… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská vláda schválila kontroverzní dohodu o zemním plynu 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

těžební pole v izraelské výlučné ekonomické zóně

těžební pole v izraelské výlučné ekonomické zóně

Po rocích sporů, dohadování a jednání schválila izraelská vláda v neděli 16. srpna plán rozvoje ložisek zemního plynu ve výlučné ekonomické zóně Izraele ve Středozemním moři, a to v podobě, v jaké návrh s podporou premiéra předložil ministr energetiky Juval Štajnic (Yuval Steinitz). Dohoda, která má být podepsána se soukromými těžaři, mimo jiného zvýší objem plynu získávaného z těžebního pole Tamar a umožní rychlý rozvoj polí Leviathan, Karish a Tanin. Proti současné podobě dohody se ostře staví parlamentní opozice.

Při vládním hlasování dohodu podpořilo 17 ministrů, proti byl ministr životního prostřední Avi Gabai. Ministři sociálních věcí Chajm Kac (Haim Katz), financí Moše Kachlon (Moshe Kahlon) a výstavby Joav Galant (Yoav Galant) se hlasování zdrželi kvůli konfliktu zájmů,

Schválením vládou však není ještě nejistotě konec.

Problém by mohl nastat, pokud by dohodu posuzoval antimonopolní úřad. Tomu by se bylo možné vyhnout tím, že by byl využit článek 52 Zákona o omezujících obchodních praktikách (Restrictive Trade Practices Law), jenže ministr ministra hospodářství a předsedy strany Šas Arje Deri (Aryeh Deri) váhá, zda má na sebe vzít odpovědnost a tento postup zvolit. Jako podmínku pro obejití antimonopolního úřadu si stanovil, že dohodu podpoří Kneset.

V parlamentu je však osud dohody na vážkách, protože vládní koalice má jen nejtěsnější většinu 61 ze 120 hlasů, přičemž členové vládní strany Kulanu (My všichni) mají povoleno hlasovat podle svého uvážení.

Kneset se po parlamentních prázdninách sejde na první řádné schůzi 2. září a hlasování o plynové dohodě nelze zřejmě čekat dříve než v říjnu.

Levicová opozice přitom proti dohodě ostře vystupuje a tvrdí, že bude užitečná jen pro podnikatelské „magnáty“, a žádá, aby zemní plyn vlastnil stát.

Naopak stoupenci dohody argumentují tím, že těžaři při hledání ložisek a těžbě riskují svůj kapitál a Izrael již nyní porušuje existující dohody s nimi. Současně upozorňují, že pokud bude Izrael příliš otálet s uzavření dohody, těžaři budou v budoucnu se spoluprací váhat.

Podoba dohody se v průběhu jednání měnila. Dnes společnostem Noble Gas a Delek Group umožňuje ponechat si vlastnictví pole Leviathan, ovšem výměnou za prodej jiných těžišť, včetně podílů v poli Tamar.

Dohoda stanoví cenový strop při prodeji plynu izraelským společnostem a obsahuje závazek investovat do těžby v poli Leviathan v následujících dvou letech 1,5 miliardy dolarů. Podle odhadů pole obsahuje okolo 22 bilionů krychlových stop (okolo 622 miliard metrů krychlových) plynu a Izraeli přinese miliardy dolarů zisku.

Pozici premiéra Benjamina Netanjahua posílilo minulý týden kladné stanovisko izraelské centrální banky.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv