… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Nasralláh: Arabské režimy podporující Izrael padnou spolu s ním 4.84/5 (96.84%) 19 ohodnocení

HizballáhVůdce Hizballáhu Sajíd Hassan Nasralláh dnes označil Izrael za „trvalého nepřítele“ Arabů a předpověděl pád těch arabských režimů, které se s Izraelem spojují. Prohlášení vůdce libanonské proíránské teroristické organizace je další proklamací v boji mezi Saúdskou Arábií vedeným sunitským a Íránem vedeným šíitským blokem o dominanci nad Blízkým východem, v němž sunitské státy nikoliv veřejně, ale zcela zjevně, pragmaticky spolupracují proti společným nepřátelům s Izraelem.

„Ó sionisté, pokud vás nějaký arabský režim podporuje, pak padne spolu s vámi,“ cituje Nasralláha web al-Manar, patřící Hizballáhu. „Přítomnost Izraele (v oblasti) se nikdy nestane normální a Izrael nemůže být spojencem Arabů, protože sám o sobě je terorem. Žádný arabský režim nebude schopen normalizovat vztahy s Izraelem, ani Dům Saúdů ani nikdo jiný,“ dodal.

V televizním projevu při příležitosti týdne od smrti předáka Hizballáhi Alího Fajáda (Ali Fayyad) v boji u Aleppa v Sýrii, Nasralláh odrážel kritiku, které jeho šíitské hnutí čelí ze strany arabských sunitských zemí kvůli spojenectví s Íránem a podpoře režimu prezidenta Bašára Assada v syrské občanské válce.

Vůdce Hizballáhu zopakoval oblíbené rétorické floskule, kdy označil své hnutí za „obránce Libanonu proti sionistické agresi“, a zkritizoval sunitské arabské režimy za neochotu „bránit Libanon“ před imaginární izraelskou agresí.

Libanonský Hizballáh stál v posledních desetiletích za všemi konflikty s Izraelem a byť je částí libanonského obyvatelstva podporován, další v něm vidí hlavního viníka zbytečných válek, které Libanonu přinesly jen zkázu.

Sunitské arabské státy léta Hizballáh přinejmenším diplomaticky a verbálně podporovaly, v posledních letech se od něj ale odvrátily kvůli podpoře rozdílných stran v syrské občanské válce, kde sunité podporují sunitské povstalce všemožného zaměření, včetně džihádistů. Tato podpora džihádistů v Sýrii nicméně Saúdii a jejím spojencům nebrání obviňovat Írán a jeho vazaly z podpory terorismu v Sýrii, Iráku a Jemenu.

Írán obdobně obviňuje Saúdii a ani Nasralláh neopomněl kritizovat takfírí (tj. odpadlická, zejména saúdská) média a finance v regionu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2016
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv