… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský prezident Reuven Rivlin se sešel s papežem Františkem 4.43/5 (88.57%) 7 ohodnocení

papež František a prezident Reuven Rivlin, Vatikán, 3. 9. 2015

Prezident Izraele Reuven Rivlin dnes vykonal oficiální státní návštěvu Vatikánu. V Apoštolském paláci jej přijal papež František, následně se prezident sešel se státním sekretářem kardinálem Parolinem a sekretářem pro vztahy se státy arcibiskupem Gallagherem.

Ranní oficiální uvítání proběhlo za účasti tradiční vatikánské Švýcarské gardy a prezidenta přivítal prefekt papežské domácnosti Msgr. Georg Gänswein. Následovalo soukromé setkání Reuvena Rivlina s papežem Františkem.

prezident Reuven Rivlin a papež František

prezident Reuven Rivlin a papež František


Prezident papeži daroval kamennou desku s aramejským nápisem „Dům Davidův“, kopii stély z přibližně 9. století př. o. l. nalezené u vstupu do starověkého města Dan na severu údolí Hula. „Chci Vám darovat tento nápis jako symbol naděje a soužití všech náboženských vyznání,“ řekl Reuven Rivlin Františkovi, který poděkoval za dojemný a symbolický dar.

Nápis je nejranější známou zmínkou, kromě Bible, o „Bejt David“, „Domu Davidově“ a vztahuje se k událostem zmíněným v biblické 2. knize Letopisů (kapitole 22.) a 2. knize královské (kapitole 8.-9.). Originální deska se nachází v Muzeu Izraele a podle ní byla speciálně pro papeže provedena replika s vyzlacenými aramejskými slovy „Dům Davidův.“

prezident Reuven Rivlin s manželkou Nechamou a papež František

prezident Reuven Rivlin s manželkou Nechamou a papež František

Dar byl podle vyjádření kanceláře prezidenta Izraele zvolen zejména jako „vyjádření hlubokých kořenů sdílených židovství a křesťanstvím, protože král David je židovstvím i křesťanstvím uznáván jako zakladatel Domu Davidova, tradičně uctívaného jako ten, z nějž vyjde spása lidstva a z nějž bude pocházet Mesiáš.“

Papež František prezidentu Rivlinovi daroval bronzovou minci s vyobrazením propletených olivových ratolestí, které jsou symbolem společné odpovědnosti všech států a národů za úsilí o mír. Dar obsahuje osobní věnování prezidentovi, které uvádí: „Usilovat o to, co spojuje, a překonat to, co rozděluje.“

Česká redakce Vatikánského rozhlasu s odkazem na tiskové sdělení Svatého stolce informuje, že „během srdečných rozhovorů byla řeč o politické a sociální situaci Blízkého východu poznamenané různými konflikty a zvláštní pozornost byla věnována situaci křesťanů a dalších menšin. V této souvislosti byl zdůrazněn význam mezináboženského dialogu a odpovědnost náboženských představitelů za podporu smíření a pokoje.“ V soukromém rozhovoru, který trval asi půl hodiny, „byla zdůrazněna nezbytnost a naléhavost posílení klimatu důvěry mezi Izraelci a Palestinci, opětovného zahájení nových jednání s cílem vyhovět legitimním očekáváním obou národů a zásadně tak přispět k míru a stabilitě regionu. Řeč přišla také na některé otázky týkající se vztahů mezi státem Izrael a Svatým stolcem v očekávání brzkého uzavření probíhajících bilaterálních dohod a náležitého řešení některých otázek společného zájmu, včetně situace křesťanských škol v zemi“ – končí vatikánské tiskové sdělení.

V závěru audience představil prezident Rivlin papeži svoji manželku Nechamu a členy oficiálního doprovodu. Reuven a Nechama Rivlinovi se rozloučili pozdravem „Nashledanou v Izraeli“ a papež František poprosil manželský pár o modlitbu.

Prezident Izraele poté jednal se státním sekretářem, tj. předsedou vatikánské vlády, kardinálem Pietrem Parolinem a sekretářem pro vztahy se státy, tj. vatikánským ministrem zahraničí, arcibiskupem Paulem Gallagherem.

נשיא המדינה התקבל בטקס קבלת פנים רשמי בוותיקן ולאחר מכן קיים פגישות עם האפיפיור וראש ממשלת הוותיקן – tisková zpráva na webu prezidenta Státu Izrael (hebrejsky)

President Rivlin welcomed to Vatican in official ceremony, holds meetings with Pope Francis, Vatican Prime Minister – tisková zpráva na webu prezidenta Státu Izrael (anglicky)

Papež přijal na audienci prezidenta státu Izrael – zpráva Vatikánského rozhlasu (česky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv