… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mistrovský tah Benjamina Netanjahua: Dany Danon bude velvyslancem Izraele u OSN 4.62/5 (92.31%) 13 ohodnocení

Danny Danon

Danny Danon

Novým velvyslanec Izraele u OSN bude ministr vědy, technologií a vesmíru a dosud ostrý odpůrce vzniku arabského Palestinské státu Dany Danon (Danny Danon, דני דנון). Nahradí dosavadního velvyslance Rona Prosora (רון פרושאור), který post zastával čtyři roky. Oznámil to v pátek 14. srpna 2015 úřad předsedy vlády Izraele.

Jmenování je mistrovským tahem premiér Benjamina Netanjahua, který do zámoří odesílá nepříjemného vnitrostranického kritika, jehož si navíc zavazuje vděčností a loajalitou.

Dany Danon získal bakalářské vzdělání v oboru mezinárodních vztahů na Florida International University a magisterské vzdělání v oboru veřejné politiky na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Poslancem za stranu Likud je od roku 2009. V červenci 2014 jej premiér Benjamin Netanjahu odvolal z funkce náměstka ministra obrany poté, co Danon veřejně kritizoval podle jeho názoru nedostatečně tvrdé vedení protiteroristické letní kampaně Ochranné ostří proti Hamasu v Gaze.

Dnes 44letý poslanec stojí v čele mocného Ústředního výboru Likudu i v čele Světového Likudu (World Likud) a posledních letech svedl s předsedou strany Netanjahuem několik neúspěšných bitev o pravomoci ve straně, včetně práva rozhodovat o konečné podobě volebních kandidátek strany.

Danon je dnes nejvýraznějším příslušníkem pravého křídla Likudu a otevřeným odpůrcem řešení izraelsko-palestinského sporu vznikem arabského státu v Judeji, Samaří a Gaze. Ještě loni se vyslovil pro izraelskou anexi většiny Judeje a Samaří – tzv. Oblasti C, která se rozkládá na 60 % území a kde žijí je přibližně 4 % Palestinců. Palestinským Arabům by tak podle jeho plánu zbyla jen velká města a nezískali by izraelské občanství.

Židovský nárok na Zemi Izrael tehdy odůvodnil Biblí a mezinárodními smlouvami, ale i prostou logikou: „Když vyhrajete válku, neděláte pak kompromisy. Tak to nefunguje. My jsme válku vyhráli – a oni teď nemohou přijít zpět a říci: ‚Dobře, v roce 1948 byl úmysl (tedy vznik židovského i arabského státu) jiný.‘ Skutečností je, že válku (kterou začali) prohráli. Takový je život. Nesmíme se vzdát toho, co jsme vyhráli ve válce.“

V reakci na brzké jmenování velvyslancem u OSN ale Dany Danon nyní oznámil, že bude plně respektovat politiku izraelské vlády a na půdě OSN prosazovat vizi dvoustátní řešení, zmírní svoji dřívější kritiku Obamovy vlády a „překvapí své kritiky.“ Současně prohlásil, že je poctěn tím, že jej premiér Netanjahu vybral.

Rozhodnutí předsedy strany a vlády jmenovat Danon velvyslancem v dalekém New Yorku je mistrovským tahem. Dosavadní ministr získává prestižní a vlivné místo v diplomacii za mořem, cítí vůči premiérovi vděčnost a zavazuje se k loajalitě a navíc uvolňuje jak funkci v čele Ústředního výboru, tak post ministra a poslance.

Izraelská parlamentní opozice premiérovo rozhodnutí jmenovat Danyho Danona velvyslancem ostře kritizuje a nešetří obraty jako „cynické“, „škodlivé“, „nesmyslné“, „slon v porcelánu“ či „výprodej izraelských mezinárodních zájmů.“

Kdo nahradí Danyho Danona?

Sharren Haskel

Sharren Haskel

Úmysl kandidovat na post předsedy Ústředního výboru Likudu již oznámil poslanec Cachi HaNegbi (Tzachi Hanegbi, צחי הנגבי), který stál v jeho čele v letech 1997 až 2005, a ministryně kultury Miri Regev.

V Knesetu Danyho Danona nahradí 31letá náhradnice na kandidátce Likudu Šaren Haskel (Sharren Haskel, שרן השכל). Stane se 30. ženou ve 120členné izraelském parlamentu. Haskel se narodila v Kanadě a do Izraele se přistěhovala, když jí byl jeden rok. Sloužila jako příslušnice Pohraniční policie a poté velitelka prvního beduínského bojového ženského oddílu. V současnosti studuje mezinárodní vztahy a politologii na Open University a pracuje jako veterinární sestra. Mimo jiného se zasazuje za širší využívání léčebného konopí a obecně za zmírnění trestání či přímo dekriminalizaci marihuany.

Komu předseda vlády Netanjahu nabídne uvolněné místo ministra vědy, technologií a vesmíru není v tuto chvíli jasné.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv