… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
JOM KIPUR – Den smíření 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

JOM KIPUR 2015 I.V úterý, 22. září večer v 18.44 hod. začíná JOM KIPUR neboli DEN SMÍŘENÍ, který končí ve středu večer, v 19.50 hod. Jom kipur je nejen duchovním vyvrcholením Vysokých svátků, ale především je dnem, kdy jsme se vrátili opět na správnou cestu služby Bohu a plnění jeho přikázání – micvot. Od Roš hašana do Jom kipuru je desetidenní období, které nazýváme „Deset dní pokání – עשרת ימי תשובה“. V těchto deseti dnech nám Hospodin dal poslední šanci, abychom napravili své nedostatky, chyby a prohřešky, jichž jsme se dopustili během minulého roku. Mišna, traktát Joma 8:9 rozlišuje mezi dvěma typy hříchů – hříchy, které spáchá člověk proti Hospodinu, t.j. עברות שבין אדם למקום a pak hříchy, které spáchá člověk na jiném člověku čili nějakým způsobem naruší dobré mezilidské vztahy – עברות שבין אדם לחברו. Pokud se jedná o přestupky proti Hospodinu, tak ty Den smíření zahladí, ale pokud se jedná o přestupky narušující dobré mezilidské vztahy, tak ty Den smíření nemůže zahladit. Mohou být zahlazeny jedině upřímným pokáním hříšníka a náhradou škody jím způsobené poškozenému bližnímu. Například, pokud Ruben kdysi ukradl Šimonovi 100 korun, nedojde Ruben odpuštění do té doby, dokud nepřijde za Šimonem, nepřizná se, nevrátí mu oněch ukradených 100 korun a nepoprosí-li Šimona za odpuštění. Pouze pokud to Ruben vše učiní, jeho přestupek mu Hospodin odpustí, neboť Ruben již odškodnil svého bližního, kterému ublížil. Pokud se však jedná o pomluvu– לשון הרע, které se někdo dopustil tím, že hovořil o svém bližním lži a nepravdy, pak takovému hříšníkovi bude odpuštěno teprve tehdy, až tento se veřejně před všemi, komu lži a nepravdy o svém bližním říkal, omluví oběti svých pomluv.

Před Jom kipurem – Dnem smíření, tedy zítra v dopoledních hodinách se koná obřad „kaparot“ („očištění“). Obřad koná obyčejně hlava rodiny. Vezme kohouta pro syny a slepici pro ženu či dcery. Pomalu jimi sedmkrát krouží nad hlavami příslušníků své rodiny a při tom pronáší slova: „To je záměna za mne, to je místo mne, to je moje výkupné. Tento kohout (slepice) bude zabit (a) a já budu žít dlouhý a dobrý život v pokoji – זה חליפתי, זה תמורתי, זה כפרתי. זה התרנגול (זאת תרנגולת) ילך (תלך) למיתה ואני אלך ואכנס לחיים טובים ארכים ולשלום.“
Tohoto kohouta (slepici) pak donesli k šochetovi, který ji zařízl a dali ji chudým souvěrcům, aby si z ní mohli udělat dobrou polévku a a připravit pokrm před jomkipurovým půstem. Dnes se však dává přednost při obřadu místo kohoutů a slepic používat obálku s určitou peněžní sumou, kterou pak věnujeme chudým a ti si za ní mohou koupit potraviny na hostinu před půstem. Této hostině se říká סעודה מפסקת (seuda mafseket) neboli přerušená hostina. To proto, že nemůžeme jíst jak dlouho chceme, ale před půstem musíme hostinu přerušit.
Na Jom kipur je tradice oblékat si bílé šaty. V aškenázských obcích modlící muži si oblékají bílý rubáš zvaný „kitl“. Bílá barva je symbolem čistoty. Vztahuje se to ke slovům proka Izajáše 1,18: „I kdyby vaše hříchy byly jako šarlat, zbělejí jako sníh, i kdyby byly rudé jako purpur, budou bílé jako vlna.“
Jom kipur je svátečním dnem, který je doprovázen půstem. Tento půst však není projevem smutku a připomínkou národních tragédií, jak to o ostatních půstech bývá (například Com Gedalja, 17. tamuz nebo 9. av), ale je projevem naší vůle se v tento svatý den osvobodit od všech pozemských a hmotných slastí, jako jsou například dobré jídlo a pití. Tradice nás nabádá pozdvihnout naši mysl do vyšších duchovních sfér, blíže k Hospodinu.

images

Jedna reakce na JOM KIPUR – Den smíření

  • Refael napsal:

    Chtěl bych všemu týmu Eretzu i židovským čtenářům popřát Gmar Chatima Tova – Dobrý Zápis do Knihy Života, „snadný“ Půst a ostatním VŠE DOBRÉ ! ! !

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv