… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Benjamin Netanjahu o plotu na hranici s Jordánskem: Vidíme, co se stane, když státy ztratí kontrolu nad hranicemi (+ video) 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

plot na hranici Izraele s Egyptem

plot na hranici Izraele s Egyptem

Izrael včera začal budovat další úsek bezpečnostního plotu, který má bránit vstupu teroristů, pašeráků a ilegálních migrantů z Jordánska. Stejný plot již stojí na hranici s Egyptem, kde radikálně snížil míru infiltrace.

Zahájení stavby proběhlo za účasti předsedy izraelské vlády Benjamina Netanjahua, ministra obrany Mošeho Jaalona (Moshe Yaalon) a ministra dopravy a zpravodajských služeb Jisraela Kace (Yisrael Katz).

„Dnes jsme začali na naší východní hranici stavbu bezpečnostního plotu, který je pokračováním bezpečnostního plotu na hranici s Egyptem a který se nakonec napojí na bezpečnostní plot, který jsme postavili na Golanských výšinách,“ uvedl premiér.

Benjamin Netanjahu dále ve zjevné narážce na situaci v Evropské unii prohlásil, že „dnes vidíme, co se stane, když státy ztratí kontrolu nad svými hranicemi.“

Kombinace brutálního terorismu, který se rozšiřuje podél hranic Izraele, stejně jako ilegální migranti jdoucí za prací jsou důvody, proč Izrael musí kontrolovat všechny své hranice, řekl dále s tím, že cílem plotu je zopakovat situaci na egyptské hranici, kde dokončení bezpečnostního plotu splnilo veškeré záměry a zastavilo příliv ilegálních migrantů do země. Tento úspěch již napodobily některé další země.

Předseda vlády zdůraznil, že výstavba plotu neznamená, že Izraeli je lhostejná lidská tragédie, která se odehrává v jeho okolí.

„Izrael byl první zemí, která poskytla humanitární pomoc tisícům těch, kdo byli zraněni při bojích v Sýrii,“ uvedl. Upozornil také na pomoc, kterou Izrael poskytuje africkým zemím,  a úmysl rozšířit tuto pomoc i do dalších zemí, aby pomohla řešit ekonomickou krizi v oblastech, odkud odcházejí migranti hledající práci.

„Pracujeme na tom bez jakéhokoliv narušení suverenity Jordánska, které respektujeme a jehož považujeme za partnera při zachovávání míru na hranici,“ dodal Netanjahu.

První část bezpečnostního plotu, jejíž výstavba byla včera zahájena na východní izraelské hranici, bude dlouhá 30 kilometrů a pokryje území od rudomořského letoviska Ejlat (Eilat) do Timny, kde bude chránit nově budované mezinárodní letiště. Výstavba by měla proběhnout během jednoho roku a zatím na ni bylo vyčleněno 280 milionů šekelů, tedy přibližně 1,7 miliardy českých korun.


Zobrazit větší mapu

Projekt vede brigádní generál Oren Ofir, který již řídil výstavbu bezpečnostního plotu na hranici s Egyptem a na Golanských výšinách.

V Izraeli v současnosti probíhá debata o možnostech přijetí utečenců a migrantů ze Sýrie. Naposledy ji oživit předseda opoziční Strany práce Jicchak Hercog (Isaac Herzog) s tím, že Židé k mají k přijímání Syřanů morální povinnost kvůli tomu, co zažili za holokastu. Netanjahu nicméně včera výzvu odmítl s tím, že Izrael je malá země, která nemůže více uprchlíků přijmout z důvodu chybějící „zeměpisné i demografické velikosti.“

Názory v debatě nicméně nejsou rozděleny čistě stranicky. Zatímco například ministr dopravy Jisrael Kac (Yisrael Katz) se jednoznačně postavil na stranu premiéra a Hercogovu výzvu odsoudil jako nemoudrou a nezodpovědnou, naopak náměstek ministra pro rozvoj Drúz Ajúb Kara (Ayoub Kara) vyzval k přijímání tisíců Syřanů.

Ministr dopravy Jariv Levin (Yariv Levin) upozornil na poněkud přehlíženou skutečnost, že Sýrie je s Izraelem od jeho vzniku ve válečném stavu a jedná se o nepřátelskou zemi. „Nesmíme přijímat lidi z nepřátelské země, kteří proti nám pak mohou jednat z vnitřku Izraele,“ dodal.

Proti přijímání Syřanů se postavil i předseda opoziční strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jair Lapid (Yair Lapid), podle něhož Izrael nesmí dělat kroky, které by v budoucnu mohly legitimizovat realizaci tzv. „práva na návrat“ palestinských Arabů. Tak je označována snahu Arabů, jejichž předci kdysi odešli v době izraelské Války o nezávislost do jiných zemí, „vrátit“ se do Izraele.

Jedna reakce na Benjamin Netanjahu o plotu na hranici s Jordánskem: Vidíme, co se stane, když státy ztratí kontrolu nad hranicemi (+ video)

 • talarich napsal:

  Pokud mluvíme o hranicích, tak vyšel další skvělý článek Prof. Eugena Kontoroviche na téma rezoluce 242:
  http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2534179

  O této rezoluci již bylo napsáno mnohé, včetně toho, že tato rezoluce není právně závazná. Co tady ale pan profesor dělá nového, je, že srovnává rezoluce rady bezpečnosti v jiných případech, stejně jako dělá rozbor mezinárodního práva té doby o nahlížení na získání území v obranné (neútočné a neagresivní) válce.
  Není to ucelená studie na rezoluci 242, ale má posloužit jako doplnění k debatám svým pohledem v širších souvislostech. De facto se zabírá klasickým tématem „precedentů“. Tedy:
  Jestliže vy tvrdíte toto, tak mi doložte jiný dřívější případ, kde se rozhodlo v podobné záležitosti stejně.
  „Precedens“ je něco, co se vine jako červená niť prací Prof. Eugena Kontoroviche. Podobně se věnoval i tématu „okupace“ území. Nejenom, že okupace neznamená vždycky „illegal occupation“, ale ještě navíc v případě Judska a Samaří je na tom Izrael z pohledu „precedens“ velmi dobře (viz třeba okupace Kypru, Západní Sahary, Krymu, …).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv