… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Přísné tresty pro vrahy arabského mladíka 4.54/5 (90.77%) 13 ohodnocení

Muhamad Husajn Abú Chdejr

Muhamad Husajn Abú Chdejr

Jeruzalémský distriktní soud dnes rozhodl o trestech pro dva ze tří odsouzených vrahů palestinskoarabského mladíka Muhamada Abú Chdejra (Muhammad Abu Khdeir). Sedmnáctiletý pachatel dostal trest doživotí plus 3 roky, šestnáctiletý trest 21 let. Jména vrahů nebylo povoleno zveřejnit. O trestu pro třetího odsouzeného, jímž je již dospělý Josef Chajm ben David (Yosef Haim ben David), který se nyní snažit bránit údajnou psychickou chorobou, zatím nebylo rozhodnuto.

Muhamad Abú Chdejr byl 16letý arabský mladík z jeruzalémského předměstí Šuafat, který byl unesen a upálen 2. července 2014. Motivem vraždy měla být odveta za vraždy tří židovských mladíků v červnu 2014 palestinskými Araby.

Chdejrova vražda vyvolala v Izraeli arabské nepokoje.

Rozhodnutí o přísnějším trestu bylo jednomyslné všemi třemi hlasy členů soudního senátu. V případě druhého trestu byli soudci Jákob Zavan (Jacob Zavan) a Rivka Friedman-Feldman pro trest 21 let a soudce Rafi Karmel (Rafi Carmel) hlasoval pro doživotí.

Mírnější trest pro druhého pachatele je odůvodněn tím, že se nepodílel na předchozích pokusech o únosy a nepodílel se přímo na Chdejrově vraždě, ale čekal v tu dobu v autě. Dalším důvodem rozdílných trestů pro oba pachatele byla nižší rozumová vyspělost a psychická stabilita druhého pachatele. Soudce Karmel nicméně trval na doživotním trestu kvůli brutalitě činu, jemuž druhý z pachatelů mohl zabránit, ale neučinil tak.

Dnes odsouzeným pachatelům bylo také uloženo zaplatit finanční odškodné. K doživotí odsouzený mladík má zaplatit 30.000 šekelů Chdejrově rodině a dalších 5.000 šekelů rodině Zalum, jejichž syna se pokusil předtím unést. Právě za pokus únosu Zaluma dostal pachatel vedle doživotí ještě trest 3 let vězení. Druhý vrah má zaplatit 30.000 šekelů Chdejrově rodině. Nutno zdůraznit, že se jedná o odškodné v rámci trestního řízení, které kompenzuje jen zcela zjevné náklady a nijak nebrání uplatnění dalších nároků před civilním soudem.

Rodina zavražděného protestuje proti tomu, že i druhému pachateli nebyl uložen trest doživotního vězení. Státní zástupce, který žádal doživotí pro oba odsouzené, stejně jako oba odsouzení si ponechali lhůtu k odvolání.

O vině všech tří odsouzených rozhodl soud 30. listopadu 2015. U Ben Davida je nyní přezkoumáván duševní stav poté, kdy v den odsuzujícího rozsudku jeho obhájce předložil soudu psychiatrický posudek.

Ohavná vražda arabského mladíka je otřesnou událostí. Dává však také vyniknout rozdílu v tom, jak se přistupuje k vraždě z národností nenávisti v Izraeli a na území arabské autonomní Palestinské správy.

Izraelská společnost zločin odsoudila a státní aparát vyvinul nejvyšší úsilí k vypátrání pachatelů, pohnal je před soud a dvěma ze tří již uložil odpovídající přísné (vezme-li se v úvahu, že jde o mladistvé pachatele) tresty. Izraelské ministerstvo obrany uznalo Abú Chdejra za obět terorismu, poskytlo jeho rodině odškodnění stejné, jako dostávají izraelské rodiny postižené arabským terorismem, včetně programu Národní pojišťovny.

Vůdce Palestinské správy Mahmúd Abbás se dnes, den po vraždě izraelské policistky Hadar Kohen, oproti tomu sešel s 11 rodinami vrahů, kteří byli v loňském roce zabiti při vražedných útocích na Izraelce a jejichž těla Izrael dosud nevydal rodinám k pohřbení z obavy, aby tito vrazi nebyli uctíváni. Abbás přitom prohlásil, že „rodiny mají právo pohřbít své mučednické syny.“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv