… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Archeologie: Oddělení ztrát a nálezů starověkého Jeruzaléma objeveno 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

-Kamen nalezu v Jeruzaleme

Foto: Izraelská správa památek

Zajímavý archeologický nález nedávno učinili pracovníci archeologického oddělení Správy památek. Během stále pokračujících vykopávek na území bývalého Davidova města – עיר דוד v jeruzalémské části Silwán biblický Šiloach, – שילוח. Archeologové objevili malou „stavbu“, která mohla sloužit jako řečniště v době druhého Chrámu. Během vykopávek archeologové narazili na malou kamennou stavbu podobající se pyramidě tvořené ze čtyř stran kamennými schody, na jejímž vrcholu se nacházela plošina – pódium, z něhož pronášeli řeči. Archeologové mají za to, že tato stavba sloužila poutníkům, kteří přicházeli do Jeruzaléma. Část této stavby byla odkryta již před více než sto lety americkým archeologem Frederickem Jonesem Blissem a jeho britským kolegou Archibaldem Campbellem Dickiem, kteří vedli počátkem 20. století vykopávky v Jeruzalémě. Oni se však mýlili ve svém odhadu, když tuto „stavbu“ považovali za schody vedoucí k jakémusi domu, který byl zničen. Teprve poté, když se ze všech stran odstranily vrstvy pokrývající bezprostřední okolí nálezu, vyšlo najevo, že se jedná o jakýsi druh pódia.

Podle vyjádření archeologů Nahshona Zantona a dr. Joe Uziela, kteří vykopávky vedou, tato poschoďová stavba byla svého druhu výjimečná a proto je těžké s určitostí říci, k čemu sloužila. Nicméně to, že stála vedle ulice vedoucí na Chrámovou horu, podporuje domněnku, že se mohlo jednat o jakési řečnické pódium, z něhož se pronášely řeči k lidem či poutníkům. Ze slov našich učitelů -חז“ל se dovídáme, že existovaly zvláštní „kameny“, které sloužily veřejnosti. Například אבן המקח (even ha-mekach), který sloužil jako místo k veřejnému prodeji, k veřejným aukcím. Například je v Tóře (Lv 25,42) zákaz prodat syna Izraele jako otroka. Halachický midraš k Levitiku Sifra (k paraše Behar 6:1) uvádí, že nebudou prodáni jako se prodává otrok, že je nebudou prodávat na ulici a nebudou stát na kameni určeném jako místo pro prodej. Podobně v talmudickém traktátu Bava Mecia 28b se uvádí אבן הטוען (even ha-toen), z něhož oznamovali veřejnosti, že se našla jakási ztracená věc. Ten, kdo ji ztratil má přijít, popsat ji či uvést její zvláštní znaky a pak nalezenou věc dostal zpět. Rabíni učili: „V Jeruzalémě byl „kámen nálezů“. Každý, komu se ztratila nějaká věc, se tam (k tomu kamennému pódiu) obrátil. Ten kdo věc našel, tam svůj nález oznamoval. Druhý, který ji ztratil, uvedl její popis či specifické znaky a vzal si ji zpět.“ Viz též Mišna, oddíl „Moed“, traktát Taanit 3:8, kde se nazývá tento kámen „אבן הטועים – even ha-to’im).

גו-עוזיאל-מנהל-שותף-בחפירת-רשות-העתיקות-יושב-על-המבנה-המדורג.-צילום-שי-הלוי-באדיבות-רשות-העתיקות

Dr. Joe Uziel. který vykopávky vede Foto: Izraelská správa památek

 

Mince z Velkého proti-římského povstání z roku 66-70, nalezené na místě vykopávek. Foto: Izraelská správa památek

מטבע-מימי-המרד-הגדול-ברומאים-שנמצא-בשכבת-החורבן-שכיסתה-את-הרחוב.-צילום-קלרה-עמית-באדיבות-רשות-העתיקות

מטבע-מימי-המרד-הגדול-ברומאים-שנמצא-בשכבת-החורבן-שכיסתה-את-הרחוב.-צילום-קלרה-עמית-באדיבות-רשות-העתיקות1

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv