… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelské arabské děti se budou učit hebrejsky od školky 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

hebrejsko-arabsko-anglická směrovkaArabské izraelské děti potřebují lepší znalost hebrejštiny, aby se lépe integrovaly do izraelské společnosti, hospodářství a získaly lepší práci. Myslí si to ministr školství Naftali Benet, který oznámil, že v příštím roce ministerstvo zavede program „Kontinuální hebrejština“, v jehož rámci se arabské děti začnou hebrejsky povinně učit už v mateřských školkách. Informaci přinesl The Jerusalem Post.

Program, jehož cílem je zlepšit mluvenou hebrejštinu arabských dětí, bude následně pokračovat po celou povinnou 12letou školní docházku. Náklady mají činit okolo 30 milionů šekelů (necelých 200 milionů českých korun) ročně a ministr je přesvědčen, že program pomůže zmenšit sociální rozdělení v izraelské společnosti.

„Jsme přesvědčeni, že zlepšení hebrejštiny mezi arabskými studenty povede k jejich snazší integraci do izraelského trhu práce, do hospodářství a celkově do společnosti,“ uvedl Benet, který je také předsedou koaliční národně sionistické strany Židovský domov (Bajit Jehudi).

Ministrům názor podporují i průzkumy. Podle ministerských statistik je 93 % arabských žáků 6. tříd přesvědčeno, že znalost hebrejštiny jim pomůže k budoucímu úspěchu. Přitom jen 47 % těchto studentů je vystaveno hebrejštině mimo školu, jen 26 % čte noviny v hebrejštině a 16 % sleduje hebrejsky mluvené televizní programy.

Studium arabštiny od začátku základní školy?

Návrh ministra Beneta na posílení studia hebrejštiny není jediným jazykovým návrhem, týkajícím se jazykových znalostí izraelských dětí.

Izrael uznává jako oficiální jazyky jak většinovou hebrejštinu, tak arabštinu, která je mateřštinou přibližně pětiny obyvatel země.

Již v květnu 2015 poslanec Oren Chazan (Oren Hazan) předložil návrh zákona, podle kterého by se izraelské židovské děti povinně od první třídy základní školy učily arabsky. „Není možné, aby nadále trvala situace, kdy arabští občané dokončí 12 let školní docházky bez znalosti hebrejštiny a židovští občané dokončí 12 let školní docházky bez znalosti arabštiny,“ odůvodnil svůj návrh poslanec pravicové strany Likud, který upozornil na to, že arabské nápisy jsou běžně užívány na dopravních značkách a ve veřejných institucích.

Povinná výuka arabštiny „umožní studentům a občanům navzájem si rozumět,“ protože „znalost jazyka druhého je základem pro porozumění a vzájemný respekt, který je v současné situaci v Izraeli nezbytností,“ argumentuje Chazan s tím, že znalost jazyka a schopnost komunikovat posílí i pocit bezpečnosti a stane se mostem mezi občany Izraele.

Přeplněné třídy

Výuka hebrejštiny, resp. arabštiny jako druhého jazyka nicméně není hlavním tématem současného izraelského základního školství.

Nejvíce rodiče, učitele i ministerstvo trápí přeplněnost školních tříd, v nichž není ideálních 18 až 25 žáků, ale nezřídka 35 a více dětí. Takto velké třídy pak tíží nejen nedostatečná velikost učeben, ale zejména to, že se učitel nemůže jednotlivým žákům dostatečně věnovat. Ministerstvo nyní slibuje, že v blízké budoucnosti bude maximem 34 dětí a časem ještě méně.

Další oblastí, na kterou se chce ministr Benet podle svých slov zaměřit a navázat na své předchůdce, je výuka matematiky, která podle odborníků není dostatečná.

Naftali Benet také chce posílit výuku tolerance k odlišnostem, zejména k homosexuální orientaci, tak aby mezi žáky ani ve společnosti obecně nedocházelo k šikaně a jiným útokům na menšiny.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv