… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
U pobřeží Egypta objeveno obří naleziště zemního plynu 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

italská energetická společnost Eni„Supergigantické“ ložisko zemního plynu, „největší, kdy objevené“ ve Středozemním moři, bylo zjištěno ve výlučné ekonomické zóně u pobřeží Egypta. Objev včera oznámila italská energetická společnost Eni. Stalo se tak den po setkání generálního ředitele Eni Claudia Descalziho s egyptským prezidentem Abdalem Fatáhem al-Sísím v Káhiře.

Podle společnosti Eni by naleziště Zohr v „egyptských hlubokých vodách“ mohlo obsahovat na ploše 100 kilometrů čtverečních zásobu 30 bilionů krychlových stop (850 miliard metrů krychlových) plynu. Zohr se nachází v těžebním bloku Šorúk (Shorouk) v hloubce 1.450 metrů.

těžební bloky Eni ve výlučné ekonomické zóně Egypta ve Středozemním moři

těžební bloky Eni ve výlučné ekonomické zóně Egypta ve Středozemním moři

„Zohr je největší objev plynu učiněný kdy v Egyptě a ve Středozemním moři a mohl by se stát jedním z největších objevů zemního plynu na světě. Objev, po jeho plném rozvoji, bude schopen pokrýt egyptskou poptávku po zemním plynu po desetiletí,“ uvádí se v prohlášení Eni.

Egypt byl kdysi exportérem zemního plynu, v současnosti ale musí část spotřeby pokrývat dovozem. Podle egyptského ministerstva ropy by těžba mohla začít během 30 až 36 měsíců a zemní plyn z naleziště Zohr by spolu s dalšími, již objevenými zdroji, mohl Egyptu během 5 let zajistit plynovou soběstačnost.

„Mluvíme o objevu, který pokrývá třetinu egyptských zásob (zemního plynu), které dosud činily 65 bilionů krychlových stop,“ uvedl mluvčí ministerstva Hamdy Abdel-Azíz, jehož cituje Ahram Online.

Společnost Eni, vlastněná ze 30 % italským státem, působí v Egyptě od roku 1954 prostřednictvím dceřiné společnosti IEOC Production (International Egyptian Oil Company). Je hlavním producentem plynu a ropy v Egyptě, když denně vytěží v průměru ekvivalent 200 tisíc barelů ropy.

Eni je největším zahraničním producentem ropy a zemního plynu v Africe, působí například v Libyi, Mozambiku, Alžírsku a Ghaně. Letos v červnu podepsala Eni s Egyptem dohodu v objevu 2 miliard dolarů o průzkumu Sinajského poloostrova, Suezského zálivu, Středozemního moře a delty Nilu.

Dosud bylo za největší naleziště zemního plynu označováno izraelské těžební pole Leviathan s odhadovanou kapacitou 16 bilionů krychlových stop (450 miliard metrů krychlových) plynu.

Izraelský ministr národní infrastruktury, energetiky a vody Juval Štajnic (Yuval Steinitz) v reakci na egyptský objev vyzval k urychlenému dokončení formálního schvalování těžby v izraelských sektorech, aby se investoři nepřesunuli jinam.

Očekává se, že objevy ropy a plynu ve Středozemním moři – týkající se také Kypru a Libanonu – budou mít vliv nejen na příslušné státy, ale mohly by také snížit energetickou závislost Evropy na Rusku.

Eni discovers a supergiant gas field in the Egyptian offshore, the largest ever found in the Mediterranean Sea – tisková zpráva na webu Eni (anglicky)

Egypt v číslech

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2015
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv