… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
K čemu je dobré turecké sestřelení ruského vojenského letounu 4.71/5 (94.29%) 35 ohodnocení

karikatura webu Arabi21NewsNekompromisní turecké sestřelení ruského bojového letounu Su-24 na hranici se Sýrií je dnes hlavním tématem světových zpráv. Zatímco analytici se přou o to, zda ruský stroj byl či nebyl na turecké straně hranice, a snaží se odhadnout, zda vášně mezi Ankarou a Moskvou rychle pragmaticky opadnou či nikoliv, zkusme se zamyslet nad tím, zda incident má nějaký obecnější význam.

Zdálo by se, že nikoliv.

Mění se bezpečnostní situace regionu tím, že Turci sestřelili Rusům jedno letadlo, které snad kousek přelétlo hranici ze Sýrie? Zatím ne. Turecko-ruský spor může vést k eskalaci jak války v Sýrii, kde každá ze stran má své „koně“, tak i k nepříjemnému zvýšení napětí na celém Blízkém východě, ale zatím k něčemu takovému nedošlo.

Přeskupily se snad kvůli incidentu síly v syrské občanské válce či došlo ke změnám v regionálních spojenectvích? Zatím ne.

A přece už nyní je dnešní incident v něčem dobrý.

Ukázalo se totiž opět, jak hazardérské je chování Ruska i Turecka. Rusko neváhá přes četná turecká varování provádět bojové letecké operace na samé hranici Turecka – přičemž je pravděpodobné, že přitom provádí i průzkum a testuje protileteckou obranu. Turecko si toho je vědomo a neváhá sestřelit ruský letoun – přičemž útočí na letadlo, které neprovádí nepřátelské akce a které patří zemi, s kterou není ve válečném stavu.

Psychopatické chování vůdců obou zemí, Putina a Erdogana, je nepřehlédnutelné. Přístup, který jim přinesl úspěch proti slabším soupeřům, ať už jde o Ukrajince nebo Kurdy, však selhává, když se ukáže, že soupeřem je stejný psychopat.

Putin: "Sultánu, k sakru co to je? Proč sestřeluješ má letadla?" Erdogan: "Care, říkal jsem ti, že jestli ruská letadla naruší turecký vzdušný prostor, sestřelíme je." Putin: "Ale já porušují vzdušný prostor jiných zemí pořád a nikdo si nedovolí sestřelit žádné z mých letadel!" Erdogan: "TOHLE JE TURECKO!"

Putin: „Sultáne, k sakru co to je? Proč sestřeluješ má letadla?“ Erdogan: „Care, říkal jsem ti, že jestli ruská letadla naruší turecký vzdušný prostor, sestřelíme je.“ Putin: „Ale já porušují vzdušný prostor jiných zemí pořád a nikdo si nedovolí sestřelit žádné z mých letadel!“ Erdogan: „TOHLE JE TURECKO!“

Izrael dnešní drsnou tureckou reakci na ruskou provokaci vnímá jako oslabení regionálního vlivu Turecka, tedy země, která se pod Erdoganovým vedení stala ostentativně protiizraelskou. Současně dnešní okázalé sestřelení ruského letadla upomnělo na incident s lodí Mavi Marmara, kterou turečtí islamisté za podpory turecké vlády poslali „prorazit“ izraelskou bezpečnostní uzávěru Pásma Gazy, byť dobře věděli, že to povede k násilnému střetu s izraelským námořnictvem. To je však jen úzký izraelský pohled na dnešní konflikt.

Světu však dnešní incident připomněl, že Turecko není předvídatelným pilířem blízkovýchodní stability, ale naopak podněcovatelem konfliktů a válek. A Rusko není o nic lepší. A to bychom měli mít na paměti, kdykoliv uslyšíme cokoliv u turecké či ruské „mírové iniciativě“, „podpoře práv Palestinců“ či jiné podobné šarádě.

3 reakce na K čemu je dobré turecké sestřelení ruského vojenského letounu

 • Emet napsal:

  Pilíř blízkovýchodní stability je bajka. Nikdo takový neexistuje a nikdo ani nemá zájem o stabilitu. Všichni bezohledně sledují své zájmy a Blízký východ používají jako pole boje. Jediný, kdo opravdu může být pilířem stability blízkého východu, je sám blízký východ. Což je ale s koránem v srdci dost nereálné. Možná o tisíc let později se něco změní k lepšímu
  A k čemu je dobré sestřelení ruského letadla? Světu k ničemu, každý je příliš zaneprázdněn svými zájmy a cíly. Já doufám, že alespoň Izraelci si z toho vezmou ponaučení a pochopí, že ne USA, ne Rusko ani nikdo jiný se nebude starat o naši bezpečnost. To musíme my sami. Nedělejme si iluze a nevstupujme do světového bahna různých aliancí, kde jeden druhému nedůvěřuje a kde není na nikoho spolehnutí

  • talarich napsal:

   Já myslím (a doufám), že Izrael se již dostatečně poučil z minulosti, kdy opravdu nemůže věřit nikomu jinému než sám sobě a spoléhat může pouze na IDF a HaŠem (možná v obráceném pořadí).
   Je to ale velice smutný výhled na budoucnost tohoto světa, kdy každý bude žít pouze pro sebe a nebude se moci spolehnout na nikoho kolem sebe. Pro mě je to náznak budoucí „Gehenny“.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv