… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Paraša TRUMA (Ex 25,1 – 27,19) 4.73/5 (94.55%) 11 ohodnocení

1-tora25,2
ויקחו לי תרומה מאת כל איש אשר ידבנו לבו – Vyberte oběť pozdvihování (תרומה ) pro mne od každého, kdo ji ze srdce dobrovolně odevzdá.
Dává-li člověk prostředky na svaté účely (לשם השמים), věnuje je vlastně sám sobě, neboť nebesa nemají potřebu ve zlatě, ani ve stříbře. Jeho dar –תרומה je mu na nebesích „připsán k dobru“. Pokud se na to díváme z tohoto úhlu, pak vlastně člověk nedává, ale přijímá. (Podle díla שפת אמת rabína Jehudy Leiba Altera, 1847-1905, zvaného Gerrer rebe, z Góry Kalwaria)

Vyberete dar (תרומה)….
Byli tací, kteří darovali zlato nebo drahokamy a byli tací, kteří darovali tochu kozí srsti nebo několik karmínových nití. Avšak ti i oni přispěli společně k velkému dílu, k stavbě svatyně. Proto se nesmí bagatelizovat oběť – dar chudáka a naopak, vychvalovat oběť – dar boháče. Dar pro stavbu Hospodinova příbytku je darem všeho lidu. Jeden dá více, druhý méně. Nebylo člověka, který by nemohl dát na stavbu svatyně to, co dát mohl. Každý z synů Izraele měl možnost dát něco ze svého majetku, co se poté stalo součástí Hospodinova příbytku. (Podle knihy לקראת שבת rabína Šmuela Avidora Hacohena)

Chasidé říkali: “ מאת כל איש אשר ידבנו לבו – od každého, kdo ji ze srdce dobrovolně odevzdá.“ Hlavní je, aby dárce svůj dar daroval z celého srdce, dokonce i své srde daroval s ním. Chasidé tento verš četli takto: “ מאת כל איש אשר ידבנו – ליבו תקחו את תרומתי    Vyberte oběť (dar) pro mne od každého, kdo ji (jej) dobrovolně odevzdá – jeho srdce přijne jako dar. Není důležité jak velký dar bude, jakou má hodnotu v penězích, ale je nutné darovat  Hospodinu své srdce. Srdce je totiž indikátorem oběti pozdvihování – daru. Není vzácnějšího a dražšího daru než toho, který člověk daruje z celého srdce. Zlato, stříbro a měď, které nebyly darovány ze srdce, nemají žádnou cenu, zvláště v tomto případě, kdy se jedná o zbudování svatyně. (Podle knihy לקראת שבת)

25,8
ועשו לי מקדש ושכנתי בתוככם – Ať mi udělají svatyni a já budu bydlit uprostřed nich.
Mělo být přeci napsáno „בתוכו – uprostřed něho“? T.j., uprostřed svatyně? Avšak Tóra neuvádí ani jediné slovo zbytečně nebo chybně. „בתוככם – uprostřed nich“, smysl slova v této formě je ukázat, že každý ze synů Izraele si má ve svém srdci vybudovat svatyni Hospodinu, místo pro přebývání Boží imanence – שכינה. Neboť tak „budu bydlit uprostřed nich“.
(Podle rabína Moše Alšejcha, 1508 Adrianopol – 1600 Safed, kazatele a komentátora)

25,10
ועשו ארון… אמתים וחצי ארכו ואמה וחצי רחבו ואמה וחצי קמתו – Udělají schránu… dva a půl lokte dlouhou, jeden a půl lokte širokou a jeden a půl lokte vysokou.
Délka schrány není tři lokte, ale jen dva a půl, šířka ne dva, ale pouze jeden a půl lokte a schrána není vysoká dva, ale opět jen jeden a půl lokte. Tato „neúplnost“ rozměrů schrány má připomenout každému učenému žákovi – תלמיד חכם, že má na sebe hledět také jako na neúplného a nedokonalého. Neboť je ještě na půli cesty k dokonalosti.
(Podle slov rabína Natana Adlera z Frankfurtu nad Mohanem, 1741-1800)

4 reakce na Paraša TRUMA (Ex 25,1 – 27,19)

 • gugi napsal:

  Není jedním z potomků rabína Moše Alšejcha (*1508 Adrianopol – ►1600 Safed,kazatele a komentátora) ředitel Izraelské policie Roni Alšejch ?? 😉

  • Scooolie napsal:

   U Roniho jsem kdesi četl o otci marockého původu a matce rozené Izraelce ovšem z jemenské rodiny. Anebo naopak 🙄 Což na Váš dotaz ctěný příteli vůbec, ale vůbec neodpovídá 😀

 • gugi napsal:

  😀 😀 …ach, Vy jedna dobrá duše: latentním motivem mého dotazu bylo přece BLÝSKNOUT SE před redakcí, jak duchaplný, pozorný a oduševnělý jsem čtenář všech redakčních expedičních výstupů…. 😆 😆
  Gut šabes 😛

 • Hana Mayer napsal:

  Vážený Gugi se nemýlí, nelze vyloučit, že policejní ředitel pochází právě z této rodiny. Bylo by to zajímavé zjistit. redakce na této inspirativní otázce zapracuje.
  😛

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv