… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Nový velitel izraelské policie Roni Alšejch 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

Alšejch25. srpna t.r. ministr vnitřní bezpečnosti Gilad Erdan oznámil, že kandidátem na funkci generálního inspektora izraelské policie je člověk „zvenku“, který nesloužil u policie. Tímto kandidátem byl brigádní generál v záloze Gal Hirsch. Proti jeho jmenování se zvedla v policejním sboru vlna odporu. Především vysocí policejní důstojníci, z nichž někteří předpokládali, že ministr vnitřní bezpečnosti vybere právě je na post velitele policie, ale i jiní poukazovali na Hirschovu neznalost poměrů v policii a na jeho profesionální nezpůsobilost řídit policii. Kromě toho mu také vyčetli některé velitelské chyby, jichž se měl dopustit v době druhé libanonské války (léto 2006). Hirschovu profesionální kompetentnost velet izraelské policii zkoumali též právní poradce izraelské vlády Jehuda Weinstein a státní kontrolor Státu Izrael Josef Shapira. Zkoumání se protahovalo a nebylo možno dospět k jednoznačnému závěru pro či proti. Vzhledem k této patové situaci, kdy před izraelskou policií je mnoho neodkladných a komplikovaných úkolů, bylo politicky i bezpečnostně neudržitelné takovou situaci prodlužovat. Ministr vnitřní bezpečnosti Erdan 23. září oznámil, že  Gal Hirš zrušil svou kandidaturu a před svátkem Sukot  vybral nového kandidáta na post generálního inspektora izraelské policie. Předseda vlády Benjamin Netanjahu s kandidaturou souhlasí. Nepadlo však žádné konkrétní jméno, což vedlo k různým pravdě blízkým i dalekým předpokladům . Vzhledem k jeho funkci bylo jeho jméno i podoba utajeny.

Těsně před svátkem Sukot bylo rozhodnuto. Novým generálním inspektorem izraelské policie bude dvaapadesátiletý Roni Alšejch (רוני אלשיך) dosud působící ve funkci zástupce velitele Všeobecné bezpečnostní služby (Šabak, ŠIN BET, שרות ביטחון כללי). Pro vyšetřované a pro agenty měl krycí jméno „kapitán Beni“ a kolegové mu přezdívali „lišák“ pro jeho velmi břitký intelekt. Roni Alšejch nosí háčkovanou kipu, je otcem sedmi dětí a má již také sedm vnuků. Kdysi žil v jišuvu Kochav Hašachar za zelenou linií a nyní žije v Giv’at Shmuel u Tel Avivu. Narodil se v Jeruzalémě a studoval na střední náboženské škole-ješívě „Netiv Meir“. Roku 1981 narukoval k parašutistům a v první libanonské válce (1982) byl raněn. Roku 1988 se stal příslušníkem Šabaku, kde později zastával různé velitelské funkce. Zakončil kursy arabštiny s vynikajícími výsledky. Má charisma a přirozené vůdčí schopnosti. Byl vyšetřovatelem jeruzalémského okruhu a jedním z těch, kteří zjistili místo, kde teroristé z Hamásu ukrývají uneseného izraelského vojáka Nachšona Wachsmana, který byl 14. října 1994 při neúspěšném pokusu o jeho osvobození zavražděn únosci. V letech 2005-8 Roni Alšejch zastával v Šabaku funkci velitele okruhu Judeje, Samaří a Jeruzaléma s hodností odpovídající generálské v armádě a byl odpovědný za eliminaci teroru v oblasti. Alšejch byl považován za „mozek“ mnoha tajných protiteroristických operací  v Jeruzalémě a jeho okolí.
V okamžiku, kdy bylo známo, že novým šéfem izraelské policie bude Roni Alšejch, všichni dřívější nejvyšší policejní velitelé a mnoho současných aktivních vysokých policejních důstojníků vyjádřilo svůj absolutní souhlas s touto volbou.
Závěrem lze popřát budoucímu designovanému veliteli izraelské policie, aby si ve své nové funkci vedl tak, jak si vedl během své dlouholeté služby v Šabaku.
Není bez zajímosti , že jedním z prvních gratulantů novému veliteli izraelské policie byl právě Gal Hirsch, jak uvedl portál Kikar Hashabat.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv