… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
K Novému roku 5776 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

imagesPoslední měsíc židovského roku, který právě končí se jmenuje elul a je zvláště vhodný k tomu, abychom v něm činili pokání (chazara bi-tšuva) a snažili se v něm napravit naše hříchy a poklesky, kterých jsme se dopustili vůči Bohu a našim bližním. Proto se tento měsíc též nazývá měsícem milosrdenství a kajícných modliteb (chodeš rachamim ve-slichot). Pokud se nám podaří napravit vše, co jsme během minulého roku učinili špatně, pak to bude dobré, avšak jsme jenom lidé a nemusí se nám vše stoprocentně podařit napravit. Můžeme také na naše různé hříchy a nedostatky zapomenout. Proto nám Hospodin dal ještě možnost vše napravit během prvních deseti dnů nového židovského roku.
V neděli večer, 13. září začíná nový židovský rok čili Roš hašana 5776. Novoroční svátek slavíme dva dny, 1. a 2. dne měsíce tišrej, tedy od nedělního večera 13. do úterního večera 15. září.
Židovská tradice uvádí že právě 1. dne měsíce tišrej stvořil Bůh první lidský pár, Adama a Evu. Touto událostí, stvořením prvních lidí, se začíná počítat židovský letopočet. Židovský Nový rok je svátkem, který obsahuje nejen slavnostní a radostné okamžiky, ale je to především svátek, během něhož bychom si měli též zrekapitulovat vše, co jsme minulého roku učinili dobrého, ale především nesmíme zapomenout na to, co jsme učinili špatně, komu jsme ublížili, komu jsme se za naše špatné činy ještě neomluvili a nepožádali jej o prominutí našich poklesků. Jak vidíme, Roš hašana je dobou, kdy bychom se každý z nás měl ponořit do svého nitra, do svého podvědomí a „vynést na světlo“ vše, co tíží naši duši, naše svědomí a snažit se tohoto břemene zbavit. Proto také první den Roš hašana je též prvním dnem tzv. Deseti dnů pokání (aseret jmej tšuva), které se završují na konci Dne smíření (Jom kipur). Jsou dva typy hříchů – ty, lteré jsme spáchali proti Bohu a jeho čistě „náboženským“ zákonům. Zde je nutná naše upřímná lítost, pokání a slib, že se v budoucím roce takových poklesků vyvarujeme. Pokud to myslíme upřímně a poctivě, Bůh nám tyto hříchy promine na konci Dne smíření. Jinak je tomu s hříchy, kterých jsme se dopustili vůči našim bližním, například krádež (gneva), pomluva (lašon ha-ra), zloba vůči bližnímu (ka’as) atp., tam pouhá dobrá vůle či slib nápravy v budoucím roce nepomohou. Takové hříchy se nepromíjejí ani po Jom kipuru a „jdou s námi dále“ a nadále zatěžují naše svědomí. Jak můžeme dosáhnout jejich prominutí? Především musíme přijít k člověku, jemuž jsme způsobili nějakou újmu, omluvit se mu, poprosit jej za prominutí našich poklesků vůči němu, ale především nahradit mu námi způsobenou škodu. Například při pomluvě jsme povinni se takovému člověku veřejně omluvit před všemi, před nimiž jsme jej pomluvili. Pokud tak učiníme během deseti dnů pokání, t.j. od Roš hašana do Jom kipuru, pak můžeme být opravdu přesvědčeni, že poté, kdy nám naše poklesky prominul ten, jehož jsme se nějak neprávem dotkli, tak i Hospodin nám tyto poklesky promine na konci Dne smíření.

index

Zapalování svátečních (novoročních) svíček
Předvečer Roš hašana začíná v neděli, 13. září v 19.03 hodin, kdy zapalujeme dvě sváteční svíčky. Vzhledem k tomu, že Roš hašana trvá dva dny a o svátku nesmíme zapalovat oheň, ale můžeme jej pouze přenášet z ohně, který jsme zažehli před svátkem. Proto je nutné mít připraven ještě jeden pár svíček, které zapálíme přeneseným ohněm v pondělí 14. září večer ve 20.08 hodin. Pro tento účel nám nejlépe poslouží zvláštní velká svíce, která hoří 48 hodin. Od ní pak zapalujeme sváteční-novoroční svíčky.
Před zapálením novoročních svíček prvního a druhého dne Roš hašana pronášíme dvě požehnání:
BARUCH ATA ADONAJ ELOHEJNU MELECH HAOLAM AŠER KIDŠANÚ BEMICVOTAV VE-CIVÁNÚ LEHADLIK NER ŠEL JOM HAZIKARON.
BARUCH ATA ADONAJ ELOHEJNU MELECH HAOLAM ŠEHECHEJÁNÚ VEKIJMÁNÚ VEHIGIJANÚ LAZMAN HAZE.

nerot

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv