… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Násilí eskaluje: 6 palestinských Arabů zabito na hranici Gazy, další pobodaní Židé, nově i Arabové 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

záchranáři Magen David Adom na místě jednoho z teroristických útoků, 9. 10. 2015

záchranáři Magen David Adom na místě jednoho z teroristických útoků, 9. 10. 2015; zdroj: MDA

Arabské nepokoje v Judeji, Samaří a Gaze pokračují. Nejméně 6 palestinských Arabů dnes bylo zastřeleno a dalších 19 zraněno, když se pokusili proniknout přes hranici z Gazy do Izraele.

Zatím nejvážnějším dnešním střetem je snaha palestinských Arabů proniknout přes hranici z Gazy do Izraele, kterou Izraelské obranné síly musely zastavit střelbou.

Zatímco v Judeji a Samaří trvají arabské násilnosti už řadu dní, Gaza byla do dneška poměrně klidná, byť představitelé vládnoucího Hamasu opakovaně chválili arabské útočníky, kteří zranili či zavraždili v posledních týdnech nemálo Židů.

Ke snaze prolomit hranici došlo poté, kdy dnes vůdce Hamasu v Gaze Ismajl Haníja (Ismail Haniyeh) vyzval k dalšímu násilí proti Izraeli a zahájení teroristické kampaně, tzv. intifády.

Incident začal demonstrací přibližně 200 Arabů, hlásících se k teroristickým organizacím Hamas a Islámský džihád, kteří nedbali varování a snažili se proniknout k bezpečnostnímu plotu na severu Gazy, nedaleko kibucu Nahal Oz. Když se Arabové přiblížili na vzdálenost přibližně 50 metrů od bezpečnostního plotu a začali házet na izraelské vojáky kameny a kutálet proti nim hořící pneumatiky, vojáci zahájili obrannou palbu.

Izraelští analytici mají za to, že cílem Hamasu je podnítit v Judeji a Samaří, které jsou pod vládou konkurenčního Fatáhu, násilnosti, které by vedly ke kolapsu Fatáhem řízené Palestinské správy.

Během dne došlo i k dalším útokům.

Ráno izraelský teenager pobodal tři Araby a jednoho Beduína v Dimoně na jihu země. Dvě oběti jsou zraněny vážně, dvě lehce. K útokům došlo v nákupním centru a před místní školou. Bezpečnostní hlídka 17letého útočníka, který už má kriminální minulost, zneškodnila a předala policii. Motiv k útoku byl podle policie „nacionalistický.“ Starosta Dimony Benny Biton útok odsoudil a sdělil, že tři ze zraněných jsou zaměstnanci města.

Okolo poledne v Jeruzalémě na ulici Šmuel HaNavi arabský teenager pobodal 16letého izraelského mladíka. Útočníkovi se podařilo uprchnout, ale následně jej policie dopadla.

Jen o chvíli později palestinský Arab pobodal 47letého izraelského policistu ve městě Kirjat Arba u Hebronu a pokusil se mu ukrást zbraň. Policistova zranění jsou naštěstí lehká, útočníka policistovi kolegové zastřelili.

nůž použití při útoku v Kirjat Arba, 9. 10. 2015; foto: Izraelská policie

nůž použití při útoku v Kirjat Arba, 9. 10. 2015; foto: Izraelská policie

Dnešek tak byl pokračování bodných útoků proti Izraelcům, netypický tím, že došlo také k jednomu útoku protiarabskému. Během včerejška arabští útočníci pobodali 7 Izraelců, předevčírem 3. K těmto útokům dochází poté, kdy dva Izraelci byli ubodáni ve Starém městě jeruzalémském a izraelský manželský pár zastřelen před svými čtyřmi dětmi.

Během násilností bylo zabito 7 palestinských Arabů, z toho 4 přímo při útocích proti Izraelcům.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2015
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv