… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Al Azhar: Boj proti takzvanému Islámskému státu musí být ideový 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

mešita u Univerzity al-Azhar

mešita u Univerzity al-Azhar

Káhira. Proti tzv. Islámskému státu je zapotřebí ideového zápasu, který zapojí poctivé evropské imámy a vychová novou generaci imámů, jež by brzdila extrémistické výklady Koránu, prohlásil šejk Abbas Shoman, vikář egyptské univerzity Al Azhar. Zástupce instituce, která platí za nejvyšší autoritu sunnitského islámu, se tak vyjádřil v rozhovoru pro francouzskou agenturu Afp. Jak zdůraznil, s islámským extrémismem se nelze utkat pouze vojensky, nýbrž především intelektuálně.

Podle Shomanova názoru potřebují Francie a Evropa vůbec umírněné imámy. Je nutné provést kontrolu lidí, kteří vedou náboženský diskurs, prověřit je i jejich postoje. Musíme mít jistotu, že lidé nesoucí náboženskou zodpovědnost nepomáhají šíření terorismu, vyzývá Al-Azhar.

Dodejme, že vrchní imám káhirské univerzity se od samého počátku existence tzv. Islámského státu rozhodně postavil proti tomuto útvaru a ospravedlňování jeho násilných činů pomocí Koránu. Ahmend Al Tajíb letos v Mekce mluvil o nutnosti radikální reformy náboženské výuky islámu, a poukázal na chybné a nejednoznačné pojmy v doslovném výkladu Koránu, jak je praktikují tzv. Islámský stát a jiné muslimské země.

Jak uvedl vikář univerzity Al-Azhar, velký počet Evropanů v řadách tzv. Islámského státu dokazuje, že se na našem kontinentu vzmáhají extrémističtí kazatelé. Nejméně čtyřem tisícům těchto evropských bojovníků chybí islámská výchova a pokud náboženství opravdu praktikují, pak jen krátký čas, a přitom již považují své činy za džihád, tedy „svatou válku“, vysvětlil Shoman. Vikář sunnitské univerzity navrhl, že Al Azhar otevře ve Francii vzdělávací centrum pro tamní imámy, které by se stalo protiváhou fundamentalistických proudů. Požaduje však po francouzské vládě, aby případné vyučující takového střediska chránila před extrémisty.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Al Azhar: Boj proti takzvanému Islámskému státu musí být ideový.

2 reakce na Al Azhar: Boj proti takzvanému Islámskému státu musí být ideový

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv