… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša ŠEMOT (Ex 1,1 – 6,1) 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

1 tora1,1 Toto jsou jména synů Izraele      ואלה שמות בני ישראל . Raši uvádí, že se podobají hvězdám. Synové Izraele musí vědět, že je Hospodin miluje. Proto Všemohoucí stvořil hvězdy, aby osvětlovaly noční tmu. Proto také Hospodin stvořil syny Izraele, aby šířili Boží světlo a vnášeli ho do nejtemnějších míst. (Podle Sfat Emet –  R. Jehuda Arie Leib Alter, 1847-1905, Górský Rebe)

1,1   איש וביתו באו   Přišli, každý se svou rodinou … Přišli do Egypta se svými domy z Erec Jisrael, t.j. přinesli si s sebou batej midrašot-školy, aby se v nich učili Tóře. V batej midrašot, které jsou mimo Erec Jisrael, se nalézá svatost Země Izraele. (Torat Moše)


1,9-10  הנה עם בני ישראל רב ועצום ממנו הבה נתחכמה לו…..

Hle, izraelský národ je početnější a zdatnější než my. Musíme s ním nakládat moudře… Když pro syny Izraele nastanou těžké časy, vždy z jejich středu povstane vůdce, který posiluje lid v této nelehké době. Dodává srdcím lidí odvahu, pomáhá jim dobrým slovem a radou odolávat útisku a ústrkům. Nenechává svůj národ zmalomyslnět v době jeho těžkých zkoušek a tak jej zachraňuje od nejhoršího.

Všichni nenávistníci Izraele znají tuto skutečnost ve všech dobách a proto své ničitelské úsilí soustřeďují právě proti takovým vůdcům izraelského národa. Snaží se například co nejvíce omezit jejich vliv uprostřed židovského lidu a tak celkově oslabit a ještě více mu ublížit.  V Tóře se uvádí, že také faraon nazval syny Izraele národem: „Hle, izraelský národ…“, a v tom se ukrývá tajemství celistvosti židovského národa. „Je početnější a zdatnější“, neboť vždy mají synové Izraele svého silného a zdatného vůdce, který dodává svému lidu sílu a odvahu obstát v době těžkých zkoušek. (Podle díla Noam megadim)

1,17

Nechávaly chlapce naživu   ותחיינה את הילדים Stává se, že se narodí děti, které zemřou ihned po narození. Porodní báby měly strach, aby je lidé nepodezřívali, že zabíjejí novorozené chlapce, čímž by plnily faraónův nelidský rozkaz. Proto prosily Všemohoucího, aby i novorozenci, kteří nebyli životaschopní, zůstali naživu. To je výklad slov ותחיינה את הילדים.

1,21

ויהי כי יראו המילדות את האלהים ויעש להם בתים – Protože se porodní báby bály Boha, požehnal jejich domům.

Protože se Jocheved a Miriam bály Boha, dostalo se jim vynikajících potomků a založily velké a věhlasné rodiny v Izraeli. Jocheved porodila našeho učitele Mojžíše a kněze Árona. Podle midraše Šemot Rabba 48 byla Miriam matkou Becalela, který postavil příbytek – משכן. Dobré matky rodí dobré syny.

 

2,23

ויאנחו בני ישראל – synové Izraele vzdychali…

Zpočátku byli synové Izraele tak ponořeni do egyptské diaspory (galutu), že ji na sobě ani vůbec nepociťovali, tedy necítili, že žijí v jim cizí zemi. Avšak nyní, když začali objevovat paprsky vysvobození (ge’ula), začali chápat, co vlastně diaspora-galut znamená a začali vzdychat. (Podle díla חדושי הרי“ם rabína Jicchaka Me’ira Altera, 1799-1866, prvního chasidského rebeho Górské dynasitie)

 

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv