… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Obamu z celého Blízkého východu nejvíc zklamal izraelský premiér Netanjahu 4.86/5 (97.27%) 22 ohodnocení

Barack Obama a Benjamin Netanjahu v Oválné pracovně Bílého domu, 1. října 2014

Barack Obama a Benjamin Netanjahu v Oválné pracovně Bílého domu, 1. října 2014

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pro amerického prezidenta Baracka Husseina Obamu na Blízkém východě člověkem, který je zdaleka ze všech nejvíce zklamal. Tvrdí to novinář Jeffrey Goldberg v článku „The Obama Doctrine“ zveřejněném dnes v časopise The Atlantic.

Podle Goldberga se Obama v Netanjahuovi během svého prezidenství zklamával postupně. Hlavním důvodem deziluze je prezidentovo přesvědčení, že izraelský premiér by byl schopen prosadit „dvoustástní řešení“ sporu Izraelců s palestinskými Araby, ale je paralyzován strachem a politickými ohledy.

Obamu prý také v minulosti rozzlobila Netanjahuova snaha „poučovat“ jej o Blízkém východě.

Goldberg současně tvrdí, že Barack Obama si – navzdory sporům s Netanjahuem – váží izraelského národa. Konkrétně je zmiňována schopnost pružně reagovat na trvalou hrozbu terorismu.

Obama se také vyjadřil k tomu, zda blufoval, když v minulosti prohlásil, že by v případě potřeby zabránit Íránu získat jadernou zbraň byl ochoten k vojenskému útoku. „Skutečně bych to udělal… pokud bych viděl, že dochází k průlomu,“ řekl Goldbergovi.

Benjamin Netanjahu nicméně není podle Goldberga jediným blízkovýchodním představitelem, který Obamu frustruje. Dalším je turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, který namísto mostu mezi Západem a Východem vystupuje jako autoritář, který „odmítá využít svoji ohromnou armádu k zajištění stability v Sýrii.“

V souvislosti s vývojem Blízkého východu a vzestupem Islámského státu je prý Obama přesvědčen, že region nebude po dlouhou dobu stabilní.

Zpráva v The Atlantic vyšla jen několik dní poté, kdy Bílý dům oznámil, že izraelský premiér nečekaně zrušil schůzku s americkým prezidentem, k níž mělo dojít příští týden. Izraelská média nejprve spekulovala o tom, že ke schůzce nemůže dojít, protože Obama bude v tu dobu mimo USA, což se ale nepotvrdilo. Premiérova kancelář následně sdělila, že Netanjahu schůzku zrušil, aby nezasahoval do prezidentské kampaně v USA, což je však vysvětlení podivné, protože to, že poběží kampaň bylo jasné dávno dopředu. Podle posledních spekulací izraelského tisku mohla být schůzka zrušena kvůli Netanjahuově rozladění ze snížení americké vojenské pomoci.

The Obama Doctrine – článek v The Atlantic (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2016
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv