… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Hebronský Arab zachránil židovské turisty před lynčem + video 4.63/5 (92.50%) 24 ohodnocení

Lynch v Hebronu 3.9.15Ve čtvrtek večer (3.9.) omylem pět amerických zbožných židovských turistů zabloudilo svým autem do arabské části Hebronu. To, co se poté stalo, připomínalo scény z hororového filmu. Zachránce pěti židovských mladíků Faíz Abu Hamadíja, obyvatel hebronské čtvrti Džabel Džohar, sdělil listu Israel Hayom: „Viděl jsem pět zbožných chlapců, jak u vjezdu do čtvrti projeli okolo stanoviště palestinské policie. Okamžitě jsem pochopil, že museli zabloudit. Bylo tam také několik demonstrantů, kteří křičeli, že to jsou židovští osadníci (מתנחלים) a členové speciálního komanda (מסתערבים). Pak se situace stala ještě nebezpečnější. Srotilo se tam mnoho lidí a když auto donutili zastavit, tak dav, který tam byl přítomen, vyvlekl z auta oněch pět Židů. Potom začal auto demolovat a zapálil je. S pomocí několika mých sousedů a dvou palestinských policistů se nám tyto židovské turisty podařilo izolovat od rozlíceného davu a já jsem je pustil do svého domu. Nechal jsem je pak u sebe s několika mými sousedy a důrazně jsem všem řekl, že nikomu nesmí otevřít dveře mého domu. Pak jsem vyšel na ulici a zavolal na policejní centrálu a také jsem se telefonicky spojil s armádou. Když jsem oběma  řekl, co se děje, nikdo mi nechtěl věřit. Jak policisté, tak vojáci chtěli po mě, abych jim dal k k telefonu někoho z těch napadených Židů, které jsem měl schované u sebe doma. Snažil jsem jim vysvětlit, že tom tomto okamžiku to nejde, protože já jsem na ulici a oni jsou u mne doma a nemohu nikoho z nich vyvést ven z domu na ulici k telefonu, neboť je mohou zabít.“ Policie naopak tvrdila, že zprávu o pěti amerických turistech, kteří jsou v ohrožení života, brala velmi vážně. Ještě před jejím příjezdem k domu Faíze Abu Hamadíji, kde byli mladí američtí Židé ukryti, se policie spojila s členy občanské bezpečnosti z Kiryat Arby a záchrannou službou „“הצלה. Poté během půl hodiny bylo všech pět židovských turistů z Hebronu odvezeno do Kiryat Arby.
Abu Hamadíja událost shrnul slovy: „Udělal jsem to, co se ode mne jako od člověka očekávalo. Naši sousedé jsou Židé z Kiryat Arby a nikdo nemusí zemřít jen proto, že si zmýlil cestu. Nejsem hrdina, ani žádný anděl. Udělal jsem to, co jsem udělat měl.“

Co k tomu dodat. Možná dvě věci: Nikdy nelze generalizovat. V každém národu se najdou lidé dobří a lidé špatní. Během krvavého pogromu na Židy, který proběhl roku 1929 právě v Hebronu, se také našlo několik odvážných arabských obyvatel, kterým se podařilo své židovské sousedy schovat ve svých domech a tak jim zachránit život.

V této souvislosti též připomeňme Pirkej avot 2:5 – Hilel říkal: „A tam, kde nejsou muži, snaž se být mužem.“ Ve volnějším překladu Hilelových slov: „Tam, kde nejsou lidé, snaž se být člověkem.“ Tam, kde chybí lidskost a slitování, buď člověkem, projev svou lidskost a dobrotu. Vždyť jsi stvořením rukou Božích a On tě stvořil k svému duchovnímu obrazu.“

0 reakcí na Hebronský Arab zachránil židovské turisty před lynčem + video

  • Josef napsal:

    dojímavá perla v záplavě protižidovského nepřátelství, uvědomují si vůbec antisemité, že se objímají s Hitlerem a jinými masovými vrahy? Myslím, že by bylo třeba je řádně informovat.
    Hlavně, aby se mu /zachránci/ fanatici nepomstili, potřebuje ochranu…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv