… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Novým ředitelem Mosadu bude Josi Kohen (+ video) 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

Benjamin Netanjahu a Josi Kohen

Benjamin Netanjahu a Josi Kohen

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu jmenoval dnes večer novým ředitelem izraelské civilní vnější zpravodajské služby svého poradce pro národní bezpečnost Josiho Kohena (Yossi Cohen, יוסי כהן). V čele Mosadu (Institut pro zpravodajské a zvláštní operace, המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים) nahradí Tamira Parda, který odejde v lednu 2016.

Kohen byl letech 2011 až 2013 zástupcem ředitele Mosadu, poté byl jmenován do čela Bezpečnostní rady státu (המטה לביטחון לאומי). Byl považován za jednoho ze tří nejvážnějších kandidátů. Dalšími byl současný ředitel zpravodajského odboru ministerstva obrany Ram Ben-Barak a současný zástupce ředitele Mosadu, veřejně označovaný jen jako „N.“ Kohen byl v době svého náměstkování znám jako „Y“ („י“).

Jmenování Kohena do čela služby oznámil premiér Netanjahu v televizní vstupu po týdnech spekulací o nástupci Tamira Parda. Narozdíl od řady jiných rozhodnutí, je jmenování ředitele Mosadu výlučnou pravomocí předsedy izraelské vlády.

Podle Netanjahua je nezbytné, aby Mosad vynikal ve třech oblastech – operační schopnosti, zpravodajství a diplomacii – všechna tato hlediska byla brána v úvahu při výběru nového ředitele. Diplomacie je podle premiéra obzvlášť důležitá při posilování vztahů se státy, které nemají formální vztahy s Izraelem, čímž byly zjevně míněny některé arabské země.

„Josi Kohen má obrovské zkušenosti a úspěchy a prokázal své schopnosti na různých polích v rámci organizace. Má vedoucí schopnosti a profesionální chápání, které jsou nezbytné pro ty, kdo oragnizaci vedou,“ uvedl premiér. Zdůraznil, že i oba další kandidáti se na funkci hodili a vyjádřil přesvědčení, že budou i nadále sloužit Státu Izrael.

ministr zahraničí USA John Kerry a izraelský premiér Benjamin Netanjahu při setkání za přítomnosti zvláštního vyslance USA pro izraelsko-palestinská jednání Franka Lowensteina a izraelského poradce pro národní bezpečnost Josiho Kohena, 11. 11. 2015, Washington

ministr zahraničí USA John Kerry a izraelský premiér Benjamin Netanjahu při setkání za přítomnosti zvláštního vyslance USA pro izraelsko-palestinská jednání Franka Lowensteina a izraelského poradce pro národní bezpečnost Josiho Kohena, 11. 11. 2015, Washington

Josi Kohen se narodil v roce 1961 Jeruzalémě do moderní ortodoxní rodiny. Jeho otec Leo Kohen byl veteránem odbojové Národní vojenské organizace (Irgun Cvai Leumi), působící v Zemi Izrael před vznikem izraelského státu v roce 1948 a během Války za nezávislost.

Kohen vystudoval ješivu Or Ecion (Or Etzion), vedenou rabínem a bývalým poslancem Chajmem Drukmanem (Haim Druckman) a v roce 1984 ve věku 22 let vstoupil do Mosadu. Byl jediným zbožným důstojníkem v kursu Mosadu pro řídící důstojníky. Jako řídící důstojník měl na starost nábor a řízení vyzvědačů. Vedl oddělení Comet (Tzomet) a řídil všechny řídící důstojníky, následně byl v letech 2011 až 2013 zástupcem ředitele služby a poté stál v čele Bezpečnostní rady státu. V 90. letech získal bakalářský titul z politologie na Bar-Ilanově univerzitě.

Josi Kohen je ženatý se svou středoškolskou láskou Lailou, která je vrchní zdravotní sestrou. Mají 4 děti.

V čele Mosadu dosud stálo 11 ředitelů. Šest bylo kariérními příslušníky služby a pět bývalými generály armády.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2015
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv