… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelský premiér vyzval ke zveřejnění tajných vztahů Izraele a arabských zemí 4.56/5 (91.11%) 18 ohodnocení

ministr obrany Izraele Moše Jaalon (vpravo) si třese rukou se saúdským princem Turkim al-Fajsalem, Mnichovská bezpečnostní konference, 14. 2. 2016 (autor: Ariel Harmoni/Ministerstvo obrany Izraele)

ministr obrany Izraele Moše Jaalon (vpravo) si třese rukou se saúdským princem Turkim al-Fajsalem, Mnichovská bezpečnostní konference, 14. 2. 2016 (autor: Ariel Harmoni/Ministerstvo obrany Izraele)

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu v neděli prohlásil, že nadešel čas ke zveřejnění tajných vztahů Izraele s arabskými státy. Stalo se tak krátce poté, kdy existenci těchto vztahů židovského státu a sunitských arabských států připustil ministr obrany Moše Jaalon.

V projevu na Konferenci prezidentů velkých amerických židovských organizací (Conference of Presidents of Major American Jewish Organizations) premiér zdůraznil, že většina umírněných arabských států považuje Izrael za spojence, nikoliv za nepřítele, protože vedou společně boj proti Íránu a Islámskému státu.

„Významné arabské země mění svůj pohled na Izrael… nepovažují už Izrael za svého nepřítele, ale místo toho na něj pohlížejí na svého spojence, zejména v boji proti militantnímu islámu s jeho dvěma zřídly. To nyní vede k navazování nových vztahů, z nichž řada je diskrétních, některé otevřené. A myslím, že i v tom můžeme čekat a musíme čekat a musíme žádat změnu,“ uvedl Benjamin Netanjahu, aniž by zacházel do podrobností.

Izraelský premiér se takto vyjádřil týž den, kdy ministr obrany Moše Jaalon sdělil, že mezi Izraelem a arabskými zeměmi jsou otevřené komunikační kanály, ale „citlivost“ situace mu neumožňuje potřást si s arabskými představiteli rukou veřejně. „Můžeme se ale setkávat na uzavřených jednáních,“ uvedl Jaalon na Mnichovské bezpečnostní konferenci. „Máme kanály ke komunikaci s námi sousedícími sunitskými arabskými zeměmi. Nejen s Jordánskem a Egyptem, ale i se státy (Perského) Zálivu a severní Afriky. Pro ně je nepřítelem Írán,“ řekl izraelský ministr obrany, který dodal, že arabské země jsou „frustrovány a rozhořčeny nedostatkem západní podpory.“

Krátce poté si Jaalon veřejně a s úsměvy potřásl rukou se saúdským princem Turkím bin Fajsalem al-Saúdem. Ten je jedním z mála saúdských představitelů, který se opakovaně veřejně stýká s izraelskými představiteli. Muž, který podle všeho řídí operace Saúdy podporovaných sunitských radikálů, je zuřivě nenáviděný šíitským Íránem, kde mu přezdívají „princ teroru.“

Saúdská Arábie a řada dalších arabských států zastává oficiální postoj, že k normalizaci vztahů s Izraelem může dojít až poté, kdy se vyřeší spor s palestinskými Araby a vznikne jejich stát.

Premiér Netanjahu také v neděli vyjádřil naději, že posilování vztahů Izraele s arabskými státy pomůže dosažení dohody s palestinskými Araby, protože „podpora arabských států, předních arabských států, realističtějšímu postoji části Palestinské správy může přispět ke stabilizaci situace a dokonce k pokroku k lepší budoucnosti.“

Včera se premiér Benjamin Netanjahu zúčastnil v Berlíně šestého společného zasedání izraelské a německé vlády. Spolu s ním do hlavního města Německa přijeli také ministr národní infrastruktury Juval Štajnic (Yuval Steinitz), ministr zdravotnictví Jaakov Licman (Yaakov Litzman), ministryně spravedlnosti Ajelet Šaked (Ayeled Shaked), ministr absorpce přistěhovalců Zeev Elkin, ministr výstavby Joav Galant (Yoav Galant), generální ředitel kanceláře předsedy vlády Eli Groner a generální ředitel ministerstva zahraničí Dore Gold. Nutno podotknout, že funkce ministra zahraničí je neobsazena a v čele ministerstva stojí premiér.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv