… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Saúdie: U Mekky ušlapáno přes 700 muslimů 4.92/5 (98.33%) 12 ohodnocení

Saudská Arábie (vlajka)Nejméně 717 muslimů různým národností dnes při panice zahynulo u Mekky v Saúdské Arábii během muslimské poutě hadždž. Dalších přinejmenším 800 lidí je zraněno. K incidentu došlo při shromáždění přibližně 2 milionů muslimů v Míně u muslimského svatého města Mekky. Informaci přinesly saúdskoarabské zdroje.

Podle saúdských zdrojů je na místě více než 220 sanitek a 4 tisíce záchranářů.

Dnešek je také dnem Eid al-Adhá, kdy muslimové obětují ovci. Při této rituální oběti také často dochází ke zraněním, zejména když dochází k velkému množství porážek zvířat v jednu chvíli.

Při poutích do Mekky dochází k neštěstím pravidelně, ne však v takovémto rozsahu. Incident je vůbec nejkrvavějším neštěstím, které se za poslední dvě desítky let přihodilo. V posledních letech zemřelo nejvíce lidí v roce 2006, kdy 346 poutníků zemřelo při rituálním kamenování Satana v Džamarátu.

Před dvěma týdny ve Velké mešitě v Mekce zabil 110 lidí pád jeřábu.

Saúdská Arábie, která je baštou konzervativní a agresivní formy islámu – váhábismu, těží z toho, že se na jejím území nacházejí Mekka a Medína, v muslimské světě politický kapitál. Saúdští králové se od 30. let poté, kdy z oblasti vyhnali po staletí vládnoucí hášimovské panovníky, oficiálně titulují jako „správci dvou svatých mešit.“

9 reakcí na Saúdie: U Mekky ušlapáno přes 700 muslimů

  • Vader napsal:

   Člověk se zrelaxován vrátí a nestačí se divit, co se tu dělo a děje. Šabat nešabat, musím reagovat ❗ ❗ ❗

   Nofrar, původně jsem chtěl Váš komentář smazat, ale ostatní by potom netušili, kvůli čemu jsem pozdvihl levé obočí (překlad: vytočil se dost moc) a proč tady na Vás dštím oheň a síru.

   Takže zaprvé – naposledy Vás jmenovitě (a všechny ostatní preventivně) důrazně varuji před podobnými excesy. Porušujete tím veškerá pravidla slušnosti, o pravidlech pro příspěvky nemluvě. V případě opakování budete moci založit vlastní velkoobchod s banány. Nedělám si legraci.

   Za druhé – pokud hážete všechny muslimy do jednoho pytle, mohlo by se Vám přihodit, že budete vhozena do stejného pytle s nácky a jinou havětí, to jen aby řeč nestála.

   Za třetí – to, co se při pouti muslimů stalo je tragédie. Nestali se cílem útoku na teroristy. Nebo by Vám připadlo v pořádku, kdybych při každé živelném či jiném neštěstí připojil poznámku „opravdu velká škoda, že jich nebylo víc“ ❓ Pád francouzského letadla – škoda že jich nebylo víc? Erupce sopky kdekoliv na světě – škoda že mrtvých nebylo víc? Raketové útoky na Izrael – škoda, že jich nebylo víc (mrtvých, zraněných) ???

   Uvědomte si, že tam zahynuli lidé, kteří konali svoji svatou pouť, ať už je Vaše vyznání jakékoliv. Kolik znáte osobně muslimů? Já sám nevím, kolik jich znám, protože se lidí neptám „jsi muslim, budhista, hinduista, křesťan, žid, ásatrú, pastafarián…?“. Vím to o těch, kteří mi to řekli. Co Vás vede k okomentování článku o opravdové tragédii větou „Opravdu velká škoda, že jich nebylo víc“? To opravdu tak moc nenávidíte každého jednotlivého muslima na této planetě? Pokud ano, nemám po ruce nic slušného, čím bych mohl odpovědět.

   Souhrnem – snažte se být trošku člověkem. A nesnažte se mě přinutit k pozvednutí i pravého obočí (překlad: střela s plochou dráhou letu se vymknula kontrole).

   • Nofar napsal:

    Drahy Vadere, vyslovila jsem pouze svuj nazor, jmenovite ci preventivne me muzete varovat, jak je vam libo.
    Osobne znam muslimu pomerne dost – v mem domovskem meste v Izraeli jich zije hodne, vzdycky jsme spolu vychazeli dobre, s jednou muslimkou puvodem z Jaffy se i dost intenzivne pratelime. Rozhodne tedy ke kazdemu muslimovi na teto platene necitim nenavist, ovsem i islamu jako takovem vim opravdu hodne, tudiz mam na toto nabozenstvi jasny nazor a neminim ho menit. Ostatne jsme to nebyli my Zide ci krestane, kteri oslavovali zkazu raketoplanu Kolumbia ci zniceni World Trade Centre, takze prosim pomalu s tim moralnim odsouzenim.
    Pokud se vase strela s plochou drahou doletu vymkla kontrole, pak doufam, ze netrefi mesto, kde ziji. Hezky den.

    • Jeitteles napsal:

     Takže jste se rozhodla postavit se na roveň těch, co oslavovali zkázu Columbia či zničení WTC? Co jste napsala není hodno halachického člověka, není hodno člověka Bnej Noach, není hodno dobrého, slušného člověka.

     • Jeitteles napsal:

      Asi jich bylo na oslavu málo, že? (Nofar: „Opravdu velka skoda, ze jich nebylo vic.“) Ne, nebudu Vám to podsouvat, ale myslím si, že je to na stejném principu a na stejné úrovni.

 • Hana Mayer napsal:

  Po pravdě, jsem chtěla použít svého práva a příspěvěk smazat, ale protože tohle většinou dělá Vader, tak jsem si řekla, počkám, co na to řekne. No řekl a řekl to opravdu velmi jemně, asi že to napsala žena, ale kdo umí číst mezi řádkami, ví,že se zlobí a to hodně. Skutečně to sem nepatří.

   • Hana Mayer napsal:

    Děkuji za přání a přeji též. Víte, do naší suky se jako hosté vejdou společně maronitská křesťanka, římský katolík, muslimka, levicová židovka, a ještě zbyde plno místa pro domácí. Možná že by si mohli v Saudské arabii také udělat trochu pestřejší setkávání a pak by tam měli méně problémů.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv