… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
SodaStream a bojkot Izraele 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

hnutí BDS, bojující za palestinské Araby jejich přáním navzdory

Společnost SodaStream, vyrábějící přístroje na výrobu bublinkové vody z vody kohoutkové, zná zřejmě každý. O něco méně lidí už ví, že jde o společnost izraelskou. A ještě méně ví, že měla donedávna výrobní závod v Judeji a Samaří. Ale už nemá.

SodaStream se stala terčem dlouhodobé kampaně hnutí BDS (Boycott, Divestment and Sanction), které jak již z jeho názvu plyne se snaží napomáhat „ukončení okupace Palestiny“ prosazováním bojkotu, stažení investic a sankcí vůči izraelským společnostem, a to buď všem nebo těm, které mají výrobu na území osvobozených Izraelem v roce 1967, konkrétně v Judeji a Samaří.

SodaStream kampani BDS nějakou dobu odolávala, ale poté zvážila, že jí nestojí za to, být terčem nenávistné kampaně, vzala do úvahy i ekonomické ukazatele a oznámila uzavření své továrny na „Západním břehu Jordánu.“ Její činnost pak skutečně před dvěma týdny skončila.

Scarlett Johansson v reklamě na SodaStream

Scarlett Johansson v reklamě na SodaStream

Předáci hnutí BDS uzavření továrny uvítali jásotem. „Jde o jasné vítězství BDS proti ohavně spoluvinné izraelské společnosti,“ prohlásil jeden ze spoluzakladatelů kampaně Umar Barghútí (Omar Barghouti) s tím, že Izraeli nesmí být dovoleno využívat „okupaci“ k provozování továren na „palestinských územích.“

Na jednu drobnost však organizátoři kampaně BDS zapomněli. Zeptat se na názor palestinských Arabů.

Kvůli uzavření továrny byl SodaStream nucen propustit 600 palestinských Arabů, kteří dostávali na poměry v palestinskoarabské autonomii nadprůměrné mzdy. Do nové továrny v izraelském Negevu získalo pracovní povolení jen 130 palestinských Arabů, kteří navíc budou muset každý den cestou z práce a do práce strávit několik hodin.

Palestinský Arab Ali Džafár (Ali Jafar), který pro SodaStream pracoval dva roky, ve vyjádření pro agenturu AP obvinil „všechny ty, kdo chtěli uzavření továrny z omylu“ a z toho, že „neberou v úvahu rodiny zaměstnanců.“

Palestinskoarabský aktivista Basám Ejd (Bassam Eid) ve Spectatoru uvedl příklad palestinského Araba, který si v továrně SodaStream vydělal 6 tisíc šekelů (přes 36 tisíc českých korun) měsíčně a nyní má šanci si vydělat jen 1.450 šekelů (necelých 9 tisíc korun). „Hnutí BDS stojí v čele bojkotu a tím poškozuje Palestince mnohem více, než Izrael,“ prohlásil přímo.

Slavné vítězství bojovníků za práva palestinských Arabů je tak jako vždy kaleno jednou drobností: úspěch nejenže nezlepšil, ale naopak zhoršil život těch, za jejich práva údajně aktivisté bojují.

Boj hnutí BDS proti izraelským společnostem z Judeje a Samaří, dávajícím práci tamním Arabům, však bude nepochybně i nadále pokračovat, což vyvolává otázku: Je cílem BDS pomoc Arabům? Anebo je BDS nenávistným hnutím snažícím se ublížit Židům – bez ohledu na to, jak moc to bolí i Araby?

4 reakce na SodaStream a bojkot Izraele

 • Jerry007 napsal:

  SodaStream nepotřebuji, ale když tohle čtu, uvažuji o koupi, a to z principu – a třeba i jako odškodné. (Nakonec bych určitě našel někoho, kdo by sodovku za moje peníze pil.) Rozhodně kupujeme zboží z Izraele právě proto, aby bojkot neuspěl, tj. opět z principu, např. avokáda, bylinky a další podobné výrobky kupujeme pravidelně a cíleně a vřele je doporučujeme našemu okolí – jsou kvalitní, cenou přiměřené a jsou z Izraele.

  Předpokládám, že existuje podpora exportu a prodeje právě těch výrobků, které jsou bojkotovány, nicméně by stálo s touto aktivitou seznámit veřejnost stejně halasně, jak probíhá bojkot.

 • Vader napsal:

  Asi ještě doplním zásoby sirupů a CO2 bomb z „okupačních“ zásob, které se – nepochybně díky reflexi BDS – v mém perimetru vesele prodávají všude, možná s výjimkou knihovny a trafik 😆

 • zeev napsal:

  No kdo by to řekl do Palestinských kluků jak jsou moudří. Ale že připraví
  600 lidí o práci tak tohle se jim povedlo a mohou jít do ulic a oslavovat

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv