… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Šéfem Izraelské policie má být Gal Hirš 4.50/5 (90.00%) 8 ohodnocení

Gal Hirsch

Izraelská policieNovým generálním inspektorem Izraelské policie (המפקח הכללי של משטרת ישראל) by podle ministra vnitřní bezpečnosti Gilada Erdana měl být 51letý brigádní generál (v záloze) Gal Hirš (Gal Hirsch, גל הירש).

Hirš dosud stál v čele nevládní organizace Institut izraelského vůdcovství (Israel Leadership Institute) a konzultačního holdingu Obranné štíty (Defensive Shields Holdings). V minulosti sloužil jako velitel Galilejské divize izraelské armády, kterou opustil po rozsáhlé kritice svého počínání v době Druhé libanonské války v roce 2006. Většina kritiky se týkala jeho jednání v souvislosti s únosem záložáků Eldada Regeva a Ehuda Goldwassera Hizballáhem, který se stal důvodem vypuknutí války. Následné vyšetřování průběhu války izraelskou Winogradovou komisí však dospělo k závěru, že Hirš nenese za únos žádnou vinu.

V roce 2012 se Hirš do armády vrátil a stal se zástupcem velitele Hloubkových jednotek (מפקדת העומק, Depth Corps), tedy oddílů odpovědných za operace ve velkých vzdálenostech a v týlu nepřítele.

V minulosti byl Hirš mimo jiného velitelem výcvikové základny Bahad 1, výsadkářského praporu 202 a komando jednotky Šaldag izraelského letectva.

Izraelská policie se v poslední době potýkala se sérií skandálů týkajících se korupce a sexuálního obtěžování a ministr vnitra Erdan již dříve naznačil, že by do jejího čele rád postavil někoho zvenku. Takového jmenování je nicméně neobvyklé, naposledy k němu došlo v lednu 1980, kdy se šéfem policie stal velitel Jižního velení armády Herzl Šafi (Herzl Shafi) a ten ve funkci vydržel jen rok.

Záměr jmenovat Gala Hirše do čele Izraelské policie ocenil premiér Benjamin Netanjahu, nicméně návrh ještě musí přezkoumat tzv. Turkelova komise, zabývající se integritou osob navržených do vysokých státních funkcí, a poslední slovo bude mít vláda, která musí záměr ministra vnitra schválit.

Současný úřadující ředitel Ben-Cion (Benci) Sau (Ben-Tzion (Bentzi) Sau, בן-ציון (בנצי) סאו), který stál v čele Izraelské policie od odchodu Johanana Danina (Yohanan Danino, יוחנן דנינו) letos v červenci a dělal si naděje jmenování ředitelem, po zveřejnění Hiršova jmenování oznámil, že k 1. září z policie odchází. Ministr Erdan ocenil dosavadní Sauovu službu a požádal jej, aby své rozhodnutí ještě zvážil.

גל הירש – profil Gala Hirše na Wikipedii (hebrejsky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv