… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Egypt a Izrael spolupracují proti Hamasu 4.94/5 (98.75%) 16 ohodnocení

nárazníková zóna na hranici Egypta s Gazou

nárazníková zóna na hranici Egypta s Gazou

Spolupráce Izraele a Egypta v boji proti teroristům Hnutí islámského odporu (Hamas) v Gaze je „lepší, než kdy byla.“ Rozhodnutí egyptského prezidenta Abdela Fatáha al-Sísí zaplavit řadu pašeráckých tunelů mezi Gazou a Egyptem bylo do značné míry učiněno na „žádost Izraele.“ Prohlásil to v sobotu na kulturní akci v Beerševě izraelský ministr infrastruktury, energetiky a vodních zdrojů Juval Štajnic (Yuval Steinitz) a značně tím rozzlobil izraelský bezpečnostní establishment.

Egypt loni začal s masivní kampaní proti tunelům, kterými teroristé Hamasu pašují zboží a lidi mezi Pásmem Gazy, kde vládnou, a egyptským Sinajským poloostrovem. Islamisté v Gaze byli podporování egyptským Muslimským bratrstvem, jehož jsou odnoží. Současné egyptské vedené, které egyptské islamistity odstavilo od moci, Hamas obviňuje z podpory terorismu v Egyptě.

Egyptská armáda již loni zbudovala rozsáhlé bezpečností pásmo podél hranice, v němž byly zbořeny všechny domy. Nyní je budován podél hranice vodní příkop.

Egyptská armáda také provádí cílené zaplavování pašeráckých tunelů. Jen v pátek napumpovali Egypťané vodu ze Středozemního moře do 10 hamasnických tunelů, které se díky tomu zhroutily.

Juval Štajnic označil zaplavování tunelů za „dobré řešení“ s tím, že Hamas je využívá nejen k pašování běžného spotřebního zboží, ale hlavně zbraní a raket. Ministr také okomentoval situaci v Sýrii, která se podle něj v poslední době mění kvůli rozšiřující se vojenské a zpravodajské přítomnosti Íránu a proíránského libanonského Hizballáhu v íránský protektorát.

Štajnicova otevřenost značně rozzlobila představitele izraelské bezpečnosti. Obranná spolupráce mezi Izraelem a Egyptem je citlivou záležitostí a zveřejnění podrobností ji může ohrozit. I přes korektní vnější vztahy a mírovou smlouvu z roku 1979 přetrvává stále u egyptské veřejnosti protiizraelské cítění, pěstované v prvních desetiletích existence státu zejména v době vlády prezidenta Násira. Panuje důvodná obava, že spolupráce s Izraelem bude zneužita egyptskou opozicí k vykreslení vlády a prezidenta al-Sísího jako „kolaborantů se sionisty.“

Izraelská vojenská cenzura proto velmi přísně hodnotí jakékoliv zprávy o izraelsko-egyptské strategické spolupráci a nepovoluje ani přetiskování zpráv na toto téma ze zahraničních médií. O to hloupější pak je, když zásadní informaci – byť všeobecně tušenou – veřejně sdělí ministr izraelské vlády.

Juval Štajnic v sobotu večer projevil lítost nad „nezamýšleným dojmem“, který jeho slova vytvořila.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv