… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Schváleny územní plány 4 židovských obcí v Judeji a Samaří 5.00/5 (100.00%) 22 ohodnocení

výstavba v obci Itamar; foto: Moshe Goldsmith (www.friendsofitamar.org)

výstavba v obci Itamar; foto: Moshe Goldsmith (www.friendsofitamar.org)

Izraelská Civilní správa se zpětnou platnosti schválila územní plány židovských obcí Sansana (סנסנה), Jakir (Yakir, יקיר), Šilo (Shiloh, שילה) a Itamar (איתמר) v Judeji a Samaří, čímž legalizovala již existující domy v těchto úředně povolených obcích.

Obce Jakir a Itamar leží v obvodu Regionální rady Samaří (Šomron, מועצה אזורית שומרון), Sansana v oblasti Regionální rady hory Hebron (מועצה אזורית הר חברון) a Šilo v Oblastní radě Mate Binjamin (מועצה אזורית מטה בנימין).

regionální rady Judea Samaří

regionální rady v Judeji a Samaří

O legalizaci domů usilovat od svého zvolení do čely Samařské regionální rady letos v létě její předseda Josi Dagan (Yossi Dagan). Zejména po vraždě Eitama a Naamy Henkinových 1. října Dagan vyzval izraelskou vládu, aby na arabský teror reagovala povolením další židovské výstavby v biblickém srdci Země Izrael.

pohled na Itamar; foto: Samařská regionální rada (www.shomron.org.il)

pohled na Itamar; foto: Samařská regionální rada (www.shomron.org.il)

Josi Dagan zejména kritizoval nesplnění slibu, že bude schválen území plán obce Itamar, který byl dán již v roce 2011, kdy do obce vnikli palestinští Arabové a ve spánku povraždili členy rodiny Fogelovy včetně dětí. Dagan nyní zašel ve svém protestu tak daleko, že si postavil stan před úřadem předsedy vlády a zbořil ho až po slibu Benjamina Netanjahua, že územní plán Itamaru bude schválen.

pohled na Itamar; foto: Samařská regionální rada (www.shomron.org.il)

pohled na Itamar; foto: Samařská regionální rada (www.shomron.org.il)

Schválení územních plánů židovských obcí je nezbytností, která dává vlastníkům domů právní jistotu, že o své domy nepřijdou. Byť se domy nacházejí v řádně povolených obcích a jsou vystavěny na soukromých pozemcích, absence veřejnoprávního souhlasu by v budoucnu mohla vést až k jejich zboření.

Zatímco Josi Dagan vnímá schválení územního plánu jako nastolení spravedlnosti vůči těm, kdo žijí v Judeji a Samaří a „dávají se cele státu Izrael a zasluhují proto stejná práva“ jako ti, kdo žijí v Tel Avivu či Ranana, izraelská krajní levice vidí věc zcela jinak. Jaariv Oppenheimer, předseda zahraničím financované organizace Mír ihned (Peace Now, Šalom achšav) bojující proti židovské přítomnosti v Judeji a Samaří, označil schválení územních plánů za „kapitulaci před osadníky“ s tím, že premiér dává přednost osadníkům před mírem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv