… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Archeologický nález oděvů z doby panování králů Davida a Šalomouna 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Timna - textil III.V archeologické lokalitě Timna – תמנע, která se nachází severně od Ejlatu, našli badatelé z Tel Avivské univerzity zbytky látek, jejichž stáří se odhaduje zhruba na 3000 let. Vědci sdělili, že extrémní sucho, které v oblasti panuje dlouhá tisíciletí, výborně konzervovalo nálezy organického původu. Doly na měď, které se nalézaly v Timně, provozovali Edómci, kteří byli poddanými jeruzalémského vládce po úspěšných válečných taženích krále Davida.

Archeologická expedice Tel Avivské univerzity vedená dr. Erezem Ben Josefem našla desítky textilních fragmentů z doby panování krále Davida. Nalezené textilní fragmenty vrhají první světlo na módu v době sjednoceného izraelského království. Dr. Ben Josef vysvětluje, že Timna je jedinečná lokalita nejen v Izraeli, ale celé oblasti Levanty. Je to již čtvrtý rok, co zde, v Timně, vede archeologické vykopávky a jak uvedl: „K našemu překvapení se nám podařilo nalézt kousky textilu z 10. století př.n.l. a jež některé tvořily látku pytlů a jiné pocházejí z velmi hezkých , jemných a drahých šatů.“ Dr. Ben Josef dále uvedl, že“ kromě mědi zde vyráběli zemědělské nástroje a zbraně. Významem tehdejší doly na měď by odpovídaly dnešním ropným nalezištím. Máme dostatek archeologických nálezů svědčících o tom, že lidé, kteří zde žili nebyli jen prostými otroky, jak se dříve předpokládalo, ale žila zde řemeslnická elita, například odborní kovotepci, vládní úředníci a vojenští důstojníci, kteří dohlíželi na složité pracovní procesy, kreré tu probíhaly. Dříve se předpokládalo, že v této epoše žila v oblasti pouze prostá nomádská společnost. Dnes však máme dostatek archeologických nálezů svědčících o tom, že tu existovala společnost mající rozvitou hierarchii, což odpovídá též biblickým a mimobiblickým textům.“
Nalezené textilní fragmenty, byly utkány ze tří druhů nití – z vlněných, pocházejících z kozí srsti a ze lněných nití. Tyto nitě byly do Timny přivezeny zdaleka a také se v Timně a jejím okolí ovce a kozy nepásly“, uvedl dr. Ben Josef.

Timna - textil

Timna - textil II. Timna - Textil IV. provaz Timna - textil archeolog. pracuji

Timna - textil V.

Timna - doly na měď

Fotografie: Izraelská správa památek

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv