… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Mír v Izraeli – druhé vydání 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

WAG5d0205_mir_v_izraeli_jan_kovanicKdyž jsme v červenci upozornili naše čtenáře na knihu Mír v Izraeli Jana Kovanice, netušili jsme, že cena od laskavého autora, kterou věnoval redakci eretz.cz jako cenu pro výherce soutěže, kterou plánujeme uspořádat se stane takovou vzácností. První vydání je již zcela rozebrané a tak kniha, kterou získá výherce soutěže o nejlepší recenzi knihy Jana Schneidera Štein Schneiderova kniha vtipů na židovský způsob (mimochodem první vydání této knihy je již také rozebrané a reedice se čeká v lednu)  je unikát, již rozebrané první vydání. Pro ty, kteří sebe či své blízké chtějí potěšit ještě v tomto kalendářním roce je tu tedy druhé vydání.

Pro informaci přínášíme s laskavým svolením autorky Františky Vrbenské, recenzi, která vyšla na Neviditelném psu –  KNIHA: Prožít Izrael

Prý už cestopisy netáhnou, leda by je napsala atraktivní mladá dáma a stránky by zdobila především její selfíčka s pamětihodnostmi coby doplňkem mizanscény. Možná za to nemůže jen krize knižního trhu, ale v prvé řadě kvantum snadno dostupných webových zápisků z výprav po světě. Některé ve vyšší obsahové i formální kvalitě (a ty už stojí za to!), bohužel ve větší míře se vyskytující ty méně dokonalé, obojí podle pečlivosti a dovednosti tvůrce vyšperkované obrázky proměnlivé úrovně a rozlišení.

Přesto se najdou knihy, které dokazují, že nevymřelo náročné umění dobrého cestopisu, jímž prosluli čeští autoři (nejen pánové Hanzelka a Zikmund, vzpomeňme za mnohé ostatní třeba Karla Čapka). S jejich zástupcem par excellence – dílem nazvaným „Mír v Izraeli“ – přichází Jan Kovanic, spisovatel sci-fi románů i povídek, publicista a mnohaletý věrný přispěvatel Neviditelného psa. Ostatně původní texty vycházely na pokračování právě na tomto portálu, ještě než je původce rozpracoval, upravil a rozšířil do knižního vydání, vydatného informacemi a rozsahem.

„Mír v Izraeli“ zahrnuje zážitky z návštěv malé, prastaré země s moderní současností, tak jak se odehrány v letech 2006, 2008 a 2014. Představuje knihu výjimečnou, nejen díky hojnosti skvěle zvoleného obrazového doprovodu, který čtenáře vtáhne do atmosféry různých krajů omývaných vlnami čtyř moří. Především je psána velice živým, vtipným jazykem. Osvědčuje cit pro detail a kouzlo konkrétní situace, pro radosti a svízele turistických toulek, i bystrou všímavost pozorovatele. Autor neváhá sdílet své názory a dojmy tak bezprostředně, že se takřka ocitáte po jeho boku a procházíte s ním Izrael křížem krážem. Jako by se vám před očima odvíjel barevný film: od Galileje přes Haifu a Kumrán, dávnými i novými posvátnými místy Jeruzaléma, Tel Avivem i přírodními rezervacemi na severu.

WAG5d0204_mir_2

Líčení aktuální izraelské reality protkávají nevtíravě, zato nápaditě exkursy do rušné minulosti nádherného koutu světa. Umožňují tak lépe pochopit jak mentalitu národa, tak i mnohé z dějů, které se odehrály od počátku minulého století po tyto dny. Na druhé straně ledacos z řešení různých problémů, které se Izraelcům podařilo za téměř osm desítek let úspěšně realizovat, působí velmi inspirativně. Pro ty, kteří už měli štěstí Izrael objevit, nabízí „Mír v Izraeli“ připomínku jejich pocitů i poznatků. Těm, kteří o cestě do Izraele uvažují, předkládá neocenitelného průvodce, praktického i kulturně vědného. A do třetice, pro ty, co z různých důvodů zůstávají ve vlastech českých, otevírá okouzlující, zábavnou četbu.

Za sebe přiznávám, že jsem brečela, když jsem se ocitla na poslední ch stránkách. Trochu z podobných důvodů, jako když jsem se kdysi v berlínském Pergamon Museu neubránila emocím v přítomnosti starověkých artefaktů, které nesly nesmrtelné doteky dávno mrtvých lidí, ozvěny jejich životů, všedních dní, tragédií, chvilek štěstí. Ještě víc proto, že málokterá země v sobě nese stopy tolika dramat lidí z tolika různých národů a etnik. Zrodila první a nejrozsáhlejší diasporu, podílela se na kulturních a etických základech dnešní globální civilizace. Svou historií spojuje Východ a Západ, Jih a Sever. Ať chceme nebo ne, i my ji máme v krvi – to je realita. I my neseme stín šóa, během kterého zahynulo více než sto padesát tisíc československých občanů židovského původu.

 

Vím, kolik tvrdé práce a úsilí stálo, než se poušť kus po kuse odkupovaná proměnila v úrodnou zemi a svěží lesy. Umím si představit, kolik houževnatosti a invence si vyžádalo, aby se rozvinulo vyspělé produktivní hospodářství; nebo kolik sil si vybírá obrana proti permanentní přesile odpůrců. Chápu, jak obtížné je udržet nezávislý stát, v němž spoluexistují různé národnosti, rasy, víry a náboženské i politické skupiny, a navzdory všemu v něm zachovávat tutéž demokracii jako ti, co jej kritizují. A trápí mne, že moderní dějiny Izraele zosobňují téměř neřešitelnou podstatu lidských konfliktů, na níž si přihřívají polévku bohorovní politici.

WAG5d0205_mir_3

Na závěr svého posledního pobytu navštívil autor místo, kde vzniká další z uměle vysazovaných lesů Izraele. Zasadil tři mladé borovičky: za více než dvacet příbuzných svého otce, které pohltil holocaust, za šest blízkých ze strany své manželky, které stihl stejný osud. Třetí semenáček bude žít a růst na paměť jeho ženy Ivanky Kovanicové, rozené Rezkové, s níž podnikl první dvě putování Izraelem – a jíž také věnoval tuto knihu. Cestopis napsaný s hlubokou láskou, péčí a porozuměním…

Jan Kovanic: Mír v Izraeli. Foto Jan Kovanic. Obálka Stanislav Hudský. Praha; BELETRIS, 2015. 496 stran. Doporučená cena 336 Kč, cena přímo u nakladatele 240 Kč.

Další tisíce fotografií naleznete na autorových stránkách Mír-v-Izraeli

Františka Vrbenská

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv