… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská vláda odsouhlasila tvrdý postup proti židovskému terorismu 4.45/5 (89.09%) 11 ohodnocení

poutaIzraelská vláda dnes večer na mimořádném zasedání zmocnila bezpečnostní složky, aby využily administrativní detence (מעצר מנהלי) a „všech dalších nezbytných prostředků“ k vypátrání a zadržení pachatelů pátečního vražedného útoku v arabské vesnici Duma v Samaří. Při žhářském útoku zahynulo 18měsíční dítě. Jeho 4letý sourozenec a oba rodiče jsou ve velmi vážném stavu. Z útoku jsou podezíráni židovští teroristé.

Podezření vůči židovským radikálům se opírá o nápisy zanechané na místě i další okolnosti. Izraelská bezpečnost již zjistila, že oba útočníci uprchli z místa činu směrem k nedaleké židovské obci Šiloch (Shiloh) a přišli směrem od židovské obce Eš Kodeš (Esh Kodesh), ne však z obce samé. Další indicií svědčící pro zločin z národnostní nenávisti místo vyřizování účtů v rámci arabské společnosti je skutečnost, že rodina obětí nebyla nijak společensky významná, vlivná či bohatá.

Na průběh vyšetřování bylo uvaleno informační embargo.

Vláda dnes odsouhlasila použití tzv. administrativní detence, což je uvěznění bez sdělení obvinění a bez soudního procesu, kontroverzní metoda zavedená ještě za britské správy Mandátního území Palestina v rámci boje proti terorismu. Izraelská vláda ji dosud využívala k boji proti arabskému terorismu, kdy bylo povoleno administrativní zadržování důvodně podezřelých, proti nimž však nebylo dost důkazů k soudnímu procesu. Administrativní detence dosud byla používána proti podezřelým, kteří nebyli občany Izraele. Svojí povahou je opatřením dočasným, které však může být opakovaně prodlužováno rozhodnutím ministra obrany.

Použití administrativní detence odsouhlasil právní poradce vlády a Nejvyšší státní zástupce Jehuda Weinsten (Yehuda Weinstein)

Ministr obrany Moše Jaalon (Moshe Yaalon) již v pátek žhářský útok a vraždu v obci Duma označil za „vážný teroristický útok“ s tím, že po vrazi budou vypátráni.

Dnes toto označení ve svém usnesení potvrdila i vláda. „Vláda považuje žhářství a vraždu v Dumě za teroristický čin v každém smyslu tohoto slova. Vláda ukládá bezpečnostním službám přijmout všechny nezbytné kroky, aby ti, kdo za čin nesou odpovědnost, byli pohnáni před spravedlnost a aby se v budoucnu takovýmto skutkům zabránilo,“ uvádí se v prohlášení.

Ministři vlády se dnes také shodli na nutnosti rozšíření legislativy pro boj proti židovskému terorismu.

Kanál 2 izraelské televize dnes citoval představitele izraelské bezpečnosti, podle nichž v posledních letech za nenávistné činy proti Arabům nesla odpovědnost skupina židovských extrémistů, někdy označovaných jako „hilltop youth“ (tedy mládež z vrcholů kopců, což je narážka na to, že tito mladí lidé zakládají židovské osady na neobydlených vrcholcích kopců v Judeji a Samaří). Podle bezpečnostních složek jsou tito mladí lidé „rebely“ a „anarchisty“, kteří podkopávají vládu zákona v Izraeli. Podle bezpečnosti v posledních letech počet protiarabských útoků klesá, ale na rozdíl od minulosti jsou to dnes útoky závažné.

Páteční vražedný útok zanechal Izrael v šoku. Židovských extrémistů, kteří útočí na Araby je velmi málo. K takto závažných útokům dochází zcela výjimečně. Škoda na životech a zdraví postižených je nevratná. Škoda na dobrém obrazu Izraele také.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv