… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Sedmiletý chlapec Uri Grünhut nalezl keramickou sošku starou 3400 let. 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Pislon amitiPočátkem tohoto týdne se Uri a jeho kamarádi vydali na výlet a doprovázel je otec jednoho z dětí. Při výstupu na archeologickou lokalitu Tel Rehov, která se nachází v bejtšeánské dolině asi 5 km jižně od Tel Bejt Šean, narazil Udi na jakýsi kámen, po kterém mu uklouzla noha a kámen se tak trochu posunul na stranu. Uri naráz viděl, že to nebude prostý kámen, neboť tam byl kousek jakéhosi reliéfu. Když „kámen“ očistil od nánosu hlíny, před jeho očima se objevila keramická soška nahé ženy. Udiho matka Moria uvedla, že synovi vysvětlila, že se jedná o velmi starou sošku, kterou musí odevzdat Izraelské Správě památek, ta všechny takové nálezy schraňuje a opatruje pro celou izraelskou veřejnost. Uriho rodina pak sošku odevzdala Správě památek.

Představitelé Správy památek přišli do základní školy „Šaked“ v kibucu Sde Elijáhú, kterou Uri navštěvuje, aby mu udělili čestné uznání za příkladný čin a aby všem dětem také řekli o sošce, kterou Uri našel. Třídní učitelka Ester uvedla, že „archeologové přišli do třídy během hodiny Tóry a právě jsme se učili o tom, jak Ráchel ukradla svému otci Lábanovi jeho bohy (Gen. 31,19-34). Vysvětlila jsem dětem, že tito bozi –תרפים (terafim) byly sošky, které sloužily k pohanské bohoslužbě. Naráz jsem si uvědomila, že vlastně takovou sošku máme právě nyní ve třídě.“ Soška, kterou Uri našel, představuje nahou stojící ženu, která byla vyrobena tak, že vlhká hlína byla vtlačena do formy a poté vypálena.
Emeritní profesor z Hebrejské univerzity Amichai Mazar a vedoucí vykopávek na Tel Rechov uvedl, že soška je typická pro kenaánskou kulturu 15. – 13. století př.n.l. Podle jeho slov jsou badatelé, kteří předpokládají, že soška představuje jakousi opravdovou ženu, kdežto jiní mají za to, že se jedná o zobrazení bohyně plodnosti Astarté, známé z kenaánských pramenů a i z bible. „Je opravdu velmi pravděpodobné, že termínem תרפים se v bibli označují právě sošky takového typu jako je tato“,uvedl profesor Mazar.

uri

mazar

Prof. Amichai Mazar

Tel Rechov, foto: Izraelská památková správa

Tel Rechov, foto: Izraelská památková správa

Jedna reakce na Sedmiletý chlapec Uri Grünhut nalezl keramickou sošku starou 3400 let.

 • gugi napsal:

  Vendelíne, co děláš, co to máš v ruce?
  Vendelíne, krucinál, tys to vzal prudce…
  Po tomhle se často stůně,
  Vendelíne, ty jsi čuně,
  Vendelínku, zlatej synku,
  Vendelínku, zahoď to!

  Vendelíne, co děláš, co to máš v ruce?
  Vendelíne, krucinál, tys to vzal prudce…
  Tohle svět neviděl,
  že by ses nestyděl,
  Vendelíne, tohleto držet v ruce!

  https://www.youtube.com/watch?v=4oFrtn9q7fU

  …aneb milý kocourku. než si ujasníš jak se vlastně jmenuješ (Uri nebo Udi), zahoď tu roztomilou malou pornografii a pojď se ke mně podívat na nějakou výraznější panenku, třeba Venuši z Věstonic… 😆 😆 😆

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv