… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mahmúd Abbás a většina členů Výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny podala demisi 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Mahmúd Abbás a jeho předchůdce, masový teroristický vrah Jásir Arafát, na titulní webové stránce Palestinské národní rady

Mahmúd Abbás a jeho předchůdce, masový teroristický vrah Jásir Arafát, na titulní webové stránce Palestinské národní rady

Předseda autonomní arabské Palestinské správy a vůdce hnutí Fatáh v sobotu odstoupil z čela Výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny, která zastřešuje většinu významnějších palestinskoarabských politicko-teroristických hnutí. Spolu s Abbásem odstoupila, ve snaze vynutit si konání nových voleb, více než polovina členů VV OOP.

Podle zpráv Kanálu 2 izraelské televize podalo demisi, včetně Abbáse, 11 členů 18členného výboru, což zaručuje nutnost konání nových voleb. V arabských médiích se objevila jména rezignovavších – vedle Abbáse jsou jimi Ghasan Šaka (Ghassan Shaka’ah), Saíb Irikát (Saeb Erekat), Farúk Kadúmí (Farouk Qaddoumi), Mohamed Zuhdí Našašíbí (Mohamed Nashashibi), Chanan Ašráví (Hanan Ashrawi), Mahmúd Ismajl (Mahmoud Ismail), Ahmed Madžálání (Ahmed Majdalani), Rijád al-Chúdárí (Riyad al-Khudari), Asaad Abd al-Rahman (As’ad Abdel Rahman) a Hanna Amira.

Ještě před demisí Abbás prosadil změnu ve funkci generálního tajemníka výkonného výboru. Odvolán byl Jásir Abed Rabbo (Yasser Abed Rabbo), jehož nahradil Abbásův oblíbenec Saíb Irikát (Saeb Erekat).

Mahmúd Abbás si nové volby údajně přeje kvůli tomu, aby do výkonného výboru prosadil více svých stoupenců a naopak se zbavil některých svých odpůrců, kteří navíc jsou již v pokročilém věku.

Demise nemá bezprostřední účinky. Podle člena výboru Vasila Abú Júsefa (Wassel Abu Yussef) by se do měsíce měla sejít Palestinská národní rada, aby zvolila nový výkonný výbor, a rezignace vstupuje v účinnost teprve až se rada sejde. Podle Ghasana Šakay může demisi přijmout jen předseda PNC Sálim Zanún (Salim Zanoun).

Palestinská národní rada (Palestine National Council, PNC, المجلس الوطني الفلسطيني), zvaná též „palestinský parlament“, nesmí být zaměňována za Palestinskou zákonodárnou radu (Palestinian Legislative Council, PLC, المجلس التشريعي الفلسطيني). Zatímco PLC je 132členným parlamentem voleným obyvateli palestinskoarabské autonomie v Judeji, Samaří a Gaze, 740členná PNC je „parlamentem všech Palestinců“, tedy i Arabů palestinskoarabského původu žijících mimo autonomní území, kteří často v „Palestině“ prožili jen nepatrnou či vůbec žádnou část svého života. Volby do PLC se naposledy konaly 2006. Oproti tomu do PNC se nikdy nevolilo, její členové jsou kooptováni Výkonným výborem – jehož členy následně volí.

Podle pojetí palestinských Arabů je Palestinská legislativní rada jen orgánem Palestinské správy, tedy autonomie vzniklé v důsledku mírových jednání s Izraelem. Oproti tomu Palestinská národní rada je orgánem „Státu Palestina“ a je nadřazena PLC. Také OSN uznává za představitele „Státu Palestina“ nikým nevolenou Organizaci pro osvobození Palestiny a její orgány, včetně PNC.

Podle místopředsedy Palestinské národní raby Tajsíra Kubá (Tayseer Qubaa) by se PNC mohl sejít v Ramalláhu už 10. září.

Poslední mimořádné zasedání PNC se konalo v roce 2009, kdy došlo ke zvolení 6 členů na volná místa. Poslední řádné zasedání PNC a volby celého Výkonného výboru OOP se konaly v Gaze v roce 1996, tedy před 19 lety.

Rezignace Mahmúda Abbáse na předsednictví Výkonného výboru OOP nemá vliv na jeho vůdcovství v hnutí Fatáh ani Palestinské správy. Do čela palestinské autonomie byl Abbás zvolen na 4 roky v roce 2005 a po rozmíšce s konkurenčním hnutím Hamás, které dominuje v PLC, odmítl po uplynutí funkční období odejít a pomocí svých dekretů si funkční období opakovaně svévolně prodlužuje.

Arabská média nicméně spekulují, že Abbás se chystá odejít z čela Palestinské správy a současné kroky jsou jeho snahou zajistit nástupnictví svým stoupencům.

Podle palestinské politického analytika Haního al-Masrí je cílem demisí pouze vystrnadit z Výkonného výboru OOP některé jeho členy. „Nejde o skutečné demise. Ti, kdo je údajně podali, nemají v úmyslu odejít. Chtějí je využít rezignace ke svolání mimořádného zasedání Palestinské národní rady v souladu s článkem 14 Palestinského základního zákona.“

Obdobně se vyjádřili i člen Výkonného výboru Mustafa Barghútí (Mustafa Barghouti) a vysoký představitel Fatáhu Tajsír Nasralláh (Tayseer Nasrallah).

Odvolaný generální tajemník Jásir Abed Rabbo sdělil, že se jednání neúčastnil, protože nechtěl být součástí „bláznivé hry.“

Hnutí Hamas, které není členem Organizace pro osvobození Palestiny, demise odsoudilo jako „hru“, jejímž cílem je umožnit Abbásovi zmocnit se výlučné kontroly nad rozhodovacím procesem v OOP.

Jedna reakce na Mahmúd Abbás a většina členů Výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny podala demisi

  • Svoboda napsal:

    Zásadním problémem neřešení po desetiletí chronického výbušného stavu na Blízkém východě a nikdy nekončících požadavků arabů žijících na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy je alibistický postoj mezinárodního společenství, které se zcela mylně domnívá, že neutrálním postojem si zachová přízeň, či alespoň nevyvolá nepřízeň arabského světa. Je nepochopitelné, že si za celá léta, kdy problém existuje, zejména evropské společenství neuvědomilo, že arabský svět je v postojích a dodržování dohod zcela iracionální. Stačí si připomenout postoj palestinských arabů za vlády Arafata k možnosti mírových dohod podle plánu nabízeného B. Clintonem, který šel daleko za hranice přijatelného kompromisu pro Izrael. Nebyl to tehdy izraelský premiér, ale Arafat, kdo jednání na půdorysu dohody navrhované B. Clintonem zásadně odmítl. Byl jsem v Izraeli opakovaně a všem, kdo se k problému palestinských arabů a zejména k otázce Jeruzaléma a Golanských výšin bez znalosti tamních poměrů vyjadřují, vždy doporučuji, aby se nejprve vypravili do Izraele jako turisté a seznámili se se situací na místě. Domnívám se, že ČR mohla učinit průlom do ambivalentních postojů evropské diplomacie a přemístit své vyslanectví do hlavního města státu Izrael, jak svého času navrhoval prezident M. Zeman.
    Prof. MgA. Jiří Svoboda

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv