… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zemřel Jicchak Navon, pátý prezident Izraele 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

Jicchak Navon

Jicchak Navon

Ve věku 94 let zemřel v noci z pátku na sobotu Jicchak Navon (Yitzhak Navon, יצחק נבון), pátý prezident Státu Izrael, diplomat, poradce prvního premiéra Davida Ben-Guriona, respektovaný představitel Strany práce.

Jicchak Navov se narodil v Jeruzalémě 9. dubna 1921 do známé sefardské rodiny, která v Zemi Izrael žila již více než 300 let a jejíž historii lze doložit až do doby vyhnání Židů ze Španělska v roce 1492.

Na Hebrejské univerzitě v Jeruzaléma získal bakalářské vzdělání z arabské literatury a islámské kultury a poté vstoupil do obranné Národní vojenské organizace (Irgun, Etzel). Z ní odešel pro názorové neshody do Hagana, kde díky své znalosti arabštiny sloužil jako velitel arabské sekce.

Po vzniku Státu Izrael působil jako diplomat v Uruguay a Argentině a v letech 1950 až 1952 jako osobní tajemník ministra zahraničí Mošeho Šareta (Moshe Sharett).

Poté byl více než desetiletí politickým poradcem předsedy vlády Davida Ben Guriona a jeho nástupce Mošeho Šareta. V roce 1965 byl na kandidátce Ben Gurionovy strany Rafi zvolen do Knesetu. Poslancem byl nepřetržitě 13 let, během nichž se Rafi stala součástí Strany práce a on místopředsedou parlamentu a předsedou výborů pro zahraniční věci a obranu.

V roce 1978 byl ve věku 57 let zvolen pátým prezidentem Izraele. Během jeho funkčního období uzavřel Izrael přelomovou mírovou smlouvu s Egyptem a předal svému dosavadnímu sousedu Sinajský poloostrov, který držel od roku 1967. V roce 1980 Jicchak Navon na pozvání svého egyptského protějška Anvara Sadata navštívil Káhiru.

Jicchak Navon při dnu otevřených dveří v prezidentském úřadě v roce 1979

Jicchak Navon při dnu otevřených dveří v prezidentském úřadě v roce 1979

Navon nezvykle odmítl v roce 1983 kandidovat na druhé funkční období a následující rok po zvolení do 11. Knesetu se vrátil k poslanecké práci. Ve vládě národní jednoty byl místopředsedou vlády a ministrem školství až do roku 1990 a prosadil jako povinný předmětem v židovských veřejných školách základy arabštiny.

Jicchak Navon v mateřské školce pro přistěhovalce z Etiopie v roce 1985

Jicchak Navon v mateřské školce pro přistěhovalce z Etiopie v roce 1985

V roce 1992 odešel z politiky a působil v různých funkcích v kulturní oblasti.

Uměl výborně španělsky a byl jedním z hlavním organizátorů připomínky 500. výročí vyhnání Židů ze Španělska, stejně jako první dohody o kulturní výměně mezi oběma zeměmi.

Jicchak Navon byl uznávaným spisovatelem, napsal také dva muzikály založené na sefardském folkloru – Sephardic Romancero a Bustan Sephardi – které byly oba hrány v izraelském národním divadle HaBimah. Napsal také povídku „Šest dní a sedm bran“, popisující sjednocení Jeruzaléma při Šestidenní válce, kdy brány města soupeří o to, která z nich bude mít tu čest, aby jimi vstoupili izraelští vojáci osvobozující Západní zeď (Zeď nářků).

podpis Jicchaka Navona

Jicchak Navon byl ženatý s Ofirou Navon, která zemřela v roce 1993. Později se oženil s Mirou Šafir (Mira Shafir). Z prvního manželství má syna Ereze a dceru Naam.

Erez Navon označil svého zesnulého otce za „člověka, který miloval lidi“ a který se vždy zajímal o to, co se děje. Řekl, že je hrdý na to, že je synem muže, který „dal vše své milované zemi.“

Miri Šafir uvedla, že její manžel „žil dobrý život a odešel ve svém domě obklopen láskou a úctou. Měl čas rozloučit se se všemi… se stejným klidem, důstojností a shovívavostí, které jej obklopovaly celý život.“

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu vydal prohlášení, v němž vyjadřuje hluboký smutek a účast rodině a vysoce oceňuje zásluhy zesnulého prezidenta:

„Jako Ben Gurionův tajemník, ministr školství a prezident, se Navon plně podílel na utváření Izraele jako svobodného, židovského a demokratického státu.

Vždy na mě dělala dojem hloubka jeho vzdělání, jeho otevřenost vůči všem a jeho hluboká láska k lidu Izraele a jeho dědictví. Jako prezident, autor a scénárista byl aktivní při prosazování jednoty různým izraelských komunit, při připomínání sefardských židovských komunit a zvyšování povědomí o Jeruzalému, kde se narodil a žil.

Navon bude vzpomínán jako jeden z nejlepších z národa a mezi velkými budovateli. Ať je jeho památka požehnána.“

Smutek nad úmrtím Jicchaka Navona vyjádřila i řada dalších izraelských politiků a veřejných osobností.

Podrobnosti o pohřbu budou zveřejněny dnes.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2015
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiv