… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelští archeologové odkryli monumentální bránu a opevnění biblického města Gat, domova Goliášova 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

pohled na zbytky opevnění; foto: Aren Maeir (https://gath.wordpress.com)

pohled na zbytky opevnění; foto: Aren Maeir (https://gath.wordpress.com)

Archeologové z Bar-Ilanovy univerzity vedení profesorem Arenem Maeirem objevili opevnění a vstupní bránu do biblického města Gat (Gath, גת), filištínského města a domova slavného siláka Goliáše.

Starověké město Gat bylo v 10. a 9. století př. o. l. – tedy v době sjednoceného království Izraele a izraelského krále Achaba – největším městem země. Leželo na území dnešního národního parku Tel Cafit (Tel Tzafit, תל צפית, Tal as-Sáfí, تل الصافي), ve středním Izraeli mezi Jeruzalémem a Aškelonem.

Podle profesora Maeira je objevená brána jednou z největších bran kdy nalezených v Izraeli a je důkazem, že Gat byl kdysi jedním z nejvýznamnějších měst oblasti.

Kromě monumentální brány byla odkryta také působivá zeď opevnění, stejně jako různé budovy včetně chrámu a výrobny železa.

letecká fotografie dolního města s částí opevnění a městské brány (kliknutím se obrázek zvětší); foto: Aren Maeir (https://gath.wordpress.com)

letecká fotografie dolního města s částí opevnění a městské brány; foto: Aren Maeir (https://gath.wordpress.com)

Gat oblehl a zničil v roce 830 př. o. l. aramejský (damašský) král Chazael, jak popisuje biblická 2. kniha královská 12:18.

Filištínský Gat zmiňuje Bible v 1. Samuelově knize 21 v příběhu o útěku Davida od krále Saula ke králi Gatu Achišovi.

uspořádání Země Izrael okolo roku 830 př.o.l.; zdroj: Wikipedia

uspořádání Země Izrael okolo roku 830 př.o.l.; zdroj: Wikipedia

Výzkum Bar-Ilanovy univerzity v Gatu (Ackerman Family Bar-Ilan University Expedition to Gath) probíhá už 20 let a je zaměřen na studium archeologie a historie jednoho z nejvýznamnějších míst Izraele. Tell es-Safi/Gat, obydlení o 5. tisíciletí př. o. l. do současnosti, je jedním z největších starověkých osídlení v Izraeli.

Archeologické vykopávky vede profesor Aren Maeir ve spolupráci se skupinami z University of Melbourne, University of Manitoba, Brigham Young University, Yeshiva University, University of Kansas, Grand Valley State University of Michigan, několika korejských univerzit a dalších institucí z celého světa.

Mezi dosud nejvýznamnější nálezy patří filištínský chrám z 11. – 9. století př.o.l.; důkaz zemětřesení v 8. století př.o.l. možná téhož, které zmiňuje biblická kniha Amos 1:1; vůbec nejstarší kdy rozluštěny filištínský nápis, sestávající ze dvou jmen podobných jménu Goliáše; různé objekty spojené s filištínskou kulturou; pozůstatky nejstaršího obléhacího systému na světě, vybudovaného okolo roku 830 př.o.l. aramejským (damašským) králem Chazaelem; dále řada důkazů o následném dobytí a zničení města Chazaelem; důkazy o filištínském osídlení Kanaánu okolo roku 1.200 př.o.l.; různé úrovně raného kanaánského města Gat; i pozůstatky křižáckého hradu Blanche Garde, na němž byl král Richard Lví srdce.

בחפירות ארכיאולוגיות של אוניברסיטת בר-אילן בגן הלאומי תל צפית נתגלו הביצורים ושער העיר של גת פלישתים מתקופת המלוכה – tisková zpráva Bar-Ilanovy univerzity (hebrejsky)

Archaeologists uncover a monumental city gate and fortification of the biblical city of Philistine Gath (home of Goliath) – tisková zpráva Bar-Ilanovy univerzity (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv