… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Biskup Abu Khazen: Zásah USA v Sýrii byla fraška 4.80/5 (96.00%) 20 ohodnocení

Georges Abou Khazen

Georges Abou Khazen

Aleppo. „Ruský zásah v Sýrii demaskoval komedii údajných operací Spojených států amerických. Když bombardovali Američané a jejich spojenci, Islámský stát expandoval. Když začali bombardovat Rusové, začal se Islámský stát konečně stahovat. Možná by bylo vhodné zamyslet se nad úlohou Spojených států v Sýrii…“. Katolický biskup Aleppa, mons. George Abu Khazen, již několik měsíců mluví na rovinu o frašce amerických vojenských operací a veřejně chválí ofenzívu syrského vojska, která po pěti letech přináší Syřanům naději. „Před ofenzívou zabíjely bomby více než deset civilistů denně, Aleppo se ocitlo na měsíce bez vody a elektřiny. Nyní se vše vrací do normality“, uvedl biskup Khazen pro italský list Il Giornale (7.4.2016).

Tzv. Islámský stát zaujímal v době amerického vojenského zásahu více než padesát procent syrského území; po dvou měsících ruské operace však řadu z nich opustil. Nejdůležitějším důsledkem ruské intervence je nicméně podle biskupa Khazena zahájení mírového procesu. Apoštolský administrátor Aleppa zároveň vyvrací mnohá tvrzení evropského tisku, který kupříkladu mluví o obsazení města Assadovým vojskem: „Syrská armáda nám přináší osvobození. Kam vstoupí, vrací se život. V mnoha vesnicích děti nechodily tři nebo čtyři roky do školy. Ihned po příchodu vojska se vrátily ke studiu. Takovou okupaci vítám.“ Evropa prohlašuje, že ruský zásah zvýšil počet uprchlíků, nicméně aleppský biskup tvrdí pravý opak: „Měli byste se trochu lépe informovat“, vybízí, „lidé před vojskem neutíkají, nýbrž se vracejí do svých vesnic“. Sýrie navíc v minulosti spíše uprchlíky přijímala, než vyvážela, zdůrazňuje mons. Khazen. Pokud si tedy Evropa přeje zastavení uprchlické vlny, měla by se zasadit o mír v Sýrii. Konkrétně to znamená, že vlády, které podporují ozbrojené skupiny v Sýrii, je musí požádat o ukončení činnosti, vysvětluje syrský biskup.

Na dotaz, zda tedy křesťané stojí na straně Bašára Asada, mons. George Abu Khazen odpovídá: „Nestojíme za Assadem, nýbrž za hodnotami pokojného soužití a tolerance, které ze Sýrie činily jedinečnou blízkovýchodní oázu ryzího pluralismu tím, že zajišťovaly spolubytí třiadvaceti náboženských a etnických skupin. Vy Evropané vždy dáváte přednost jenom jedné barvě? A jaké – černé?“, ptá se apoštolský administrátor syrského Aleppa.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Biskup Abu Khazen: Zásah USA v Sýrii byla fraška.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Duben 2016
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv