… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská poslankyně Aliza Lavie v Praze a Lošticích uctí památku Fanny Neuda 4.92/5 (98.46%) 13 ohodnocení

indexSlavnostní setkaní při příležitosti odhalení pamětní desky spisovatelce  FANNY NEUDA a znovu vydání její knihy Hodiny zbožnosti,
první modlitební knihy, kterou napsala židovská žena pro židovské ženy.

Synagoga v Lošticích  čtvrtek 3. září 2015 v 16 hodin

Pražské centrum židovských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Vás srdečně zve na přednášku Dr. Alizy Lavie na téma:

„Fanny Neuda of Lostic – A Pioneer of Women’s Prayer“ („Fanny Neuda z Loštic – průkopnice ženské židovské modlitby“) Přednáška proběhne v pátek 4. září v 15 hodin v Celetné ul. 20, ve 2. patře, v místnosti 238 a bude proslovena v angličtině.

Záštitu nad slavnostním odhalením převzal ministr kultury pan Daniel Herman. Slavnostní akt podpoří svou účastí pan ministr Herman, Dr. Aliza Lavie, členka izraelského parlamentu (a předsedkyně Skupiny přátel ČR v Knesetu), velvyslanec Státu Izrael pan Gary Koren a další významní hosté. Při slavnostním odhalení vystoupí mj. izraelská zpěvačka Hagit Kfir, která zhudebnila vybrané modlitby z výše uvedené knihy.

 

page1-471px-Stunden_der_Andacht.pdfKniha Stunden der Andacht (Hodiny zbožnosti) byla napsána v roce 1854 v loštické synagoze a záhy se stala bestselerem. Do dnešního dne se dočkala překladu do několika jazyků v takřka 40vydáních v různých zemích světa. Od poloviny 19. do poloviny 20. století její modlitební kniha zaujímala významné místo v životě židovských žen. Často byla věnována mladým ženám jako dar v jejich svatební den a tyto knihy se dědily z matky na dceru. Jsou známy případy, kdy si lidé předávali kopie knihy v koncentračních táborech a řada knih si našla cestu do dalších evropských zemí, Severní a Jižní Ameriky i Palestiny.

V roce 1936 novinářka a redaktorka Martha Wertheimer připravila moderní německé vydání Hodin zbožnosti pro ženy žijící v nacistickém Německu. (M. Wertheimer patřila mj. k předním organizátorům kindertransporů, které odvezly z Německa do bezpečí tisíce židovských dětí, čímž jim zachránily život. Nacisté ji zavraždili v Sobiboru v červnu 1942.) Její verze Hodin zbožnosti se po válce znovu objevily ve Švýcarsku a vycházely zde až do roku 1968.

V prvním desetiletí 21. století dvě ženy ve dvou různých zemích nezávisle na sobě znovuobjevily mimořádnou modlitební knihu Fanny Neudy a navrátily její upřímná slova zpět do běžného užívání: Aliza Lavie v Izraeli a Dinah Berland ve Spojených státech. Populární antologie Modlitební kniha pro židovské ženy (hebrejsky, 2005; anglicky, 2008) představila práci Fanny Neudy moderní izraelské veřejnosti prostřednictvím výběru čtrnácti modliteb přeložených přímo do hebrejštiny. Dinah Berland publikovala v roce 2007 nové anglické vydání Hodin zbožnosti pod názvem Hours of Devotion: Fanny Neuda’s Book of Prayers for Jewish Women. Jedná se o veršovanou adaptaci vycházející z německého originálu. Obě publikace vzbudily značný zájem a vedly k obnovení používání těchto modliteb při veřejných i soukromých příležitostech včetně bat micva, svateb, vzpomínkových obřadů a náboženských svátků.
Doktorka Aliza Lavie je rovněž právě onou ženou, která iniciovala umístění pamětní desky v loštické synagoze a samotnému ceremoniálu odhalení bude rovněž přítomná. V roce 2014 připravila v Izraeli navíc hebrejské vydání knihy.

V roce 2008 sdružení Respekt a tolerance připravilo a vydalo širší výběr modliteb z Hodin zbožnosti v češtině, v překladu a s komentáři Jaroslava Achaba Heidlera. Pro velký zájem o knihu je při příležitosti odhalení pamětní desky připraven její dotisk, obohacený o nové informace a obrazovou přílohu.

V současnosti nabízí modlitby Fanny Neuda každodenní inspiraci a také podporu ve složitých momentech lidského života. Zájem o osobnost Fanny Neuda a její dílo neopadá. V letošním roce navštívila Loštice doktorka Agata Rybińska z Lublinu, která se o život a dílo Fanny zajímá z důvodu přípravy vydání této knihy modliteb v polštině.

Následně začátkem října se do loštické synagogy vrátí na krátkou návštěvu také Dinah Berland, která dílo Fanny Neuda publikovala již ve Spojených státech. Doprovázet ji bude Dr. Jon Cawthorne, děkan West Virginia University, který je také dílem Fanny Neuda zaujat a zároveň projevil zájem o knihovnu Otty Wolfa v loštické synagoze.

Takřka současně bude v neděli 6. září odvysílán na Českém rozhlase Dvojka pořad o Fanny Neuda, který ve spolupráci se členy Respekt a tolerance připravil pro svůj pořad Stopy, fakta, tajemství Stanislav Motl, jež tento díl nazval Žít i po své smrti a propojil v něm osudy Fanny Neuda a Marthy Wertheimer.

Medailonky obou osobností naleznete níže.

FANNY NEUDA (rozená Schmiedl)
1819–1894

Jsem si vědoma, že mým spisům k dokonalosti ještě mnoho schází, jsem ale přesvědčena, že v ženském srdci dokážou vzbudit patřičnou odezvu už proto, že se v ženské duši zrodily.
Fanny Neuda, 1855

Fanny Neuda, autorka modlitební knihy pro ženy Stunden der Andacht (Hodiny zbožnosti: Kniha modliteb a meditací pro dcery Izraele k použití při veřejných bohoslužbách i v domácnosti, pro všechny situace v životě ženy), žila, pracovala a modlila se v této synagoze. Narodila se na Moravě v Lomnici a vyrůstala v rabínské rodině. Fanny se vdala za rabína z Loštic Abrahama Neudu. Její manžel zemřel ve věku dvaačtyřicet let, a tak zůstala sama se třemi syny. Sepsáním sbírky modliteb Hodiny zbožnosti (vyšla v roce 1855) se stala první ženou, jež napsala židovskou modlitební knihu pro ženy.

Hodiny zbožnosti byly původně publikovány v němčině. Kniha se brzy stala oblíbenou mezi ženami v celém regionu, v roce 1859 byla přeložena do judendeutsch a od roku 1866 se objevují první anglická vydání ve Spojených státech. Do konce roku 1918 došlo k více než dvěma desítkám dalších vydání v němčině.

Fanny sepsala také dvě ilustrované knihy pro děti a upravenou verzi Hodin zbožnosti pro mladé ženy, největší ohlas však vzbudila její původní modlitební kniha pro ženy.

Pozdější léta svého života strávila Fanny ve Vídni, kde žil její bratr, rabín Adolf Schmiedl, a také její nejstarší syn Moritz s rodinou. Fanny Neuda zemřela v roce 1894 v italském Meranu (dříve Meran, Rakousko-Uhersko), což bylo lázeňské město a centrum židovských studií v tyrolských Alpách.

jm_martha_wertheimer_01_k

Martha  Wertheimer kolem roku 1937 foto ffmhist.de

Dr. Martha Wertheimer
(1890–1942)
Pedagožka, novinářka a spisovatelka. V mládí se věnovala studiu historie, filozofie a anglické filologie na univerzitě ve Frankfurtu. Působila jako redaktorka časopisu Offenbacher Zeitung a navíc se angažovala politicky (mj. v oblasti volebního práva žen, sociální spravedlnosti a vzdělávání mládeže). Po nástupu Hitlera k moci byla pro svůj židovský původ ze zaměstnání propuštěna. Ve stejném období si uvědomila, jaký význam má kniha Hodiny zbožnosti pro ženy hledající duchovní útěchu v nacistickém Německu a připravila její revidované vydání, jež spatřilo světlo světa v roce 1936.
Téhož roku se podílela na vytvoření dokumentu, který protestoval proti vyloučení židovských sportovců z německých družstev, jež se měla zúčastnit Olympijských her v Berlíně. Sama byla významná šermířka fleretem a dálková plavkyně.
V letech 1938–1939 patřila k předním organizátorům tzv. kindertransportů, tedy dětských transportů, které přepravily tisíce židovských dětí z nacistického Německa do bezpečí v Holandsku a Anglii. Na základě svých zkušeností napsala mj. pojednání zaměřené na utrpení matek, které posílají své děti do neznáma, a také na nelehký úděl dětí a adoptivních rodičů, kteří k sobě vzájemně hledají cestu. Na podobné situace myslela také Fanny Neuda, jež sto let předtím sepsala Modlitbu za nevlastní děti.
Po vypuknutí války byly transporty zastaveny, a tak Martha obrátila svoji pozornost na bezmocné židovské obyvatele Frankfurtu. Pomáhala provozovat jídelnu a osm domů pro seniory. Přitom čelila četným výslechům a vyšetřovacím vazbám. Dne 11. června 1942 byla transportována z Frankfurtu na Východ. Životní pouť této vzácné osobnosti skončila o několik týdnů později v plynové komoře vyhlazovacího tábora Sobibor.

Synagoga Loštice před rokem 1930

Synagoga Loštice před rokem 1930

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv