… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Benjamin Netanjahu: Izrael dříve dosáhne míru se sousedními arabskými státy, než s Palestinci (+ video) 4.81/5 (96.25%) 16 ohodnocení

setkání Likudu při příležitostí 24. výročí úmrtí Menachema Begina

setkání Likudu při příležitostí 24. výročí úmrtí Menachema Begina

Izrael nejprve uzavře mír se svými arabskými sousedy a teprve tento mír povede k dohodě s palestinskými Araby. Prohlásil to včera izraelský premiér Benjamin Netanjahu na setkání strany Likud, v jejímž čele stojí.

Shromáždění se konalo v jeruzalémském Centru odkazu Menachem Begina (Menachem Begin Heritage Center) k poctě tohoto izraelského státníka při příležitostí 24. výročí jeho smrti. Podle předsedy poslaneckého klubu Likudu Cachiho Hanegbiho se z kvůli premiérově bezpečnosti vzpomínka nemohla konat u Beginova hrobu na Olivové hoře.

Netanjahu ve vzpomínkovém projevu Begina chválil za dosažení míru s Egyptem a prohlásil, že nadešel čas, aby mezinárodní společenství uznalo, že paradigma pro dosažení míru se změnily.

„Pokud si někdo dříve myslel, že průlom s Palestinci povede ke zlepšení našich vztahů s arabským světem, dochází nyní k opaku a bude k tomu docházet i nadále,“ uvedl premiér. „Arabský svět zmírňující své pohledy na nás nám pomůže, až přijde čas, dosáhnout skutečné a trvalé dohody s našimi palestinskými sousedy.“

Podle Benjamina Netanjahua se vztahy s arabskými zeměmi zlepšily kvůli hrozbám ze strany Íránu a Islámského státu. „Více a více arabských zemí zjišťuje, že Izrael není nepřítelem arabského světa, ale jejich partnerem ve společném boji proti islámským extremistům. Společně bojujeme proti šíitským islámským extrémistům vedeným Íránem a sunitským extrémistům vedeným Islámským státem,“ uvedl.

Podle izraelského premiéra taková spojenectví Izraele a arabských zemí povedou Palestince k realističtějším a odpovědnějším postojům ve vztahu k budoucí dohodě s Izraelem.

Izrael má ze sousedících států uzavřené mírové smlouvy s Egyptem a Jordánskem, naopak pouhá příměří existují se Sýrií a Libanonem, které neuznávají existenci Izraele. S řadou dalších arabských zemí má Izrael navázány obchodní i zpravodajské styky, ne však vztahy diplomatické.

Jednání Izraele a reprezentace palestinských Arabů neprobíhají už několik let a jsou ve slepé uličce především kvůli palestinské snaze vynutit si vznik nezávislého státu v Judeji, Samaří a Gaze jednostrannými kroky bez zohlednění izraelských požadavků. Minulý měsíc ministr zahraničí palestinské autonomie, která si nyní říká „Stát Palestina“, Rijád al-Malíkí prohlásil, že jeho vláda „nikdy“ neobnoví přímá jednání s Izraelem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2016
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv