou s tím Izraelem pořád potíže … 😛

  • Tomáš Kolský napsal:

   A já pořád, proč se ty dva kečupy vůbec na chuť nedají srovnávat. Heinz v ČR chutná úplně stejně nemožně jako v Izraeli.

 • Jeitteles napsal:

  A Zdeněk Pohlreich by oba kečupy (resp. jakékoliv s jakýmkoliv procentem rajčatového obsahu, stejně jako jiná umělá dochucovadla) hodil do koše a „nechal zakázat“. I když jednou to uvedl na pravou míru, že kečup jako hotový produkt mu nevadí. To, co mu vadí, je, že jej mnozí používají jako jeden ze základních komponentů nejrůznějších omáček, v nichž nemá kečup vůbec co dělat. S čímž lze souhlasit. a Já osobně nepotřebuji ani Heinz, ani Osem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv