… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša NICAVIM (Dt 29,9 – 30,20) 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

1 tora30,11-14
כי המצווה הזאת אשר אנכי מצווך היום לא נפלאת היא ממך לא רחוקה היא….
Tento příkaz, který ti dnes udílím, není pro tebe ani nepochopitelný, ani vzdálený. Není v nebi, abys musel říkat: „Kdo nám vystoupí na nebe, vezme jej pro nás a ohlásí nám jej, abychom ho plnili?“ Ani za mořem není, abys musel říkat: „Kdo se nám přeplaví za moře a vezme jej pro nás a ohlásí nám jej, abychom ho plnili?“ Vždyť to slovo je ti velmi blízko, ve tvých ústech a ve tvém srdci, abys je dodržoval.

K těmto veršům paraši Nicavim se váže chasidský příběh, který vypráví o tom, že někdy koncem 18. století žil v polském Krakově zbožný Žid Jicchak, běžně zvaný Icik. Právě Icikovi se několik dní po sobě zdál podivný sen. Ve snu slyšel hlas, který mu říkal, aby jel do Prahy a tam, nedaleko královského hradu, pod starobylým mostem je uložen velký poklad, který má vykopat a vzít si ho. Icik nakonec poslechl, co mu ve snu tajemný hlas říkal a vydal se na dalekou cestu, až do samotné Prahy. Když po několika dnech do Prahy dorazil, doptal se, kde se nachází onen starobylý (Karlův) most. Icik došel ke Karlovu mostu, ale všude tam byli vojáci. Nevěděl, co si počít. Přece nemůže svůj poklad hledat před zraky vojáků, to by pratrně velmi zle pochodil. Řekl si, že tedy přijde druhého dne, když tam už vojáci nebudou. Druhého dne přišel, ale vojáci tam byli, tak i třetího a čtvrtého dne. Chudák Icik byl celý nesvůj a začal pochybovat, zda dobře porozuměl několikrát se v noci opakovanému snu. Velitel vojáků, který si cizího Žida všiml již prvního dne, nyní přišel k Icikovi a přísně se jej dotázal, proč každý den chodí k mostu, co že tam vlastně hledá. Vystrašený Icik řekl veliteli vojáků, že přišel za dalekého Krakova a že měl několik dní po sobě sen, v němž nu tajemný hlas říkl, aby jel do Prahy a tam, pod starobylým mostem je ukrytý poklad, má jej vykopat a vzít si ho. Jakmile mu strachy rozklepaný Icik řekl vše o tom, proč je vlastně v Praze, tak se velitel vojáků tak silně rozesmál, že jeho smích nebyl skoro k zastavení. Chudák Icik se nechápavě díval na smějícího se velitele. Když se konečně vleitel přestal smát, řekl překvapenému Icikovi, že i jemu se po několik nocí zdál podobný sen. Zdálo se mu, že mu nějaký tajemný hlas říká, že v městě Krakově, v židovské čtvrti bydlí jakýsi Žid zvaný Icik a ten že má doma pod pecí zazděný poklad, který tam kdysi dávno zazdili dřívější obyvatelé domu. Velitel pak ohromenému Icikovi řekl, že přece není úplný blázen, aby se kvůli nějakému snu vydal až do Krakova, hledal tam nějakého neznámého Žida Icika a začal kopat pod pecí v jeho domě s bláhovou představou, že tam najde ukrytý poklad. Jakmile velitel vojáků zakončil své vyprávění, Icik mu poděkoval a rychle se vydal na zpáteční cestu domů, do Krakova. Když přišel do svého domu, okamžitě začal kopat pod pecí a ke svému překvapení, poklad, o kterém v Praze hovořil velitel vojáků, opravdu našel. Tak se stal z Icika velmi bohatý a vážený muž.
Tento chasidský příběh nám objasňuje slova Tóry z dnešní paraši:
Tento příkaz, který ti dnes udílím, není pro tebe ani nepochopitelný, ani vzdálený. Není v nebi, abys musel říkat: „Kdo nám vystoupí na nebe, vezme jej pro nás a ohlásí nám jej, abychom ho plnili?“ Ani za mořem není, abys musel říkat: „Kdo se nám přeplaví za moře a vezme jej pro nás a ohlásí nám jej, abychom ho plnili?“ Vždyť to slovo je ti velmi blízko, ve tvých ústech a ve tvém srdci, abys je dodržoval.
Tóra není nic, co je vzdálené našemu chápání, pro co bychom se museli vydávat až na konec světa, za devatero hor a moří. Tóra, náš duchovní poklad, je velmi blízko, v našich ústech a srdcích, abychom její zákony dodržovali.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv