… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská bezpečnost zahájila administrativní detence židovských radikálů 4.43/5 (88.57%) 7 ohodnocení

Meir Ettinger

Meir Ettinger

Poté, kdy izraelská vláda schválila použití institutu tzv. administrativní vazby vůči židovským radikálům, podepsal ministr obrany Moše Jaalon první rozhodnutí. Do administrativní vazby tak včera a dnes putovali pravicoví aktivisté Meir Ettinger (מאיר אטינגר), Mordechaj Maajar (Mordechai Ma’ayar) a Avitar Salonim.

Administrativní vazba či administrativní detence je institutem izraelského práva, který umožňuje zadržet osobu důvodně podezřelou z teroristické činnosti až na šest měsíců bez nutnosti sdělení obvinění a soudního procesu. Tuto vazbu povoluje ministr obrany a lze ji opakovaně prodlužovat. V průběhu jejího trvání má bezpečnost povinnost provádět vyšetřování a každé tři měsíce hlásit soudu vývoj.

Tato vazba je využívána v případech, kdy je nutné ochránit společnost před radikály, avšak není dostatek soudně použitelných důkazů k trestnímu řízení proti nim.

Dosud byl tento nástroj využíván k boji proti arabskému terorismu, nyní v reakci na žhářský útok na arabskou rodinu v obci Duma v Samaří bylo povoleno využití i proti izraelským občanům. Podle statistik byli palestinští Arabové v administrativní vazbě drženi zpravidla mezi 6 až 12 měsíci a poté byli buď obviněni nebo propuštěni na svobodu.

rozhodnutí o administrativní detenci Mordechaje Maajara

rozhodnutí o administrativní detenci Mordechaje Maajara

Prvním administrativně drženým Izraelcem je od včerejška krajně pravicový aktivista Meir Ettinger, podezřelý ze zapojení do „organizování extrémistických židovských aktivit v Judeji a Samaří“. Bezpečnost ale odmítla sdělit, zda je Ettinger podezírán z přímého zapojení do útoku v obci Duma.

Ettinger byl zatčen v Safedu, kde žije posledních několik měsíců poté, kdy mu byl letos na 1 rok zakázán pobyt v Judeji a Samaří kvůli podezření, že pomáhal bránit demolici nových osad izraelskou armádou. Do listopadu má také šestiměsíční zákaz pobytu v Jeruzalémě. Ettinger je dobře známým aktivistou tzv. „mládeže z kopců“ (Hilltop Youth, נוער הגבעות, Noar HaGva’ot), tedy mladých židovských radikálů, zakládajících nové židovské obce na prázdných vrcholcích kopců v Judeji a Samaří.

Meir Ettinger je vnukem rabiho Meira Kahaneho, který v 70. a 80. letech stál v čele strany Kach, žádající anexi Judeje, Samaří a Gazy a vysídlení Arabů z takovéhoto území Izraele do jiných arabských zemí. Strana Kach byla obviňována z protiarabského rasismu a nakonec byla zakázána. Rabi Meir Kahane byl v roce 1990 v New Yorku zavražděn Arabem.

Meir Ettinger v reakci na zatčení dvou židovských mladých mužů, podezřelých ze žhářského útoku na Kostel rozmnožení chlebů a ryb, v blogovém příspěvku na webu HaKol HaJehudi (הקול היהודי, Židovský hlas) 30. července mimo jiného napsal: „Neexistuje žádná teroristická organizace, ale existuje mnoho a mnoho Židů, mnohem více, než si myslí, jejichž žebříček hodnot je zcela odlišný od toho, který má Nejvyšší soud nebo Šin Bet.“

Administrativní vazba krajně pravicového aktivisty Mordechaje Maajara byla povolena dnes odpoledne pro jeho „zapojení do násilných aktivit a teroristických útoků, k nimž došlo nedávno, a jeho roli v židovské teroristické skupině,“ uvedl mluvčí izraelského ministra obrany. O vazbu požádala izraelská vnitřní zpravodajská služba Šin Bet.

V pořadí třetím a zatím posledním administrativně drženým je Avitar Salonim, který porušil zákaz návštěv Judeje, Samaří a Jeruzaléma a který je současně podezřelý z aktivit v „násilné extrémistické židovské organizaci“, uvedla Šin Bet.

6 reakcí na Izraelská bezpečnost zahájila administrativní detence židovských radikálů

 • talarich napsal:

  Sluší se podotknout, že k 31.7.2015 bylo takovýchto lidí „administrativně zadržených“ 370.
  Čekám, kdy si přijdou pro mě 😛

   • talarich napsal:

    Souhlasím s tím, že Judsko a Samaří patří podle mezinárodního práva Izraeli. Osadníci mají právo stavět svoje domovy kdekoliv v Judsku a Samaří (výjimkou je soukromé vlastnictví konkrétní půdy). Neuznávám dělení na Area A, B a C. Arabové (mylně nazývaní palestinci) jsou pouze hosty na izraelském území.

    • Jeitteles napsal:

     Mýlíte se. Ani já si nemohu postavit kdekoliv v ČR dům, kde není půda v soukromém vlastnictví. Že něco neuznáváte ještě neznamená, že se podle toho můžete reálně chovat.

     • talarich napsal:

      Ano, máte pravdu. Uspíšil jsem svoje vyjádření a zkrátil a tím došlo k omylu na mé straně.
      Chtěl jsem tím říct, že osadníci můžou stavět svoje území kdekoliv v Judsku a Samaří, pokud to není soukromá půda a pokud jim to dovolí státní orgány, což jsou v tomto případě stát Izrael, který je jediný dle mezinárodního práva.

     • Jeitteles napsal:

      Je to jednoduché, mohou prostě stavět tam, kde je to legální. A izraelské soudy již mnohokrát rozhodly a teď rozhoduje i vláda o např. administrativních detencích. Podle mě správně.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv