… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Angela Merkel: Není správná doba pro vznik Palestinského státu (+ videa) 4.87/5 (97.33%) 15 ohodnocení

Benjamin Netanjahu a Angela Merkel na společné tiskové konferenci, Berlín, 16. 2. 2016

Benjamin Netanjahu a Angela Merkel na společné tiskové konferenci, Berlín, 16. 2. 2016

Současné klima na Blízkém východě neumožňuje velké kroky směrem ke vzniku Palestinského státu, namísto toho jsou třeba menší kroky k zajištění budoucnosti dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Prohlásila to včera v Berlíně spolková kancléřka Angela Merkel na společné tiskové konferenci s předsedou izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem.

„Nyní samozřejmě není doba na skutečný komplexní pokrok, ale lze dosáhnout zlepšení v některých oblastech. Evropská unie a Německo jako členský stát velmi usilují vidět věci realisticky. Víme o hrozbě terorismu, kterou Izrael musí snášet. Na druhou stranu věříme, že je nutné postoupit v procesu mírového soužití a to, je podle našeho názoru, v konečném důsledku založené na dvoustátním řešení (tj. vzniku arabského Palestinského státu vedle Izraele – pozn. překladatele),“ uvedla německá kancléřka.

Německo je podle Angely Merkel připravené pomoci Izraelcům a Palestincům s jakýmikoliv kroky k posílení mírové koexistence „zejména v oblasti ekonomického rozvoje.“

Kancléřka také uvedla, že Německo neznormalizuje své vztahy s Íránem, dokud Islámská republika neuzná právo Izraele na existenci.

Izraelský premiér postoj kancléřky vysoce ocenil s tím, že on má tento názor už dlouho a je rád, že nyní se pomalu k němu dobrali i další představitelé. Podle Netanjahua jsou nutné konkrétní kroky k uklidnění situace a stabilizaci oblasti.

Během tiskové konference Benjamin Netanjahu odmítl jako „bizarní“ francouzskou iniciativu na svolání regionální mírové konference s tím, že pokud nedopadne úspěšně, Paříž formálně diplomaticky uzná nikdy neexistující „Palestinský stát.“

„Říkají: Uspořádáme mezinárodní konferenci, ale pokud neuspěje, už jsme rozhodli o výsledku – uznáme Palestinský stát,“ uvedl Netanjahu s tím, že za takové situace je zcela jisté, že konference selže, protože Palestinci už dopředu vědí, že nemusejí dělat žádné kompromisy.

Včera také v Berlíně proběhlo 6. společné zasedání německé a izraelské vlády.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv