… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Zemřel Meir Dagan, bývalý ředitel Mosadu 4.79/5 (95.79%) 19 ohodnocení

Meir Dagan, 2011

Meir Dagan, 2011

Meir Dagan (מאיר דגן), v letech 2002 až 2011 ředitel izraelské vnější civilní zpravodajské služby, zemřel dnes ve věku 71 let po dlouhém boji s rakovinou v telavivské Ichilovově nemocnici . Oznámil to v tiskové zprávě izraelský Úřad předsedy vlády. Nad smrtí úspěšného šéfa Mosadu projevili lítost četní izraelští i světoví představitelé.

Meir Dagan se narodil jako Meir Huberman 30. ledna 1945 v SSSR, údajně ve vlaku v Chersonu na Ukrajině, na cestě z Polska do Ruska rodičům, kteří přežili holokaust. V roce 1950 přišla rodina do Izraele a žila v Tel Avivu.

Dagan sloužil 32 let v Izraelských obranných silách, odkud odešel v roce 1995 do výslužby v hodnosti generálmajora. Účastnil se některých z nejodvážnějších vojenských misí, sloužil v Šestidenní válce, Jomkipurové válce a První libanonské válce.

Poté byl protiteroristickým poradce v první vládě Benjamina Netanjahua a poradcem pro národní bezpečnost ve vládě Ariela Šarona.

V říjnu 2002 tehdejší premiér Ariel Šaron jmenoval Dagana do čela Mosadu. Se jménem Meira Dagana jsou spojeny četné izraelské úspěchy v tajném boji proti íránskému jadernému programu, ať šlo o likvidaci pěti íránských jaderných vědců, zničení íránského zařízení pro jaderný program či zavirování počítačů, které řídily centrifugy v zařízení na obohacování uranu v Natanzu.

Má se za to, že to byl Mosad, kdo – zřejmě ve spolupráci se CIA – zlikvidoval v roce 2008 v Damašku „ministra války“ Hizballáhu Imáda Mugníju. Stejně tak byl vůdce Hamasu eliminován v Dubaji.

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu v reakci na zprávu o úmrtí označil Meira Dagana za „odvážného bojovníka a velitele, který velmi přispěl k bezpečnosti Izraele.“

„Meir byl odhodlaný zajistit, aby židovský národ nikdy nebyl bez síly nebo ochrany, a věnoval svůj život zajištění síly státu Izrael. Během osmi led, kdy byl hlavou Mosadu, vedl organizaci na odvážných, zásadních misích, které překračovaly hranice. Opustil nás velký bojovník, ať je jeho památka požehnána,“ uvedl premiér.

Nutno připomenout, že Dagan byl v posledních letech ostrým kritikem Netanjahuovy politiky vůči Íránu a vyjadřoval nesouhlas s premiérovým odhodláním zastavit íránský jaderný program třeba i silou. Kritizoval také údajnou malou podporu izraelského vedení pro vznik arabského Palestinského státu. „Nevěřím vedení. Myslím, že premiér Benjamin Netanjahu a (ministr vzdělání) Benet vedou Stát Izrael k tomu, aby stal dvounárodním státem, což pro je katastrofa a konec sionistického snu,“ uvedl loni v lednu.

Soustrast Daganově rodině projevil také prezident Izraele Reuven Rivlin, který je nyní na návštěvě Moskvy. Meira Dagana označil za jednoho z největších a nejstatečnějších bojovníků.

Prezident připomněl, jak velký vliv na Dagana měla vražda jeho dědečka nacisty během šoa (holokaustu). „Loni v Den památky holokastu mě požádal, abych četl jména členů jeho rodiny (kteří byli zavražděni při šoa) a ukázal mi příšernou fotografii svého dědečka. Dagan pro mě představoval holokaust a znovuzrození, které po něm přišlo,“ uvedl Reuven Rivlin.

Lítost na smrtí Meira Dagana vyjádřili také současný ředitel Mosadu Josi Kohen (Yossi Cohen), náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučík Gadi Eisenkot, bývalý ředitel vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Jakov Pery (Yaacov Perry), řada ministrů vlády, vůdce parlamentní opozice a předseda Sionistického tábora Jicchak Hercog (Isaac Herzog) a řada dalších osobností.

„Podívejte se na tenhle obrázek,“ vyzýval Meir Dagan často návštěvníky své kanceláře. „Tento muž, klečící před nacisty, byl můj dědeček, krátce předtím, než ho zavraždili. Dívám se na tento obrázek každý den a slibuji, že k holokaustu už nikdy nedojde.“

Po Daganovi zůstala manželka a tři děti.

מאיר דגן ז“ל – stránka věnovaná Meiru Daganovi na webu Mosadu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Březen 2016
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiv