… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Maďarsko a Bulharsko mají zájem o izraelský bezpečnostní plot proti migrantům 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

 

plot na hranici Izraele s Egyptem

plot na hranici Izraele s Egyptem

V situaci, kdy do balkánských států Evropské unie proudí nekontrolovatelné davy imigrantů z Blízkého východu a Afriky, projevují Maďarsko a Bulharsko zájem o vybudování kovového bezpečnostního plotu podél své hranice, podobného tomu, který je na hranici Izraele s Egyptem. Informaci přinesly agentura Reuters a izraelský veřejnoprávní rozhlas s odvoláním na izraelské zdroje, podle nichž obě evropské země projevily předběžný zájem o nákup izraelských plotů.

Bulharsko a Maďarsko byly v posledním týdnu zaplaveny tisíci nelegálních imigrantů, kteří bez platných víz překročili hranice Evropské unie a namísto žádosti o azyl v první bezpečné zemi – Řecku – putují po vlastní ose směrem do vysněného Německa.

V Německu na ně čekají již funkční komunity jejich krajanů a především štědré sociální podmínky a vysoká naděje na trvalý pobyt. Zatím bývalé socialistické státy se snaží striktně dodržovat společnou evropskou azylovou politiku, střežit své státní území a vracet imigranty do první bezpečné země, Německo naopak ústy své kancléřky Angely Merkel slíbilo azyl bez rozdílu každému Syřanovi. Přidáme-li k tomu bezplatné bydlení, jídlo, ošacení a zdravotní péči spolu s kapesným ve výši minimálně 390 euro na osobu a měsíc, není divu, že se imigrantům nechce zůstávat v chudých zemích jihovýchodní a střední Evropy. Navíc i v případě neudělení azylu jim kvůli nedostatku vůle německých orgánů takřka nehrozí deportace z prosperujícího srdce Unie.

Německo, Rakousko, Lucembursko a další státy ze západní části Evropské unie zcela rezignovaly na ochranu vnější hranice Schengenského prostoru a naopak kritizují Maďary a další za údajně nevhodné chování k ilegálním imigrantům. Vztyčení železné 5 až 6 metrů vysoké bezpečnostní bariéry, na jejímž vrcholu je ostnatý drát, kamery a pohybová čidla, by nepochybně kritiku západoevropských zemí ještě posílilo.

Evropská komise k přistěhovalecké vlně zaujala stanovisko chytré horáky, kdy na jednu stranu uvedla, že je proti budování plotů, ale jedním dechem dodala, že je věcí každého členského státu, jak svoji hranici zabezpečí.

Ocelový plot podél hranice Izraele s Egyptem je dlouhý 230 kilometrů a byl vybudován v letech 2010 až 2013 v reakci na příliv afrických imigrantů do Izraele a na pronikání islámských teroristů. Zatímco před vybudováním plotu do Izraele proudily měsíčně tisíce ilegálů, poté už jsou to jen jednotlivci.

Náklady činily okolo 380 milionů dolarů, tj. okolo 9,3 miliardy českých korun. Podle izraelských zdrojů by zahraničního zákazníka stálo vybudování obdobného plotu o přibližně 15 % více, tedy náklady by byly až 1,9 milionu dolarů (46,5 milionu korun) na 1 kilometr. Cenu by navíc mohly zvýšit terénní nerovnosti jako kopce, údolí nebo lesy.

Je nicméně nesporné, že izraelská bariéra by zásadně posílila zabezpečení maďarských a bulharských hranic.

Maďarský premiér Viktor Orbán minulý čtvrtek varoval, že převážně muslimská imigranční vlna může ohrozit křesťanské kořeny Evropy. Orbán také varoval, že Unie může vést debatu o množství uprchlíků, které přijme, jen tehdy, pokud bude kontrolovat hranici a „je poněkud depresivní, že kromě Maďarska – a Španělska – nikdo hranice Evropy chránit nechce.“

Předseda maďarské vlády také obvinil z nezodpovědnosti evropské politiky, kteří „dávají migrantům naději na lepší život a povzbuzují je, aby opustili vše a riskovali své životy na cestě do Evropy“ – což byla zjevná narážka na politiku Angely Merkel.

Ta, stejně jako další západoevropští a unijní politici, Orbánův postoj odmítla, aniž by ovšem řekla, jak chce Evropská unie zabránit tomu, aby ji během následujících let nezaplavily miliony lidí z Blízkého a Středního východu a Afriky.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv