… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Palestinská správa podněcuje náboženskou válku proti Izraeli (+ video) 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

karikatura v oficiálních vládních novinách Palestinské správy Al-Haját Al-Džadída, 29. 7. 2015; zdroj: PMW

karikatura v oficiálních vládních novinách Palestinské správy Al-Haját Al-Džadída, 29. 7. 2015; zdroj: PMW

Představitelé autonomní arabské Palestinské správy, vystupující v mezinárodních vztazích jako „Stát Palestina“, pokračují v tradici fantasmagorických pomluv, podněcujících nenávist k Židům. Naposledy se k takovým blábolům uchýlil ministr svatých míst a náboženských záležitostí šejch Júsuf Idaís (Yusuf Ida’is). Informaci přinesl web Palestinian Media Watch (PMW).

Šejch obvinil izraelskou vládu, že šíří lži o historii Jeruzaléma, po 3 tisíce let duchovního a politického centra židovského národa.

Podle palestinského ministra je pouhou židovskou propagandou, že mešita Al-Aksá na Chrámové hoře byla vybudována na troskách Prvního a Druhého židovského chrámu. Stejně tak prý není pravda, že Židům bylo zakázáno se na Chrámové hoře modlit za doby jordánské správy východní části Jeruzaléma v letech 1948 až 1967.

Podle ministra Idaíse se Izrael snaží dát mešitě Al-Aksá „židovskou talmudickou“ povahu každodenními „vpády osadníků“ na Chrámovou horu, které způsobují „znesvěcení“ místa, které je svaté jen muslimům. Podle palestinského ministra mají židovské návštěvy místa vytvořit dojem, že Židé mají ke Chrámové hoře nějaký vztah.

Návštěvy Židů na Hoře palestinský ministr označuje za „invazi.“

„Izraelská vláda i nadále provádí svůj zlý plán zničení mešity al-Aksá a vybudování údajného Chrámu. Děje se tak vytvářením reálné situace, tak aby muslimové akceptovali nevyhnutelnost této situace. Každý měsíc dochází k invazi (tj. návštěvám Židů na Chrámové hoře). Minulý měsíc zde bylo více než 184 invazí na náboženská místa a zejména do posvěcené mešity al-Aksá (tj. na Chrámovou horu), když izraelská vláda umožnila pod ochranou izraelské okupační policie každodenně hordám osadníků (tj. Židů) vstoupit do mešity al-Aksá (není míněna samotná mešita, kam Židé vůbec nechodí, ale její okolí, tedy volný prostor Chrámové hory, který ovšem muslimové propagandisticky označují za součást mešity), což provokuje city muslimů,“ prohlásil ministr.

„Karcinogenní plán“ Izraele „judaizovat“ Chrámovou horu a rozdělit návštěvní hodiny tak, aby se na ní mohli modlit i Židé, tak jak tomu je v hebronské Jeskyni Machpela, je podle Idaíse hrozbou mešitě al-Aksá.

Aby toho nebylo málo palestinský představitel obvinil Izrael z krádeží blíže neupřesněných islámských artefaktů z Hory, které pak mají být využívány při židovských akcích.

Kromě těchto výpadů také Palestinská správa a její vládnoucí hnutí Fatáh, v jejichž čele stojí Mahmúd Abbás, pravidelně zveřejňují karikatury Izraele, jak ničí mešitu al-Aksá, čímž opět podněcují protiizraelskou nenávist.

karikatura na webu Informační a kulturní komise hnutí vládnoucího Fatáh, 28. 7. 2015; zdroj: PMW

karikatura na webu Informační a kulturní komise hnutí vládnoucího Fatáh, 28. 7. 2015; zdroj: PMW

karikatura na webu Informační a kulturní komise hnutí vládnoucího Fatáh, 16. 6. 2015; zdroj: PMW

karikatura na webu Informační a kulturní komise hnutí vládnoucího Fatáh, 16. 6. 2015; zdroj: PMW

Skutečná situace na Chrámové hoře

Argumentace palestinskoarabského ministra ukazuje křivý způsob interpretace dějin i současnosti, tak vlastní palestinským Arabům.

Chrámová hora má náboženský význam jak pro muslimy, tak pro křesťany a samozřejmě i pro židy, jejichž je vůbec nejsvětějším místem. Existence obou židovských Chrámů na Hoře je historickou skutečností, prokázanou nejen četnými archeologickými výzkumy, ale i množstvím dobových zápisů, nejen židovské, ale i římské provenience.

Zatímco muslimové mají na Horu běžně přístup, který je dočasně omezován jen v případě muslimských nepokojů, židé na Horu mohou jen výjimečně a navíc izraelská vláda respektuje status quo, kdy kvůli zabránění muslimským výtržnostem není židům vůbec dovoleno se na Hoře – nejsvětějším místě judaismu – modlit.

Arabští muslimové si nicméně Chrámovou horu nárokují jej pro sebe a systematicky páchají výtržnosti, nepokoje a násilnosti, pokud Horu navštíví někdo, kdo se jim nelíbí nebo se chová, jak se jim nelíbí. Návštěva tehdejšího izraelského premiéra Ariela Šarona na Chrámové hoře v roce 2000 se stala záminkou k zahájení krvavé protižidovské teroristické války (tzv. druhé intifády, zvané též intifáda al-Aksá). Před několika dny byl na Chrámové hoře Araby zmlácen zahraniční křesťanský turista, který rozvinul izraelskou vlajku.

Stejně tak je od palestinského ministra komické obvinění z krádeží blíže neupřesněných islámských artefaktů. Izraelští archeologové provádějí skutečně výzkum podzemí Hory, ale za přísných vědeckých podmínek a mezinárodní účasti. Naopak jsou zdokumentovány četné případy, kdy muslimský Waqf na  vrchu Hory při budování infrastruktury použil k zásahům do Hory bagry a další těžkou techniku, a to bez předchozího archeologického průzkumu. Izraelští archeologové pak na stavební skládce, kam byla zemina muslimy vyvezena, hlínu prosévali a hledali v ní archeologicky významné artefakty…

PA Minister of Religious Affairs: Israel is carrying out “evil plan to destroy the Al-Aqsa Mosque and establish the alleged Temple”  – článek na webu Palestinian Media Watch (anglicky)

PMW: PA promoting religious war – článek na webu IMRA (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv