… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Změna mocenské rovnováhy: Je společné rusko-jordánské velitelství pro Sýrii začátkem konce Jordánska? 4.68/5 (93.68%) 19 ohodnocení

Abdalláh Jordánský a Vladimir Putin, 25. srpna 2015, Moskva; zdroj: kremlin.ru

Abdalláh Jordánský a Vladimir Putin, 25. srpna 2015, Moskva; zdroj: kremlin.ru

Jordánsko, dosud věrný spojenec USA na Blízkém východě, prudce změnilo politický postoj a navázalo strategické partnerství s Ruskem. Obě země se dohodly na vytvoření společného vojenského velitelství pro válečné operace v Sýrii. Informaci přinesl s odvoláním na své zdroje minulý týden izraelský web Debka, Jordánsko zprávu bagatelizuje.

Rusko přitom v syrské občanské válce podporuje režim prezidenta Bašára Assada a jeho spojence z proíránského libanonského teroristického Hizballáhu (Alláhovy strany), zatímco Jordánsko dosud podporovalo protiassadovskou „umírněnou“ opozici.

Severně od jordánského hlavního města Ammánu již existuje společné vojenské velitelství s USA, tzv. US Central Command Forward-Jordan, které spolupracuje se Saúdskou Arábií a Izraelem. Toto velitelství podle zpráv z Jordánska má zůstat zachováno, je však jasné, že dochází k jeho zásadnímu strategickému oslabení, pokud se Jordánsko současně podílí na koordinaci – výměně zpravodajských informací – s Ruskem, které v Sýrii podporuje zcela jiné hráče, než USA a Saúdie.

Příklon Jordánska k Rusku současně zásadně komplikuje situaci syrské ozbrojené opozice, operující na jihu Sýrie, protože ta tím zřejmě přijde o zásobovací trasu.

Velký otazník visí nad existencí výcvikových táborů opozičních syrských válečníků v Jordánsku. S ohledem na zcela mizivou efektivitu amerického výcviku je však možné, že uzavření či paralýza těchto středisek nebude Spojenými státy ani zaznamenána.

Jordánsko význam nově navázaného spojenectví bagatelizuje s tím, že se nejedná o společné velitelství ani o příklon k Rusku, ale že země chce hrát roli prostředníka mezi Ruskem a USA a zajistit jejich lepší spolupráci při boji proti teroristům Islámského státu. Tato argumentace však nedává příliš smyslu, protože obě velmoci nepochybně v případě zájmu dokáží komunikovat přímo.

Pokud je zpráva o příklonu Jordánska k Rusku pravdivá, pak podle Debky pravděpodobně donutí povstalce na jihu Sýrii akceptovat příměří a zapojit se do mírových jednání o budoucnosti země pod patronací USA a Ruska. Assadův režim pak nakonec získá kontrolu na jihem země.

Protiassadovští povstalci na jihu Sýrie přitom dosáhli dohody o neútočení s Izraelem, který výměnou za to – kromě dílčích úderů na zbrojní zásilky pro teroristy Hizballáhu – do syrské občanské války nezasahuje.

Pokud se nyní jih země dostane pod kontrolu Assada, je dost dobře možné, že namísto vysílené a neschopné syrské armády oblast obsadí její spojenec Hizballáh, případně irácké šíitské milice, oboje ostře protiizraelské a poslouchající nařízení Islámské republiky Írán.

V takovém případě nelze vyloučit masivnější zapojení Izraele do syrské občanské války, které by – podobně jako opakovaně v případě Libanonu – mohlo vést vedle masivních úderů až k vytvoření bezpečnostní nárazníkové zóny, ať již ovládané samotnými Izraelci nebo novými spojenci v Sýrii.

Jordánsko, pokud se mu nepodaří usmířit rozzlobené Američany, pak může čekat stažení americké „ochranné ruky“, garantující – vedle Izraele – přetrvávání hášimovského království jako nezávislého státu. Rusko nemá síly a ani důvod garantovat suverenitu Jordánska a vládu královské rodiny, takže v konečném důsledku může dojít až dezintegraci tohoto státu, uměle vytvořeného v poušti západního Mezopotámie a východní Země Izrael po I. světové válce.

Jedna reakce na Změna mocenské rovnováhy: Je společné rusko-jordánské velitelství pro Sýrii začátkem konce Jordánska?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiv