… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Saúdové házejí Libanon přes palubu: varují občany před cestami, ruší mohutnou vojenskou pomoc 4.81/5 (96.19%) 21 ohodnocení

Libanon, jedno z míst střetu Íránu a Saúdské Arábie

Libanon, jedno z míst střetu Íránu a Saúdské Arábie

Saúdská Arábie dospěla k závěru, že Libanon přestal balancovat na hranici mezi sunitským a šíitským mocenským blokem, na níž se léta potácí, a nyní padá do íránské sféry vlivu. Saúdie a s ní spřízněné Spojené arabské emiráty 23. února vyzvaly své občany, aby necestovali do Libanonu. Emiráty současně oznámily stažení většiny svých diplomatů z Bejrútu. Stalo se tak poté, kdy 19. února Saúdové oznámili pozastavení své pomoci libanonské armádě v hodnotě 3 až 4 miliard dolarů.

Podle některých analytiků se Saúdové snaží tlakem přimět Libanon k propuštění saúdského prince Abdala Mohsena bin Valída (Abdul Mohsen bin Walid), který byl v listopadu 2015 zatčen při pokusu pašovat z Libanonu drogy. Jiný odborníci nicméně saúdské a emirátní kroky považují za reakci na mnohem silnější rozkol.

„Celkově to lze vyjádřit tak, že (Saúdové) nechtějí platit stát, který je ve skutečnosti řízen (proíránským teroristickým) Hizballáhem a dělá si, co chce,“ shrnul v Jerusalem Post saúdský postoj odborník na libanonské záležitosti Tony Badran v narážce na zásadní blízkovýchodní mocenský konflikt mezi sunitským blokem vedeným Saúdskou Arábií a šíitským blokem vedeným Islámskou republikou Írán.

Poslední kapkou zdá se bylo, když libanonský ministr zahraničí Gebran Bassil minulý měsíc odmítl podpořit společně stanovisko arabských zemí odsuzující útok íránského davu na saúdské velvyslanectví v Teheránu. K útoku došlo v reakci na saúdskou popravu předního šíitského duchovního odsouzeného za podvracení státu. Kvůli útoku na ambasádu přerušila Saúdie s Íránem počátkem letošního roku diplomatické vztahy.

Libanonská vláda se nyní snaží vztahy se Saúdií a jejími satelitními státy v oblasti Zálivu uklidnit a vrátit stav, kdy země úspěšně lavírovala mezi sunitskou a šíitskou stranou. Saúdskou stranu v Libanonu reprezentuje především sunitské Hnutí budoucnosti bývalého premiéra Saada Harírího, šíitskou stranu pak zejména Hizballáh (Alláhova strana) a hnutí Amal. Další libanonské politické strany jsou pak více či méně pevnou součástí těchto bloků. Unikátní je situace libanonských křesťanských stran, které jsou rozštěpené a zatímco Svobodné vlastenecké hnutí generála Aúna podporuje Hizballáh, Libanonské síly Sámira Džadži podporuje Hnutí budoucnosti.

náboženské skupiny v Libanonu, autor: Sergey Kondrashov

náboženské skupiny v Libanonu, autor: Sergey Kondrashov, http://www.katagogi.com/LV2009/LebMap.aspx?l=EN

Jedna reakce na Saúdové házejí Libanon přes palubu: varují občany před cestami, ruší mohutnou vojenskou pomoc

  • talarich napsal:

    Smutné je, že v době Mandátní smlouvy pro Palestinu, byla i Mandátní smlouva pro Sýrii. A Francie tehdy rozdělila Sýrii na část muslimskou (dnešní Sýrie) a část křesťanskou (dnešní Libanon). Podobně jako Británie rozdělila Palestinu na Palestinský stát (dnešní Jordánsko) a židovský stát (dnešní Izrael, včetně Judska a Samaří).
    A kde je dnes ta křesťanská většina z Libanonu? Islám je zlo, které násilím potlačuje jakékoliv jiné vyznání – dřív nebo později. Islám je budoucí celosvětová hrozba. A pomalu se začíná naplňovat to, co někteří už říkali před lety: dochází k velkému a konečnému boji sunnitů se šíity. A kde se kácí les, tak lítají třísky. Myslím, že kopty v Egyptě nebo křesťany v uprchlickém táboře v Erbílu, či kdekoliv jinde (jako například v Libanonu), lze považovat za ony třísky.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv