… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Vrba Wetzler Memorial 8. až 13. 8. 2016 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

záhlaví.inddPřipojte se k pochodu po stopách hrdinů
Komunita účastníků tradičních Memoriálů Vrby a Wetzlera Vás zve k účasti na ročníku 2016
Pochod z Osvětimi do Žiliny 8. – 13. 8. 2016 – Setkání pamětníků v Žilině 14. 8. 2016

Vážení přátelé,
máme za sebou první dva ročníky memoriálu věnovaného Rudolfu Vrbovi a Alfrédu Wetzlerovi, kteří riskovali životy, aby se pokusili zachránit maďarské Židy před jistou smrtí. Jejich útěk z Auschwitzu a Report, který následně sepsali v Žilině, má v dějinách holocaustu zcela zásadní význam. A ne jenom v dějinách holocaustu. Euroatlantická civilizace je v současnosti konfrontována s výzvami, které jsou nové – od militantního islamismu, přes resuscitaci imperiálních ambicí Ruska až po ochabování vlastní vitality pod tlakem hodnotové rozplizlosti a jalové politické korektnosti.

Vrba Wetzler Memorial je společné dílo široké komunity aktivních občanů vzniklé z vize Fedora Gála. Jde nám o praktický pokus kultivovat ducha komunitní sounáležitosti různých lidí se společným zájmem o budoucnost. Těch sto třicet kilometrů pěšky po stopách Vrby a Wetzlera z Osvětimi do Žiliny, týden fyzického nasazení, společných diskusí i osamělých meditací, ukončených v Žilině kulturními a odbornými akcemi, je pro účastníky silný a motivující zážitek. První dva ročníky prokázaly, že tato myšlenka je proveditelná a přináší účastníkům nezapomenutelné zážitky. Připojte se letos k nám!
Program pochodu
Samotný start pochodu je naplánován na pondělí 8. 8. 2016 dopoledne, pro přihlášené účastníky je zajištěn nocleh v Osvětimi ze 7. na 8. 8. Příjezd do Osvětimi individuálně 7. 8.

Prohlídka celého táborového komplexu Auschwitz I a Auschwitz II-Birkenau není součástí pochodu, doporučujeme však její absolvování všem, kteří s tímto místem nejsou obeznámeni. Zájemci se mohou zúčastnit skupinové studijní prohlídky s odborným výkladem v neděli 7. 8. od 10 hodin (více informací naleznete níže), nebo si mohou areál prohlédnout individuálně.

V pondělí 8. 8. v 10.00 hodin se všichni účastníci shromáždí v Auschwitz II-Birkenau na místě předpokládaného úkrytu Vrby a Wetzlera (jde o táborovou část zvanou Mexiko). Zde budou účastníci blíže seznámeni s okolnostmi útěku a poté se vydají pěšky po trase dlouhé téměř 130 km. Výpravu budou doprovázet horští průvodci a doprovodná vozidla.

Poslední úsek na slovenské straně zdolají účastníci vlakem, stejně jako tehdy prchající hrdinové. Na místech, o kterých se Vrba zmiňuje ve své knize „Utekl jsem z Osvětimi“, si budou číst příslušné pasáže z této knihy. Po celou dobu pochodu, který trvá šest dnů, je dostatek času k rozhovorům i tichému přemýšlení.

Bezprostředně po ukončení pochodu 13. 8. se ve večerních hodinách v Neologické synagoze v Žilině uskuteční setkání pro veřejnost, na němž budou mít účastníci možnost reflektovat své zážitky z pochodu. Chystá se také koncert židovských písní.

14. 8. se v konferenčním sále Stanice Žilina-Záriečie uskuteční moderované mezigenerační setkání s pamětníky holocaustu, kteří přežili věznění v koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau. Společně se budeme zamýšlet nad tím, jak uchovat památku obětí holocaustu pro dnešní generace.

Ubytování na trase nabízíme v těchto třech variantách:
A: v hotelech v Osvětimi a v polském městě Węgierska Górka, kam budou účastníci vždy večer přivezeni z cíle denní etapy a odkud budou následující ráno odvezeni autokarem na místo startu další cesty;
B: levnější ubytování v prostých horských chatách, do kterých účastníci dojdou vždy večer a ze kterých se další ráno vydají znovu na cestu;
C: nabízíme i možnost spát ve vlastním stanu, případně pod širým nebem. Takto přihlášení účastníci budou mít v rámci registračního poplatku možnost využít hygienická zařízení v chatách. Stravování si zajišťují sami.
Všichni účastníci stráví první noc v Osvětimi v Centru dialogu a modlitby a dále se budou potkávat na trase. Možnost společného setkání je také ve městě Węgierska Górka.
A. Podmínky pro účastníky ubytované v hotelu:
Registrační poplatek za doprovodné služby činí 100 € / 2750 Kč na osobu. Zahrnuje doprovodná vozidla převážející unavené účastníky, horské průvodce, služby zdravotníka a účast na závěrečné akci v Žilině. Navíc zahrnuje služby autokaru, který účastníky každé ráno odveze na místo startu denní etapy a každý večer zpět do hotelu.
Poplatek za stravu a ubytování činí 350 € / 9 625 Kč na osobu a zahrnuje:
2x ubytování se snídaní v hotelu v Osvětimi (Centrum Dialogu i Modlitwy)
4× ubytování v hotelu v polském městě Węgierska Górka včetně večeří a snídaní (obědy nejsou zajištěny)
1× ubytování se snídaní v hotelu v Žilině 14. 8.
1× večeře 13. 8. v Neologické synagoze a 1× oběd 14. 8. na Stanici Žilina-Záriečie
Celková částka na účastníka ve variantě A: 450 €/ 12 375 Kč.
B. Podmínky pro účastníky ubytované v horských chatách:
Registrační poplatek za doprovodné služby činí 60 € / 1 650 Kč na osobu. Zahrnuje doprovodné vozidlo převážející zavazadla účastníků, doprovodná vozidla převážející unavené účastníky, horské průvodce, služby zdravotníka a účast na závěrečné akci v Žilině.
Poplatek za stravu a ubytování činí 220 € / 6050 Kč na osobu a zahrnuje:
1× ubytování se snídaní v Osvětimi (Centrum Dialogu i Modlitwy)
5× ubytování v horských chatách a ubytovnách na polské straně včetně večeří a snídaní (obědy nejsou zajištěny)
1× ubytování v hotelu v Žilině se snídaní 14. 8.
1× večeře 13. 8. v Neologické synagoze a 1× oběd 14. 8. na Stanici Žilina-Záriečie
Celková částka na účastníka ve variantě B: 280 €/ 7 700 Kč.
C. Podmínky pro účastníky ubytované pod stanem (kapacita omezena na 30 osob):
Registrační poplatek za doprovodné služby a stravu činí 80 € / 2 200 Kč na osobu. Zahrnuje poplatek za umístění stanů, doprovodné vozidlo převážející zavazadla účastníků, doprovodná vozidla převážející unavené účastníky, horské průvodce, služby zdravotníka a účast na závěrečné akci v Žilině včetně večeře 13. 8. v Neologické synagoze a oběda 14. 8. na Stanici Žilina-Záriečie.
Umístění stanů je předběžně domluveno takto:
7./ 8. 8. Centrum Dialogu i Modlitwy
8./8. –12. /13. 8. v blízkosti horských chat a ubytoven na polské straně
13./14. 8. Stanica Žilina-Záriečie
Celková částka na účastníka ve variantě C: 80 € / 2 200 Kč.
Všichni účastníci si sami zajišťují dopravu do Osvětimi a ze Žiliny.
Doporučení:
Ubytovací kapacity jsou omezeny. Proto můžeme ubytování garantovat pouze do jejich naplnění. Doporučujeme tedy, abyste s přihláškou neváhali.
Doplňující informace pro zájemce o studijní prohlídku Muzea Auschwitz dne 7. 8.
Přihlášení zájemci se shromáždí 7. 8. v 10.00 hodin před hlavním vchodem do Muzea Auschwitz, kde budou rozděleni do studijních skupin po max. 30 osobách. Každou takovouto skupinu bude provádět odborně vyškolený průvodce Muzea Auschwitz.
Máte-li zájem se zúčastnit, zašlete nám krátkou zprávu na icej@ecn.cz, abychom vám mohli zaslat přihlášku. Můžete si ji též stáhnout na stránkách projektu www.vrbawetzler.eu. Uzávěrka přihlášek je 15. 3. 2016.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Únor 2016
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiv