… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Je Johnnie Walker – Black Label košer? Aneb všichni mají pravdu 4.83/5 (96.67%) 12 ohodnocení

Johnnie Walker Black LabelKuriózní a přitom vlastně nijak překvapující spor nyní probíhá v Izraeli o košer status oblíbené skotské whisky Johnnie Walker Black Label. A přestože názory jsou na první pohled zcela protichůdné, pravdu mají vlastně všichni.

Vrchní rabinát Izraele oznámil, že jeden ze dvou hlavních dovozců, společnost Paneco Group, musí okamžitě přestat užívat košer certifikát pro veškerou whisky Johnnie Walker Black Label, kterou do Izraele dováží. Důvodem je klamání veřejnosti, protože Paneco Group tvrdí, že whisky byla certifikována jako košer konglomerátem OK a Vrchním rabinátem Izraele, což ale není pravda.

Společnost Paneco Group se brání, že whisky košer certifikát má a tudíž košer je.

V čem je háček?

Jak to říci kulantně…

Háček je ve vychytralosti a podvodnickém naturelu Paneco Group.

Ta totiž skutečně košer certifikát pro svoji dováženou whisky nemá, avšak argumentuje tím, že se jedná o naprosto stejnou whisky, ze stejné výrobny, vyráběnou týmž postupem, jakým je vyráběna whisky, kterou dováží hlavní konkurent, společnost IBBLS – která certifikát OK a vrchního rabinátu má.

košer certifikát na whisky dovážené Paneco Group

košer certifikát na whisky dovážené Paneco Group

Ynet tak cituje certifikujícího rabína z webu Kosher1, který vysvětluje, že pravdu vlastně ve sporu o „košernost“ mají všichni: „IBBLS má pravdu, protože zaplatila za cestu košer inspektorů do Skotska a přezkoumání whisky, a tudíž tato společnost nechce, aby jiní užívali její košer certifikaci. I košer konglomerát OK má pravdu, když žádá, aby Paneco neužívalo jeho jméno nebo košer certifikaci bez povolení. Pravdu má i rabinát, když stáhl košer certifikaci poté, kdy OK vysvětlilo situaci. Ale pravdu mají i lidé, kteří whisky nadále kupují, protože ta je ve skutečnosti opravdu košer.“

Rabín dále vysvětlil, že soukromé osoby mohou whisky dále bez obav kupovat a pít. Jiná je však situace restaurací a podobných zařízení, která mají košer certifikaci od rabinátu, protože ti musejí pracovat v souladu se standardy rabinátu, mezi které patří i povinnost prodávat jen certifikované nápoje.

Spor o košer status whisky Johnnie Walker Black Label je tímto vlastně vyřešen.

Nic to však nemění na tom, že Paneco Group se chová neseriozně, v rozporu s pravidly poctivého obchodního chování, parazituje na konkurenci a zřejmě se nevyhne civilnímu soudnímu sporu. A jestli si koupíte whisky od ní, je na Vás. Čistě z hlediska výroby košer je, ale…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv